Otwarte zakończenie drugiego sezonu serialu "Belfer" w całkiem zrozumiały sposób zaostrzyło apetyt widzów na kontynuację, czyli "Belfer" sezon 3. Kiedy oglądalność obu dotychczas wyemitowanych sezonów poddana została analizie, a widzowie coraz głośniej dopytywali o dalsze losy Pawła Zawadzkiego, stacja Canal+ ogłosiła, że nie wyklucza, iż do projektu powróci. Nie padły jednak żadne konkrety, a osoby związane z Canal+ wskazywały, że stacja przez dłuższy czas będzie zaangażowana w inne liczne produkcje serialowe. Pod koniec 2020 roku pojawiły się informacje, że twórcy serialu nie zrezygnowali z formatu, a Canal+ dał zielone światło dla powstania trzeciego sezonu "Belfa". Powrót ekipy na plan zdjęciowy zaplanowany został wstępnie na 2021 rok. Gdy ruszą zdjęcia, będzie można spekulować o terminie emisji.
Jak to bywa w wielu tego typu produkcjach, tak i w przypadku serialu "Belfer" obsada odgrywa niebagatelne znaczenie. Powierzenie głównej roli tytułowego belfra, Pawła Zawadzkiego, Maciejowi Stuhrowi, było zabiegiem z pozoru ryzykownym, gdyż dotychczas aktor ten kojarzył się większości widzów z rolami komediowymi. Okazało się jednak, że twórcy wiedzieli, co robią, obsadzając Stuhra w roli nauczyciela języka polskiego, prowadzącego po godzinach swoje prywatne śledztwa. Jego kreacja spotkała się z uznaniem zarówno widzów, jak i krytyków. Prócz tytułowego bohatera mamy także w serialu galerię ciekawych postaci. Na uwagę zasługuje m.in. Łukasz Simlat, wcielający się w rolę Daniela Poręby, wuefisty podejrzewanego o molestowanie uczennic. Kunsztem aktorskim wykazał się Krzysztof Pieczyński, tworząc postać charakterystyczną Lesława Dobrzańskiego, wiecznie pijanego redaktora lokalnej gazety, "Głosu Dobrowic". Uznaniem widzów cieszyła się rola Grzegorza Damięckiego, któremu przyszło wcielić się w Grzegorza Molendę, lokalnego biznesmena – tyrana, wybijającego synowi gangsterkę z głowy. Ciekawą kreację stworzył też Paweł Królikowski, jako Sławomir Słota, komendant miejscowej policji. Na sympatię widzów zapracował także Sebastian Fabijański w roli poczciwego gangstera, Adriana Kusia. W obsadzie serialu pojawiają się również takie nazwiska, jak Piotr Głowacki (jako aspirant Rafał Papiński), Magdalena Cielecka (jako szefowa lokalnej fundacji, Katarzyna Molenda), Robert Gonera i Aleksandra Popławska (jako rodzice Asi Walewskiej) oraz Katarzyna Dąbrowska (jako Marta Mirska, wychowawczyni klasy 2A). Bardzo dobrze spisali się też młodzi aktorzy: Sandra Drzymalska jako Ola Kaczmarek, Malwina Buss jako Jowita Wójcik, Mateusz Więcławek jako Jan Molenda czy Aleksandra Grabowska jako Julia Molenda, nic więc dziwnego, że i w drugiej odsłonie "Belfra" twórcy postawili na grę aktorską utalentowanej młodzieży. Pojawiają się więc na ekranie: Michalina Łabacz (jako Magda Reiss), Zofia Wichłacz (jako Karolina Gontarska), Eliza Rycembel (jako Luiza Długosz), Adrian Zaremba (jako Patryk Dobosz), Bartosz Sak (jako Sławek Godlewski), Damian Kret (jako Iwo Drawicz), Jakub Gąsowski (jako Szymon Strzelecki), Stanisław Linowski (jako Tymon Karski) i Stefan Pawłowski (jako Olaf Karski, brat Tymka). Do obsady dołączają też tacy aktorzy, jak Aleksandra Konieczna w roli dyrektorki liceum, Marii Zaborskiej, czy Radosław Krzyżowski jako Marcin Karski, ojciec Tymka.
O czym jest "Belfer"? Serial emitowany przez Canal+ to kryminalna historia, do której scenariusz stworzyli: Jakub Żulczyk i Monika Powalisz (w drugiej serii wraz z Bartłomiejem Ignaciukiem). Pierwszy sezon wyreżyserował Łukasz Palkowski, za drugi odpowiadali: Krzysztof Łukaszewicz i Maciej Bochniak. Tytułowym bohaterem obu serii jest Paweł Zawadzki, polonista z renomowanego warszawskiego liceum społecznego. W pierwszej serii przyjmuje on etat nauczyciela języka polskiego w Dobrowicach (fikcyjnej miejscowości na Pojezierzu Iławskim), gdzie licealiści znajdują w lesie ciało zamordowanej siedemnastolatki, Asi Walewskiej. Asia była wzorową uczennicą miejscowej szkoły średniej i miała sprecyzowane plany na przyszłość. Rozpoczyna się oficjalne dochodzenie, w które, prócz policji, angażuje się również lokalna społeczność i miejscowy dziennikarz. Podczas przeprowadzanych m.in. w obecności Pawła Zawadzkiego przesłuchań szybko wychodzi na jaw, że zamordowana dziewczyna nie cieszyła się sympatią kolegów ze szkoły. Równocześnie nowy polonista rozpoczyna śledztwo na własną rękę. Być może to on odkryje, kto zamordował Asię.
W drugim sezonie Paweł Zawadzki zmuszony jest podjąć pracę w prestiżowym liceum we Wrocławiu. Szybko okazuje się, że polonista nie znalazł się tam przypadkowo. Podczas próby do spektaklu zdesperowany Iwo, grożąc kolegom i nauczycielom bronią, terroryzuje ich i więzi. Sytuacja staje się coraz bardziej napięta, padają strzały. Czas pokaże czy Belfrowi uda się uratować młodych ludzi.
Zobacz też: ''BrzydUla'' sezon 3 - czy twórcy planują kolejne odcinki?