Najlepsze polskie seriale na Netflixie: co warto obejrzeć?

Najlepsze polskie seriale na Netflixie są jednym z powodów, dla których platforma ta cieszy się wśród Polaków coraz większą popularnością. Obok interesujących propozycji filmowych, zarówno kinematografii zagranicznej, jak i rodzimej, a także popularnych seriali produkcji zagranicznej, Netflix ma w swojej ofercie również bardzo dobre polskie seriale. Sprawdzamy, co warto obejrzeć.

Polski serial: Netflix zapowiada premiery

Na platformie Netflix pojawi się niebawem nowy polski serial. Netflix zapowiada premierę swojej najnowszej produkcji, zatytułowanej ''Otwórz oczy''. W sieci pojawił się już pierwszy zwiastun serialu, który ma łączyć w sobie elementy dramatu młodzieżowego, science-fiction oraz thrillera psychologicznego. Scenariusz serialu powstał w oparciu o powieść Katarzyny Bereniki Miszczuk, noszącą tytuł ''Druga szansa''. Jak zdradzają twórcy, będzie to historia nastoletniej Julki, która w następstwie tragicznego wypadku straciła pamięć, toteż trafia do ośrodka leczenia amnezji. Tam poznaje pacjentów z podobnymi urazami i doświadczeniami, a wśród nich tajemniczego Adama, który szybko zdobywa jej zaufanie i staje się jej przewodnikiem. Gdy jednak Julkę zaczynają męczyć dziwne, niezwykle realistyczne sny, zaczyna nabierać podejrzeń co do miejsca, w którym się znajduje. Postanawia uciec z ośrodka i odkryć prawdę. W roli Julki wystąpi debiutantka, Maria Wawreniuk, Adama zagra Ignacy Liss. Na ekranie pojawią się również: Maria Nieradkiewicz, Zuzanna Galewicz, Klaudia Koścista, Sara Celler-Jezierska, Marcin Czarnik, Wojciech Dolatowski i Michał Sikorski. Serial będzie się składał z sześciu odcinków, które wyreżyserowali Anna Jadowska i Adrian Panek. Autorami scenariusza są: Kasper Bajon, Igor Brejdygant, Milena Dutkowska i Klara Kochańska. Za produkcję odpowiedzialna jest firma MediaBrigade. ''Otwórz oczy'' pojawi się na Netfliksie 25 sierpnia 2021 roku.

Nie jest to jednak pierwszy polski serial o młodzieży, jaki można oglądać na platformie Netflix. 28 kwietnia 2021 roku miał swoją premierę serial ''Sexify'', opowiadający losy trzech przyjaciółek – studentek, które chcąc wygrać prestiżowy konkurs, postanawiają stworzyć innowacyjną aplikację, która odmieni życie seksualne Polaków. Perypetie głównych bohaterek stały się doskonałą okazją do stworzenia zabawnej opowieści o życiu współczesnych dziewcząt – odkrywaniu przez nie swojej seksualności i kobiecej siły. Serial składa się z ośmiu epizodów, w których oglądać można Aleksandrę Skrabę, Marią Sobocińską, Sandrę Drzymalską, Małgorzatę Foremniak, Cezarego Pazurę i Bartosza Gelnera. Netflix potwierdził, że na platformie pojawi się kolejne osiem odcinków ''Sexify''. Premiera drugiego sezonu serialu planowana jest na 2022 rok.

Zobacz wideo Producenci "Sexify" o współpracy z Netflixem: Niemożliwe byłoby zrealizowanie tego w jakimkolwiek innym miejscu [Popkultura]

Polski serial na Netflixie: co warto obejrzeć?

Czy każdy polski serial na Netflixie wart jest obejrzenia? To zależy, co kto lubi. Platforma ma dość szeroką ofertę serialową, również w zakresie polskich produkcji. Można tu znaleźć komedie obyczajowe, dramaty, seriale obyczajowe, sensacyjne, a nawet thrillery. Jedne wyprodukowane zostały specjalnie dla Netfliksa, inne nie, ale każdy z pewnością znajdzie w ofercie platformy coś dla siebie.

''Ranczo'', reż. Wojciech Adamczyk

Cieszący się niesłabnącą popularnością serial komediowo-obyczajowy, wyprodukowany przez Telewizję Polską, na platformie Netflix dostępny jest od grudnia 2020 roku. Serial liczy dziesięć sezonów, a w głównych rolach wystąpili: Ilona Ostrowska, Cezary Żak i Paweł Królikowski.

''Głęboka woda'', reż. Magdalena Łazarkiewicz

Serial obyczajowy wyprodukowany przez TVP i pierwotnie emitowany na antenie telewizyjnej Dwójki. Na platformie Netflix dostępne są obie, dotychczas stworzone, serie, liczące sobie odpowiednio 13 i 12 odcinków. Serial ukazuje pracowników ośrodka pomocy społecznej i ludzkie dramaty, z jakimi przychodzi im się mierzyć. W roli głównej – nowo powołanego dyrektora OPS-u – wystąpił Marcin Dorociński.

''1983'', reż. Agnieszka Holland, Kasia Adamik, Olga Chajdas, Agnieszka Smoczyńska

Pierwszy polskojęzyczny serial wyprodukowany dla platformy Netflix, thriller, którego akcja rozgrywa się w alternatywnej rzeczywistości. Tu zimna wojna wciąż trwa, gdyż w 1983 roku doszło do ataku terrorystycznego, który zapobiegł upadkowi Związku Radzieckiego. W rolach głównych Robert Więckiewicz (jako oficer śledczy Anatol Janów) oraz Maciej Musiał (jako student prawa, Kajetan Skowron).

Inne seriale, które oferuje Netflix:

  • ''Służby specjalne'' (serial sensacyjny w reżyserii Patryka Vegi),
  • ''O mnie się nie martw'' (serial komediowo-obyczajowy w reżyserii Michała Rogalskiego),
  • ''Artyści'' (komediodramat w reżyserii Moniki Strzępki),
  • ''Dziewczyny ze Lwowa'' (serial obyczajowy w reżyserii Wojciecha Adamczyka).

Polski serial kryminalny: Netflix ma całkiem bogatą ofertę – jest w czym wybierać!

Dla osób, które chcą obejrzeć dobry polski serial kryminalny, Netflix ma całkiem ciekawą ofertę. I w tym wypadku można wybierać spośród produkcji oryginalnych oraz wyprodukowanych przez inne serwisy lub stacje telewizyjne.

''W głębi lasu'', reż. Leszek Dawid, Bartosz Konopka

Drugi polskojęzyczny serial wyprodukowany dla platformy Netflix, powstały w ramach współpracy z Harlanem Cobenem, zrealizowany przez ATM Grupę. Scenariusz stworzono na podstawie powieści Harlana Cobena o tym samym tytule. Akcja rozgrywa się w dwóch planach czasowych, a w rolach głównych w wydarzeniach współczesnych oglądać można Grzegorza Damięckiego i Agnieszkę Grochowską.

''Prokurator'', reż. Jacek Filipiak, Maciej Pieprzyca

Serial wyprodukowany przez ATM Grupę dla TVP, na platformie Netflix obecny od stycznia 2021 roku. Tytułowy prokurator, Kazimierz Proch (Jacek Koman), wraz z komisarzem Witoldem Kielakiem (Wojciech Zieliński), prowadzi śledztwa w sprawie samobójstw i zabójstw. Współpracuje z nimi patolog, Ewa Siedlecka (Magdalena Cielecka), a przełożoną głównego bohatera jest Janina Chorko (Dorota Kolak).

Zobacz też: Seriale TVP: co nowego pojawi się na antenie telewizji publicznej? Czy doczekamy się kontynuacji popularnych seriali?

''Rojst'', reż. Jan Holoubek

Pierwsza seria wyprodukowana została przez Showmax oraz Studio Filmowe ''Kadr'' i emitowana była na platformie Showmax (Netflix ma ją w ofercie od grudnia 2019 roku). Druga seria nosi tytuł ''Rojst’97'' i można ją oglądać na Netfliksie od 7 lipca 2021 roku. Akcja pierwszej serii rozgrywa się w 1984 roku, gdy na osiedlu Gronty dochodzi do podwójnego morderstwa, a także samobójstwa pary nastolatków. Drugi sezon przenosi widza do roku 1997, gdy podczas powodzi tysiąclecia pęka wał przeciwpowodziowy, zalewając las na Grontach i odsłaniając zakopane tam ludzkie szczątki.

Inne seriale kryminalne, które można obejrzeć na Netfliksie:

  • ''Paradoks'', reż. Grzegorz Zgliński, Borys Lankosz,
  • ''Instynkt'', reż. Patryk Vega,
  • ''Ultraviolet'', reż. Jan Komasa, Sławomir Fabicki, Bartosz Prokopowicz,
  • ''Zbrodnia'', reż. Grzegorz Zgliński, Sławomir Fabicki.

Zobacz też: Seriale o miłości Netflixa - zobacz najlepsze propozycje

Więcej o: