Śladami Kruka. "Przewodnik po Podlasiu" i zapowiedź specjalnego dokumentu "Szepty Podlasia"

"Kruk. Czorny woron nie śpi" odkrywa kryminalne tajemnice Podlasia, korzystając z magicznej aury tego regionu. W tym mrocznym kryminale z Michałem Żurawskim w tytułowej roli miejsce akcji ma ogromne znaczenie. "Przewodnik po Podlasiu" i dokument "Szepty Podlasia" to dwa materiały specjalne przybliżające kulturę mieszkańców tego regionu, jego miejsca oraz rolę szeptuch w lokalnej społeczności.

"Podlasie przyciąga swoim mistycyzmem i unoszącą się w powietrzu zagadką. Charakterystyczna dla tego regionu wielokulturowość wzmacnia wrażenie przenikania się tajemnic, a podejście do obcowania z naturą, zwrot ku przyrodzie i ciągnące się kilometrami, malownicze, nieodkryte plenery sprawiają, że jest to niepowtarzalne miejsce" - czytamy w informacji prasowej.

Szeptuchy, Podlasie... - nowe produkcje związane z "Krukiem"

W serialu CANAL+ "Kruk. Czorny woron nie śpi" oglądamy przepiękne widoki, ale także budzące niepokój tereny. Jedną z ważnych postaci, podobnie zresztą jak w poprzedniej odsłonie serialu, jest podlaska szeptucha. W miejscu, w którym religia katolicka spotka się z prawosławną, szeptucha pełni rolę spoiwa pomiędzy wszystkimi obecnymi tam wierzeniami. To lokalna wersja psychologa, który staje się powiernikiem sekretów mikrospołeczności.

'Kruk. Czorny Woron nie śpi' Czorny woron nie śpi. Posępny detektyw wraca, by rozwiązać kolejną sprawę

"Jaki stosunek do nich ma oficjalnie religia?" - pyta w tekście dla Weekend.gazeta.pl Anna Tatarska. "Jak pisze bloger Tomasz Jakimiuk, Podlasianin, który jeden z obszernych wpisów poświęcił właśnie temu zjawisku, 'Cerkiew i Kościół mówią, że wszelkie działania Szeptuch są niezgodne z religią chrześcijańską. Prawda jednak jest prawdą praktyczną. W miejscowościach, gdzie służą Szeptuchy, okoliczni mieszkańcy z władzami lokalnej cerkwi na czele są przyjaźnie nastawieni do nich'.

Szeptucha to żadna wróżka, nie posługuje się też czarną magią. Jest osobą pobożną, która do cerkwi zanosi prośby i intencje odwiedzających ją ludzi. Co ważne, jej moc uzdrawiania oparta jest na wierze w siłę modlitwy. Zatem osobie niewierzącej szeptunka nie może pomóc" - pisze.

Zobacz wideo "Kruk. Czorny woron nie śpi" - zwiastun "Szepty Podlasia"

"Przewodnik po Podlasiu" można już obejrzeć na CANAL+ online oraz na kanale YouTube CANAL+, "Szepty Podlasia" będą miały premierę niedługo.

Kruk. Czorny woron nie śpi Od studiów przyjaciele, w "Kruku" się na siebie boczą. Żurawski zmierzy się z Lichotą

Serial "Kruk. Czorny woron nie śpi" można oglądać online na canalplus.com.

Więcej o: