Netflix ogłosił obsadę "Wielkiej wody". W serialu Jana Houlubka zagrają m.in. Anna Dymna i Tomasz Schuchardt

"Wielka woda" to najnowszy polski serial katastroficzny platformy Netflix. Produkcja będzie inspirowana wydarzeniami z okresu powodzi tysiąclecia - akcja osadzona została we Wrocławiu i jego okolicach w 1997 roku. Za reżyserię odpowiedzialni będą Jan Holoubek i Bartłomiej Ignaciuk. W głównych rolach grają Agnieszka Żulewska, Tomasz Schuchardt oraz Ireneusz Czop.

"Wielka woda" będzie sześcioodcinkowym serialem fabularnym, do którego scenariusze napisali znany choćby z produkcji "Rojst" i "Rojst'97" Kasper Bajon oraz Kinga Krzemińska. Produkcja ruszyła pełną parą — obecnie trwają zdjęcia na planie we Wrocławiu.

Zobacz wideo Wywiad z twórcami serialu "Rojst" [Popkultura]

Netflix ogłosił obsadę "Wielkiej wody"

O czym dokładnie będzie opowiadać fabuła serialu? "Fala powodziowa zbliża się do stolicy Dolnego Śląska. Aby oszczędzić miasto przed niszczącym żywiołem, zapada trudna decyzja o wysadzeniu wałów przeciwpowodziowych w wiosce pod Wrocławiem. Jak jedna decyzja wpłynie na życie całej społeczności? Trójka głównych bohaterów, postawiona w obliczu sytuacji ekstremalnej, zmierzy się z wydarzeniami, których następstwem będzie ogrom zniszczeń oraz śmierć niewinnych osób" - czytamy w oficjalnym wprowadzeniu.

Wielka woda - obsadaWielka woda - obsada Netflix - materiały promocyjne

Agnieszka Żulewska, która wcześniej zagrała w takich polskich serialach Netfliksa jak "1983", "Rojst" i "Rojst’97", wcieli się w postać Jaśminy Tremer — hydrolożkę, która po wielu latach wraca do rodzinnego Wrocławia, by pomóc władzom miasta przygotować się na nadchodzącą powódź. Tomasz Schuchardt z kolei zagra Jakuba Marczaka, urzędnika z dużymi ambicjami, który samotnie wychowuje nastoletnią córkę. Kolejna ważna postać to Andrzej Rębacz — on z kolei walczy, aby nie dopuścić do zniszczenia wału przeciwpowodziowego w pobliżu jego rodzinnej wsi. W niego wciela się Ireneusz Czop. Dołączy do nich debiutująca na ekranie Blanka Kot, która zagra córkę Marczaka, Klarę.

Wspaniała polska aktorka Anna Dymna wcieli się w Lenę Tremer, a Jerzy Trela zagra ojca bohatera granego przez Ireneusza Czopa. W pozostałych rolach pojawią się m.in.: Jacek Beler, Klara Bielawka, Lech Dyblik, Roman Gancarczyk, Łukasz Garlicki, Tomasz Kot, Mirosław Kropielnicki, Łukasz Lewandowski, Leszek Lichota, Maria Maj, Adam Nawojczyk, Marta Nieradkiewicz, Katarzyna Pośpiech, Piotr Rogucki, Tomasz Sapryk, Katarzyna Pośpiech, Dariusz Toczek, Piotr Trojan, Grzegorz Warchoł.

Dyrektor ds. lokalnych seriali oryginalnych w Netflix Anna Nagler zapowiada:

Już w 2022 roku do zróżnicowanego gatunkowo katalogu Netflix dołączy dramat katastroficzny "Wielka woda". Szczególnie cieszy nas, że tak ważne dla wrocławian i Polaków wydarzenia, zainspirowały wybitnych twórców do stworzenia nowego serialu dla Netflix, a fragmenty naszej historii i kultury dotrą oraz będą intrygować widzów na całym świecie.

Warto dodać, że "Wielką wodę" sporo łączy z "Rojstem'97", innym polskim serialem Netfliksa, który widzowie mieli okazję zobaczyć w tym roku. Obydwie produkcje reżyseruje Jan Holoubek i to na podstawie scenariuszy Kaspra Bajona. Twórcy zdecydowali się też zaprosić ponownie do współpracy Ireneusza Czopa i Agnieszkę Żulewską, którzy w "Rojście" grali role drugoplanowe — tym razem jednak to oni będą głównymi bohaterami opowieści. Nie da się też nie zauważyć, że oba seriale rozgrywają się w tym samym czasie w mniej więcej tym samym regionie. Różnica jednak jest taka, że w "Rojście" powódź jest elementem tła, który stanowi punkt wyjścia całej kryminalnej intrygi, w "Wielkiej wodzie" z kolei opowieść skupi się na samym żywiole i jego niszczycielskim wpływie na życie bohaterów.

Więcej o: