Stacja TVN24 rozpoczęła transmisję dokładnie 9 sierpnia 2001 r. o godzinie 12. Pierwsze wydanie serwisu informacyjnego poprowadziły Anita Werner i Beata Borocka — nic dziwnego, że z okazji 20. rocznicy Werner została gospodynią jubileuszowego programu. Po latach działalności do dziś pozostaje najchętniej oglądaną telewizją informacyjną w Polsce.
Podczas gdy różne postaci ze świata polskiej kultury składają z okazji rocznicy życzenia stacji oraz jej widzom, w Sejmie ważyć się będą losy najpopularniejszego kanału informacyjnego w Polsce, który niejednokrotnie na swojej antenie nadawał materiały krytyczne wobec rządów PiS czy też tego, jak działa pod rządami Jacka Kurskiego TVP. Od półtora roku TVN ma problemy, by odnowić koncesję na nadawanie TVN24, która wygasa z dniem 26 września. Partia rządząca podjęła wręcz środki, by to uniemożliwić. Przypomnijmy, że TVN należy do amerykańskiej firmy Discovery i działa w ramach spółki Polish Television Holding z siedzibą w Holandii.
Tymczasem na początku lipca Marek Suski zgłosił projekt ustawy o radiofonii i telewizji, który zakazuje firmom spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego pośredniej (a nie tylko bezpośredniej, jak obecnie) kontroli nad stacjami telewizyjnymi, które działają na podstawie koncesji wydanej w Polsce. Nowelizacją Sejm ma się zająć w środę 11 sierpnia — jeśli ta wejdzie w życie, Discovery będzie musiała sprzedać większość swoich udziałów, co jak wskazują specjaliści i medioznawcy, stwarza prawdopodobieństwo, że pakiet kontrolny stacji wykupią spółki skarbu państwa.
Dzień wcześniej w co najmniej 70 polskich miastach i miejscowościach mają odbyć się protesty w obronie TVN i wolnych mediów. Ich organizacją zajął się Komitet Obrony Demokracji, a marsze mają odbyć się m.in. w Zielonej Górze, Toruniu, Bydgoszczy, Gorzowie Wielkopolskim, Legnicy, Tarnobrzegu, Rzeszowie, Wrocławiu, Poznaniu, Krakowie, Gdańsku, Gdyni, Sopocie, Kołobrzegu, Szczecinie, Łodzi, Lublinie, Zamościu czy Częstochowie. Lista ciągle rośnie, a interaktywna mapa protestów znajduje się pod tym linkiem. Główna manifestacja odbędzie się o godzinie 18 pod budynkiem Sejmu w Warszawie.
Jak podkreśla w rozmowie z Wirtualnymi Mediami szef KOD, Jakub Karyś:
To jest ogólnopolski protest, w którym walczymy o Wolne Media, to jest walka o wolność słowa, to jest bastion wokół art.54 Konstytucji RP. Stoimy przy nim. Obywatele dziennikarze, obywatele nauczyciele, obywatele adwokaci, obywatele sędziowie, obywatele prokuratorzy oraz obywatele z różnych organizacji społecznych i ci niezorganizowani obywatele również — po prostu Obywatele — Obywatele Rzeczypospolitej Polskiej — stają wspólnie ramię w ramię, by trwać na barykadzie wolnych mediów. Bo Wolne Media to Wolni Ludzie, a Wolni Ludzie to Wolna Polska.
Sprawa potencjalnej nowelizacji wywołała zaniepokojenie także poza granicami Polski. Członkowie Komisji Spraw Zagranicznych Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych wydali w miniony piątek oświadczenie, w którym podkreślają, że jej przyjęcie wpisze się "niepokojący trend dotyczący niezależnych mediów w Polsce" i apelują do rządu PiS, by zagwarantował "wolne i niezależne media", a także nie blokował "inwestycji USA w Polsce".
TVN wniosek o przedłużenie koncesji złożył na początku 2020 roku, a Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji do tej pory nie podjęła w tej sprawie żadnej decyzji. Niemniej warto przypomnieć, że z okazji 20-lecia TVN24 w Sopocie odbędzie specjalny koncert w ramach Top of the Top Sopot Festival 2021 - zaplanowano go na 19 sierpnia.
- Widzom TVN24 życzę, żeby mogli przez kolejne 20 lat cieszyć się świetnymi serwisami informacyjnymi. A stacji życzę, aby co najmniej przez kolejne 20 lat mogła nadawać i obserwować kolejne rządy, patrzyć im na ręce. Wszystkiego Najlepszego! - powiedział muzyk Krzysztof Zalewski.