Co się stanie z TVN24 bez koncesji? Jest plan awaryjny. Uciekają z Polski

Koncesja na nadawanie TVN24 wygasa 26 września, a KRRiT ciągle nie chce jej przedłużyć, Senat z kolei debatuje nad "lex TVN". Wydawca zapewnia, że TVN24 nie przestanie nadawać, jednak im bliżej do newralgicznej daty, tym bardziej prawdopodobne jest, że TVN skorzysta z jakiejś ścieżki awaryjnej. Jedną z możliwości jest wystąpienie o koncesję w Czechach lub w Niderlandach.

TVN od lutego 2020 roku stara się przedłużyć koncesję na nadawanie TVN24. Decyzja ciągle nie zapadła, tymczasem PiS chce przyjąć nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji, która wykluczałaby możliwość nadawania stacjom, które należą do zagranicznych właścicieli spoza Europy. Przepisy uderzałyby w TVN, który należy do amerykańskiej grupy Discovery. Niemniej nawet jeśli pierwsza w Polsce telewizja informacyjna nie dostanie przedłużenia koncesji od KRRiT, nadawca ma do wyboru kilka ścieżek awaryjnych.

Zobacz wideo Zdradzimy wam, dlaczego kobiety zabijają. Nie wiemy tego z autopsji, tylko od Marca Cherry'ego

TVN24 z zagraniczną koncesją?

"Kanał TVN24 nie zakończy emisji programu po 26 września, nawet gdy Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji do tego czasu nie przedłuży mu koncesji" - podkreślił w rozmowie z press.pl redaktor naczelny TVN24, Michał Samul. Po pierwsze, TVN24 będzie przykładowo mógł kontynuować nadawanie za pośrednictwem kanału TVN24 BiS, który ma koncesję ważną do 2027 roku. Takie rozwiązanie oznaczałoby jednak konieczność zawieszenia działania kanału tematycznego poświęconego wiadomościom ze świata i biznesowi - zauważają Wirtualne Media.

We wtorek w całej Polsce odbędzie się protest przeciw 'lex TVN' i w obronie wolnych mediów 20 lat temu wystartował TVN24. 70 polskich miast będzie protestować w obronie wolnych mediów

Kolejna opcja to wystąpienie o koncesję w innym państwie europejskim takim jak Czechy czy Niderlandy. Obie opcje są prawdopodobne - zarządzająca TVN-em spółka ma siedzibę w Amsterdamie i większość jej polskich kanałów działa dzięki tamtejszej koncesji. Z kolei warto dodać, że czeski odpowiednik KRRiT koncesję wydaje najdłużej w ciągu miesiąca.

Takie rozwiązanie jest praktykowane w przypadku dużej części nadawanych w Polsce kanałów. Przykładowo, wiele polskich wersji kanałów z pakietu Discovery emitowanych jest na mocy koncesji wydanej w Niderlandach. Od 2019 roku działają tak m.in. programy takie jak: Discovery Historia, Discovery Channel, Animal Planet, TLC, Travel Channel, Food Network. Na niderlandzkiej koncesji nadają także kanały konkurencji: Comedy Central, Polsat Comedy Central Extra czy też MTV, Paramount Channel, Nick Toons czy Nick. Junior. To nie wszystko, hiszpańską koncesję mają kanały z rodziny Fox i National Geographic, a z kolei na mocy francuskiej koncesji nadaje w Polsce Eurosport.

Zobacz wideo

Katarzyna Issat, dyrektor ds. komunikacji korporacyjnej TVN, przekazała Wirtualnym Mediom:

Jesteśmy przygotowani na różne scenariusze. Naszym celem jest zapewnienie stacji ciągłości nadawania, a widzom nieprzerwanego dostępu do niezależnych i wiarygodnych informacji

Michał Samul z kolei podkreśla, że ciągle priorytetem jest otrzymanie polskiej koncesji i przypomina, że KRRiT w 2015 roku zaakceptowała amerykańskiego właściciela dla TVN-u, a od tego czasu przedłużyła koncesję już trzem innym kanałom z pakietu TVN — TVN BiS w 2016 roku w poprzednim składzie, a w obecnym — TVN International West w 2018 roku i TTV w 2020 roku:

Wierzyliśmy i nadal wierzymy, że nie ma żadnych podstaw, aby nie udzielić nam koncesji

11 sierpnia ma w Sejmie odbyć się debata o tzw. lex TVN, z kolei dzień wcześniej w ponad 80 polskich miastach i miejscowościach odbędą się protesty w obronie TVN i wolnych mediów. Mają odbyć się m.in. w Zielonej Górze, Toruniu, Bydgoszczy, Gorzowie Wielkopolskim, Legnicy, Tarnobrzegu, Rzeszowie, Wrocławiu, Poznaniu, Krakowie, Gdańsku, Gdyni, Sopocie, Kołobrzegu, Szczecinie, Łodzi, Lublinie, Zamościu czy Częstochowie. Główna manifestacja odbędzie się o godzinie 18:00 pod budynkiem Sejmu w Warszawie.

Monika Olejnik Najbardziej pamiętny gość w "Kropce nad i"? Olejnik: Cały świat o tym pisał

Więcej o: