Mariusz Szczygieł w obronie TVN o Kaczyńskim i Putinie: Oni są identyczni

Mariusz Szczygieł ostro wypowiada się w sprawie "lex TVN". Dziennikarz, reportażysta i pisarz, laureat nagrody Nike za "Nie ma" protestował przeciw zakusom partii rządzącej dotyczących zmian w regulacjach dotyczących przyznawania koncesji na nadawanie dla mediów z udziałem kapitału zagranicznego.

"Jestem tu, na manifestacji za wolnymi mediami, bo obawiam się putinizacji Polski" - zaczął swój wpis Szczygieł, piszący następnie:

Kaczyński dlatego tak nie znosi Putina, bo jest bardzo do niego podobny. Jestem przekonany: zazdrości mu metod i skuteczności. Oskar Wilde napisał, że nie lubimy ludzi, którzy mają takie same wady jak my. Oni są identyczni. Wychowanie obywatela podporządkowanego, pełnia władzy i zaspokojenie ego - to są ich motory. Mali ludzie, którym podporządkowały się tłumy. Te tłumy - jak ich wodzowie - boją się różnorodności i wolności.

Agnieszka Holland Holland o dymisji Gowina i protestach ws. lex TVN: Nie ma takich przypadków

Mariusz Szygieł protestuje w obronie TVN. "Kaczyński dlatego tak nie znosi Putina, bo jest bardzo do niego podobny". Dziś obrady w Sejmie

W komentarzach pod postem laureata Nike pojawiły się pytania o to, dlaczego jego nazwisko nie znalazło się pod listem poparcia dla TVN, podpisanym przez 771 dziennikarzy, którego inicjatorami byli Mariusz Jałoszewski z oko.press oraz Wojciech Czuchnowski z "Gazety Wyborczej". Szczygieł odpowiada:

Nie miałem pojęcia, że taki list powstaje. Nikt też mi tego nie proponował. Może zapomnieli, może uznano, że nie jestem już dziennikarzem. Nie ma to dla mnie znaczenia. Wypowiadam się tutaj w tej sprawie od samego początku jasno.

W liście, który podpisali m.in. Bartosz Raj (Gazeta.pl), Jerzy Baczyński ("Polityka"), Michał Celeda (Radio ZET), Kamila Ceran (TOK FM), Bogusław Chrabota ("Rzeczpospolita"), Tomasz Lis ("Newsweek"), Katarzyna Kozłowska ("Fakt"), Tomasz Gorazdowski (357), Adam Michnik ("Gazeta Wyborcza"), Paweł Moskalewicz ("Forum"), Piotr Pacewicz (OKO.press), Andrzej Skworz ("Press") i Jacek Szmidt ("Twój Styl"), można przeczytać m.in.:

32 lata po obaleniu w Polsce komunizmu historia zatacza koło. Rządząca partia podnosi rękę na media, których wolność jest warunkiem funkcjonowania demokracji. Nie możemy się na to zgodzić. Jeśli rząd uciszy niewygodną stację, to samo spotka pozostałe wolne media. Tej walki nie można przegrać. Byłaby to klęska demokratycznej Polski.
Zobacz wideo Męskie Granie poszerza muzyczne horyzonty. Tych artystów warto mieć na oku

Zgodnie z doniesieniami, Sejm będzie obradował nad "lex TVN" na najbliższym posiedzeniu, czyli w środę 11 sierpnia. Harmonogram podaje, że izba ma zająć się ustawą o godzinie 11:30. Projekt nowelizacji zakłada zmiany w regulacjach dotyczących przyznawania koncesji na nadawanie dla mediów z udziałem kapitału zagranicznego. Nowe przepisy umożliwiałby przyznanie koncesji jedynie podmiotom z siedzibą w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego niezależnym od osób, instytucji czy firm zagranicznej spoza tego obszaru.

Manifestacja w obronie stacji telewizyjnej TVN i Wolnych Mediów w Poznaniu, 30.07.2021 r. Co się stanie z TVN24 bez koncesji? Jest plan awaryjny. Uciekają z Polski

W całej Polsce o godzinie 18.00 10 sierpnia rozpoczęły się protesty przeciwko ustawie - w takim proteście brał udział Mariusz Szczygieł. Również międzynarodowe organizacje wyrażają sprzeciw i apelują do posłów o odrzucenie ustawy

Więcej o: