TVN o sytuacji z koncesją: Nasze kanały niekodowane są zagrożone

TVN Grupa Discovery przekonuje, że holenderska koncesja dla TVN24 nie oznacza, że spór z KRRiT i Prawem i Sprawiedliwością został zażegnany. Szefowa ds. komunikacji korporacyjnej TVN poinformowała serwis Wirtualne Media, że zagrożona jest dalsza emisja naziemna jej niekodowanych kanałów.

- Podejście KRRiT do koncesji na TVN24 każe nam przypuszczać, że również nasze kanały FTA (przyp. red. - niekodowane) są zagrożone - powiedziała Wirtualnym Mediom Katarzyna Issat. Dodała, że jest możliwe, by KRRiT - przy błędnym zastosowaniu przepisów - cofnęła koncesje takim kanałom jak TVN czy TVN7. Jej zdaniem uchwalona niedawno ustawa [projekt "lex TVN", który będzie głosowany w Senacie - red.] zmierza do odebrania także tych kanałów spółce.

To mogłoby oznaczać, że takie kanały jak TVN czy TVN7 nie byłyby dostępne w sygnale niezaszyfrowanym, bezpłatnie ani naziemnie, ani przez telewizję satelitarną.

Protesty ws. 'lex TVN' Sondaż Kantar dla PO: Polacy przeciwni "lex TVN"

Koncesja dla TVN24 i "lex TVN" - to jeszcze nie koniec 

16 sierpnia TVN S.A. poinformowała, że uzyskała holenderską koncesję na nadawanie TVN24. Stacja już ponad półtora roku czeka na rozpatrzenie swojego wniosku przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji. KRRiT do tej pory nie podjęła w sprawie żadnej wiążącej decyzji, termin mija 26 września i jeśli nic się nie zmieni, TVN24 będzie musiał nadawać na podstawie zagranicznej koncesji (zgodnie z przepisami  koncesje może uzyskać w dowolnym kraju Unii Europejskiej). "Jednak ciągle wierzymy, że nie będziemy zmuszeni z niej skorzystać. Spełniamy wszelkie warunki, aby uzyskać rekoncesję w Polsce, apelujemy więc o jej niezwłoczne przyznanie" - czytamy w oświadczeniu spółki.

Zobacz wideo Scheuring-Wielgus o "lex TVN": PiS chce cenzurować radio, telewizję i internet (11.08.2021 r.)

Już wcześniej TVN S.A. podkreślała, że uzyskanie koncesji dla TVN24 w Holandii "w żaden sposób nie rozwiązuje problemu, z jakim mamy do czynienia w związku z uchwaloną przez Sejm nowelizacją ustawy o radiofonii i telewizji. W obecnym kształcie uderza ona we wszystkie nasze kanały, w tym w TVN, podważając wolność słowa, niezależność mediów oraz własność prywatną".

Bob Dylan w 2010 i 1963 roku Bob Dylan oskarżany o wykorzystanie seksualne 12-latki. Jest pozew

W zeszłym tygodniu głosami posłów Prawa i Sprawiedliwości, wspartych przez trzech przedstawicieli Kukiz'15 oraz pięciu polityków Porozumienia, którzy w środę opuścili Zjednoczoną Prawicę, Sejm przyjął projekt dotyczący zmian w ustawie o radiofonii i telewizji (nazywanej "lex TVN"). Teraz trafi on do Senatu. Senatorowie 9 lub 10 września mogą odrzucić projekt w całości, wskazać poprawki lub przyjąć go bez zmian. W Senacie większość ma opozycja, więc najbardziej prawdopodobny jest ten pierwszy scenariusz. Po głosowaniu ustawa wróci do Sejmu - jeśli za jej przyjęciem bez poprawek zagłosuje bezwzględna większość posłów, trafi do podpisu prezydenta.

Więcej o: