TVN 7 nadal bez przedłużenia koncesji. Głosowanie w KRRiT nie przyniosło żadnej decyzji

TVN 7 czeka na przedłużenie koncesji na nadawanie już od ośmiu miesięcy. Czasu jest coraz mniej, ponieważ wygasa ona na początku przyszłego roku. Według jednego z członków KRRiT powód nieprzedłużenia uprawnień jest ten sam, co w przypadku TVN 24 - naruszenie przepisów dotyczących struktury właścicielskiej.

Jak podają wirtualnemedia.pl, TVN 7 zwróciła się do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o przedłużenie koncesji na nadawanie w grudniu 2020 r. W sprawie przyznania koncesji odbyło się jedno głosowanie - nie przyniosło ono jednak żadnego rozstrzygnięcia. 

Zobacz wideo Opozycja w czasie przemówienia Suskiego w sprawie "lex TVN": "Hańba nie zaszczyt!"

TVN 7 czeka na przedłużenie koncesji. "Póki co nie ma tego głosowania w rozpisce"

Jeden z członków KRRiT, prof. Janusz Kawecki, podkreślił w rozmowie z portalem wirtualnemedia.pl, że problem przedłużenia koncesji nie dotyczy tylko TVN 24, ale wszystkich kanałów nadawcy. Według niego TVN od 2015 r. narusza przepisy dotyczące własności mediów w Polsce. Prof. Kawecki wskazuje również, że osobną kwestią są działania TVN-u związane z realizacją dotychczasowej koncesji. Chodzi o naruszenie art. 18 i 19 ustawy o radiofonii i telewizji.

KRRiT nie planuje w najbliższym czasie kolejnego posiedzenia w sprawie przedłużenia koncesji dla TVN 7. "Póki co nie ma tego głosowania w rozpisce, trudno powiedzieć, kiedy tam trafi" - informuje biuro KRRiT. W ubiegłym tygodniu odbyły się dwa głosowania nad przedłużeniem koncesji dla TVN 24, ale również nie przyniosły rozstrzygnięcia. 

Koncesja TVN 7 wygaśnie pod koniec lutego 2022 r., a dla TVN 24 26 września 2021 r. 

Nowelizacja ustawy medialnej uderza w TVN

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji w środę 11 sierpnia. Ustawa, nazywana "lex TVN", ma według posłów Prawa i Sprawiedliwości uniemożliwić przejęcie kontroli nad nadawcami RTV przez podmioty z państw stanowiących istotne zagrożenie dla bezpieczeństwa kraju. W praktyce ustawa jest bezpośrednim uderzeniem w stację TVN, która poprzez spółkę zarejestrowaną w Holandii należy do amerykańskiej grupy medialnej Discovery.  

Obecne przepisy wskazują, że koncesja na nadawanie może zostać przyznana zagranicznym podmiotom, których siedziba znajduje się w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego (UE plus Islandia, Norwegia, Liechtenstein). "Lex TVN" zmienia te zasady - po wejściu w życie ustawy koncesją będzie mogła trafić do podmiotu zagranicznego, ale tylko wtedy, gdy nie jest on zależny (np. poprzez powiązania kapitałowe) od innego podmiotu z siedzibą poza EOG.  

TVN wydał niedawno oświadczenie, w którym poinformowano o uzyskaniu holenderskiej koncesji na nadawanie dla TVN 24. "Jeśli KRRIT nie wyda decyzji o przedłużeniu koncesji TVN 24 do 26 września, dalsze nadawanie umożliwi, zgodnie z polskim i unijnym prawem, koncesja holenderska. Jednak ciągle wierzymy, że nie będziemy zmuszeni z niej skorzystać. Spełniamy wszelkie warunki, aby uzyskać rekoncesję w Polsce, apelujemy więc o jej niezwłoczne przyznanie" - czytamy w oświadczeniu spółki.  

Więcej o: