"Impeachment: American Crime Story". Monica Lewinsky zatwierdziła każde słowo

"Impeachment: American Crime Story" to telewizyjna opowieść o skandalu, który wybuchł w 1998 roku po ujawnieniu informacji o romansie ówczesnego prezydenta USA Billa Clintona z asystentką w Białym Domu Moniką Lewinsky.

Monica Lewinsky, która w 1995 roku miała 22 lata i zaczęła staż w Białym Domu, w 1998 roku stała się z dnia na dzień jedną z najbardziej rozpoznawalnych - i mieszanych z błotem - osób na świecie. Gdy media zaczęły pisać o jej romansie z prezydentem Stanów Zjednoczonych, Clinton początkowo zaprzeczał. Ostatecznie przyznał się do romansu i publicznie przeprosił - cała sprawa doprowadziła do tego, że uruchomiona została procedura impeachmentu, czyli usunięcia prezydenta ze stanowiska. O tym m.in. ma opowiadać nowy sezon "American Crime Story" Ryana Murphy'ego.

Zobacz wideo Ryan Murphy - przepis na kasowy sukces

Aktorka, która zagrała Monikę Lewinsky: Miałam pewność, że wszystko, co było w scenariuszu, to rzeczy, z którymi czuła się komfortowo

Lewinsky jest jedną z producentek i - jak mówiła grająca ją w serialu Beanie Feldstein ("Booksmart") - zatwierdzała "każde zdanie" na "każdej stronie scenariusza". Podczas spotkania z członkami Stowarzyszenia Krytyków Telewizyjnych aktorka mówiła o drugim odcinku:

Kiedy dostałam scenariusz, wiedziałam, że każde słowo, które wypowiadałam, zostało zatwierdzone i najpierw widziała je Monica... [Producenci] przejrzeli z nią scenariusze i ona przekazywała im wszystkie swoje uwagi i notatki. I zanim tekst do mnie dotarł, miałam pewność, że wszystko, co tam było, to rzeczy, z którymi czuła się komfortowo, które jej zdaniem były realistyczne i reprezentatywne.

- W wieku 24 lat, mierząc się z taką lawiną upokorzenia, bardzo ciężko jest utrzymać resztki godności czy pewności siebie. Wyśmiewano mnie z powodu nadwagi, oceniano moją atrakcyjność  - opowiadała Lewinsky w rozmowie z Johnem Oliverem w 2019 roku. Po ujawnieniu romansu miała problem ze znalezieniem pracy, cierpiała na zespół stresu pourazowego.

 

Istotnymi postaciami produkcji będą właśnie Monica Lewinsky, jej powierniczka Linda Tripp - nagrała ich rozmowy na temat związku Lewinsky i Clintona - a także Paula Jones, która w maju 1994 roku pozwała Billa Clintona za molestowanie seksualne, które według niej wydarzyło się w maju 1991, gdy ten był gubernatorem. Producentka i scenarzystka Sarah Burgess przyznała, że nie konsultowała się z Tripp ani z Jones.

W poprzednich odsłonach "American Crime Story" Ryan Murphy opowiedział o procesie sportowca O.J. Simpsona z punktu widzenia prawników (pierwszy sezon) oraz zabójstwie projektanta Gianniego Versacego przez Andrew Cunanana - tu na pierwszy plan wysuwa się zabójca. Do tej pory ten serial, który jest antologią (każda seria jest oddzielną historią), zdobył m.in. 16 nagród Emmy, w tym dwie dla najlepszego serialu limitowanego i aktorskie dla Darrena Crissa, Sterlinga K. Browna, Courtney B. Vance oraz Sarah Paulson. Twórcy "Impeachment: American Crime Story" inspirowali się książką "The Breach: Inside the Impeachment and Trial of William Jefferson Clinton" Petera Bakera. 

Więcej o: