Jesienna ramówka TVN 2021. Wybraliśmy najciekawsze seriale: skazana Kulesza i Kulig na tropie zbrodni z PRL-u to nie wszystko

Szpiegowskie afery, grypsowanie w kobiecym więzieniu, tajemnice PRL-u i tragiczne morderstwa w rodzinie - to tylko krótkie streszczenie najciekawszych smaczków z seriali, które stacja TVN i Player.pl przygotowały na jesień 2021. Do tego w produkcjach takich jak "Skazana", "Pajęczyna" czy "Chyłka: Oskarżenie" zobaczymy całą plejadę wyśmienitych polskich aktorek i aktorów - także młodego pokolenia.

TVN i Player zaprezentowały ramówkę na jesień 2021 roku i można zaryzykować stwierdzenie, że widzowie raczej nie będą się nudzić. Wśród szerokiej oferty znalazły się także produkcje serialowe, a kilka z nich zwróciło naszą szczególną uwagę zarówno z powodu nazwisk członków i członkiń obsady, jak i zachęcających opisów fabuły. Co warto będzie śledzić?

Zobacz wideo Monika Olejnik o trudnym zapraszaniu gości do "Kropki nad i"

Serial "Skazana" z Agatą Kuleszą

Dyrektor programowy TVN, Edward Miszczak, w czasie pokazu najnowszej ramówki swojej stacji nie krył, że jego zdaniem "Skazana" to produkcja "skazana na sukces". Dlaczego? A choćby dlatego, że główną rolę gra w nim Agata Kulesza, a do tego za reżyserię odpowiada nominowany w 2010 roku do Oscara Bartosz Konopka. Co więcej, akcja serialu inspirowana jest wydarzeniami z życia prawdziwych przestępczyń, o których swego czasu czytaliśmy na pierwszych stronach gazet, a także książką Ewy Ornackiej "Skazane na potępienie".

Główna bohaterka to grana przez Agatę Kuleszę Alicja Mazur — sędzina Sądu Okręgowego w Katowicach, która jest prawdziwą "gwiazdą" polskiego systemu sprawiedliwości. To kobieta inteligentna, charyzmatyczna, ambitna. W czasie głośnych procesów członków polskich mafii dała się poznać jako osoba surowa i nieugięta, a do tego z dobrą intuicją i talentem do tego, żeby szybko przejrzeć każdego delikwenta, który trafi na jej salę sądową. Nagle u szczytu swojej kariery zostaje wrobiona w zbrodnię, której nie popełniła i sama trafia do kobiecego więzienia — co gorsze, tego samego, do którego wysłała niejedną z osadzonych tam więźniarek.

Materiały promocyjneMateriały promocyjne 'Skazana' / TVN - Player.pl

Alicja ma przed sobą niełatwe zadanie — po pierwsze musi jakoś przetrwać w zakładzie karnym, gdzie z racji swojej profesji znalazła się na samym dnie hierarchii, a po drugie musi pokonać system, który niesłusznie ją skazał i udowodnić swoją niewinność. W obsadzie zobaczymy także m.in.: Bartłomieja Topę, Michała Czerneckiego, Martynę Byczkowską, Aleksandrę Adamską, Tomasza Schuchardta, Martę Malikowską czy Jana Jankowskiego. Premiera pierwszego odcinka serialu, który można określić mianem polskiej odpowiedzi na głośne "Orange is the new black" już 31 sierpnia na platformie Player.pl.

Joanna Kulig na tropie rodzinnej zbrodni z czasów PRL

Ambitnym przedsięwzięciem wydaje się także thriller "Pajęczyna" z Joanną Kulig w roli głównej. Twórcy prowadzą tutaj akcję dwutorowo: jedna linia fabularna toczy się w 1978 roku, zaś druga osadzona została w roku 2010, kiedy to grana przez Kulig bohaterka — wybitna specjalistka od zachowań pająków — chce rozwiązać tajemnicę śmierci swojej matki i siostry.

Tutaj fabuła także nawiązuje do prawdziwych historii; mało kto wie, że w epoce Gierka polskie władze prowadziły własny program atomowy. Twórcy postanowili, że na tym gruncie zbudują fundamenty swojej intrygi. W serialu poznajemy wybitną naukowczynię i specjalistkę w zakresie fizyki jądrowej — Teresę Titko. Jest ona prawą ręką generała-profesora Grzegorza Giedrowicza, który dowodzi programem badań atomowych. Niestety pewnego dnia Teresa ginie razem z mężem i starszą córką w tajemniczym wypadku samochodowym. Jako jedyna z rodziny ocalała obdarzona pamięcią absolutną Kornelia, która podobnie jak matka zajęła się nauką — życie zawodowe poświęciła badaniu pająków.

Materiały promocyjne TVNMateriały promocyjne TVN 'Pajęczyna' - kadr z serialu

Po latach niespodziewanie w życiu Kornelii pojawia się pewien tajemniczy mężczyzna, który oznajmia jej, że był kiedyś oskarżony o morderstwo jej starszej siostry. Poruszona tymi doniesieniami Titko zaczyna własne śledztwo w sprawie śmierci matki i siostry. Przy okazji dowiaduje się, że w sprawę zamieszani są m.in. oficerowie PRL-owskiego kontrwywiadu kapitan Ewa Wolańska oraz podporucznik Tadeusz Mróz. Ociera się też o odkrycie odpowiedzi na pytanie o to, komu zależało na tym, żeby Polska nie miała własnej broni atomowej. 

W obsadzie, poza świetnie znaną choćby z nominowanej do Oscara "Zimnej wojny" Joanną Kulig, znaleźli się także: Eryk Lubos, Michalina Olszańska, Anna Radwan, Mateusz Banasiuk, Szymon Bobrowski, Marek Kalita, Andrzej Grabowski, Mirosław Baka czy Edyta Olszówka. Wszystkich siedem odcinków produkcji ma być dostępnych na Player.pl już jesienią.

Magdalena Cielecka wraca do roli Joanny Chyłki

Jesienią użytkownicy Playera będą mogli także zobaczyć najnowszy sezon serialu na podstawie bestsellerowych książek Remigiusza Mroza. "Chyłka — Oskarżenie" ponownie została wyreżyserowana przez Łukasza Palkowskiego, który obowiązkami podzielił się tym razem z Markiem Wróblem. Mecenas Chyłka zostanie zaangażowana do rozwikłania sprawy, z którą przez lata nikt nie był w stanie sobie poradzić.

Joanna Chyłka próbuje dojść do siebie po brutalnym ataku, jednak nie jest jej dane w pełni odpocząć. Zgłasza się do niej ksiądz Mieleszko i płomiennie namawia, by zajęła się sprawą działacza opozycji, który jego zdaniem jest niewinny i niesłusznie od lat odsiaduje wyrok w więzieniu. Terasewicza skazano za szczególnie brutalne morderstwo czwórki dzieci, a Chyłka dostaje zadanie, by wznowić śledztwo w jego sprawie i dostarczyć nowe dowody.

Zobacz wideo Najciekawsze ekranizacje polskich książek [Popkultura Extra]

Sprawy nie ułatwia fakt, że do Polski wraca niezdrowo zafascynowany prawniczką Langer junior (Jakub Gierszał) - znowu miesza pani mecenas szyki i doprowadza do tego, że jej sprawa komplikuje się coraz bardziej. Na domiar złego policja niespodziewanie zatrzymuje jej wiernego asystenta "Zordona" Oryńskiego i wysyła go do aresztu. W tym samym miejscu czeka na niego żądny zemsty Siwowłosy.

 U boku Magdaleny Cieleckiej w obsadzie zobaczymy Filipa Pławiaka, Jakuba Gierszała, Piotra Żurawskiego, Ireneusza Czopa i Szymona Bobrowskiego.

Szpiegowska intryga i sekretna receptura Wedla

"Receptura" to kolejny serial, który prowadzi narrację dwoma torami: współczesnym i przedwojennym. Kiedy poznajemy studentkę architektury Zosię Żakowską (Zofia Wichłacz), ta zdaje sobie sprawę, że studia w Warszawie zmieniły jej spojrzenie na życie. Dziewczyna chce zerwać ze swoim wieloletnim chłopakiem z rodzinnej miejscowości, jednak odkrywa, że jest w ciąży. Do tego w jej życiu pojawia się jeszcze ten "drugi" mężczyzna, który mąci jej w głowie. Zosia nie bardzo wie, co ma zrobić — zwłaszcza że w międzyczasie przychodzi jeszcze jeden cios i umiera jej babcia Kazimiera. W spadku zostawia po sobie tajemniczy dziennik swojej matki, Marii Kielicz (Agnieszka Więdłocha).

Dzięki pamiętnikowi Zosia przenosi się do 1936 roku, kiedy to jej prababcia po ukończeniu studiów na prestiżowej niemieckiej uczelni zjawia się w mieście ze swoją córeczką, małą Kazią, by znaleźć pracę. Dość niespodziewanie dostaje pracę w fabryce słodyczy Wedla jako zaufana asystentka samego Jana Wedla. Rodzi się między nimi tak wyjątkowa relacja, że Maria poznaje wszystkie sekrety fabryki i tajemniczą recepturę na słodycz, za którą wielu byłoby skłonnych zabić.

Materiały promocyjne TVNMateriały promocyjne TVN 'Receptura'

Zosia ze zdziwieniem odkrywa, że historia naprawdę lubi się powtarzać, bo jej prababcia stała wobec takich samych dylematów: w momencie, kiedy zakochała się w idealnym kandydacie, w jej życiu pojawił się mężczyzna z przeszłości, z którym chciała się pożegnać. A do tego sekrety zawarte w dzienniku babci Marii sprowadzają na jej wnuczkę niebezpieczeństwo. "Rozpoczyna się gra, w której nie wiadomo, kto jest przyjacielem, a kto wrogiem" - czytamy w zapowiedzi.

W obsadzie znajdują się m.in. Agnieszka Więdłocha (Maria Kielicz), Zofia Wichłacz (Zosia Żakowska), Jacek Koman (Jan Wedel), Jędrzej Hycnar (Tomek Łuczyński), Mateusz Janicki (Michał Jankowski), Joanna Brodzik (Aneta Żakowska), Cezary Żak (Tadeusz Żakowski), Piotr Janusz (Andrzej Czop), Fabian Prokein (Johann Krauze), Joanna Jarmołowicz (Mika), Przemysław Sadowski (Jacek Barcz), Alicja Dąbrowska (Lidia Mazur), Monika Kwiatkowska („Ruda"), Edward Linde-Lubaszenko (Krzysztof Mazur), Adrianna Skoczylas (mała Kazia Jankowska, 5 l.), gościnnie Emilia Krakowska (Kazimiera Jankowska). 

Prapremierowe odcinki "Receptury" będą dostępne w Playerze od 29 sierpnia, zaś regularna emisja na antenie TVN-u zacznie się w niedzielę 5 września o 21.30. 

Więcej o: