KRRiT ciągle nie podjęła decyzji o koncesji dla TVN24. Rząd zmienia taktykę

Kolejne posiedzenie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji nie przyniosło rozwiązania w sprawie przedłużenia koncesji dla TVN24. Nie udało się uzyskać potrzebnej większości głosów, choć wiadomo, że trzy osoby są przeciw prolongacie. Tymczasem przedstawiciele obozu rządzącego zmieniają ton wypowiedzi o ustawie "lex TVN", sam premier skorzystał z okazji, by podkreślić, jak ważne są amerykańskie inwestycje w Polsce.

26 sierpnia odbyło się posiedzenie KRRiT, w którego czasie członkowie przeprowadzili głosowanie dotyczące przedłużenia koncesji dla TVN24. Przeciwne są trzy osoby: Teresa Bochwic, Janusz Kawecki i Andrzej Sabatowski. Witold Kołodziejski koncesję chce przedłużyć, a Elżbieta Więcławska-Sauk wstrzymała się od oddania głosu. To oznacza impas, bo do podjęcia uchwały potrzebna jest większość 4/5 głosów. W związku z tym temat zostanie podjęty podczas kolejnego posiedzenia zaplanowanego na 2 września.

Zobacz wideo Jak zaskoczyć i rozkochać publiczność w czasie koncertu? Podsiadło i spółka ma na to szałowy sposób

KRRiT ciągle nie przegłosowało koncesji dla TVN24, rząd zmienia ton

Czas powoli się kończy. Polska koncesja dla TVN24 ważna jest tylko do 26 września. TVN w międzyczasie wystąpił o holenderską licencję na nadawanie — jeśli KRRiT nie przedłuży polskich uprawnień, pierwsza w Polsce całodobowa telewizja informacyjna zacznie nadawać na mocy zagranicznych uprawnień.

Coraz mniej pewny jest też status "lex TVN" — nowelizacji ustawy medialnej, która wykluczałaby możliwość nadawania spółkom medialnym, które należą do inwestorów spoza Europejskiego Okręgu Gospodarczego. Jak wiadomo, zaproponowany przez PiS zapis był ściśle wymierzony w TVN, który w większości należy do amerykańskiej firmy Discovery z europejską centralą w Holandii. Jak donosi Onet, zmiany ma zawetować prezydent Andrzej Duda, który w wywiadzie dla TVP Info mówił, że repolonizacja mediów powinna odbywać się na zasadzie wolnego rynku, a nie przymusowo.

Zobacz wideo Tomasz Sianecki o "świstakach" z TVN24 i początkach Szkła Kontaktowego

Przeciwna nowelizacji ustaw medialnej jest większość Senatu - 52 opozycyjnych senatorów ogłosiło, że będzie głosować za odrzuceniem poprawek. O dziwo wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki przekazał mediom, że ta decyzja jest jego zdaniem słuszna.

Diana Rudnik i Grzegorz Kajdanowicz20-lecie TVN24 w Sopocie: Dziennikarze walą w PiS jak w bęben

Widać też pewne zmiany w wypowiedziach premiera Mateusza Morawieckiego. Kiedy uczestniczył w uroczystości wmurowania kamienia węgielnego w fabryce PepsiCo, w swoim przemówieniu podkreślał, że dla Polski niezwykle istotne są amerykańskie inwestycje, dlatego też rząd chce tworzyć "najlepszy możliwy klimat do inwestowania w naszym kraju" - relacjonuje press.pl. 

Więcej o: