Ed Asner nie żyje. Weteran TV, rekordzista Emmy, miał 91 lat

Ed Asner nie żyje. Aktor, któremu sławę przyniosła rola Lou Granta w serialach "The Mary Tyler Moore Show" i "Lou Grant", miał 91 lat. O jego śmierci poinformowała rodzina.

"Ze smutkiem informujemy, że nasz ukochany patriarcha odszedł dziś rano w pokoju. Słowa nie mogą wyrazić smutku, który czujemy. Całując cię w głowę - dobranoc tato. Kochamy cię" - napisali bliscy Eda Asnera na jego oficjalnym koncie na Twitterze.

Ed Asner nie żyje. Miał na koncie siedem statuetek Emmy

Ed Asner urodził się w 1929 roku w Kansas City, w rodzinie żydowskich imigrantów z Rosji. W telewizji zadebiutował w 1957 roku. W latach 70. dzięki roli dyrektora telewizyjnego newsroomu Lou Granta w serialu komediowym "The Mary Tyler Moore Show" zdobył niezwykłą popularność. Jego postać stała się tytułową w spin-offie "Lou Grant". Za tę kreację aktorską Asner dostał pięć statuetek Emmy (w sumie zdobył siedem). Pozostałe przyniosła mu praca na planie "Korzeni" oraz "Pogody dla bogaczy". Asner był najczęściej nagradzanym aktorem w historii tej nagrody.

Zobacz wideo Najwięksi aktorzy Złotej Ery Hollywood

Często użyczał głosu postaciom animacji, m.in. wielu komiksowym bohaterom oraz dziadkowi z "Odlotu", filmu nagrodzonego dwoma Oscarami. W "Elfie" z Willem Ferrellem z 2003 roku wcielił się w św. Mikołaja, a jedną z jego ostatnich ról był występ w "Cobra Kai". W serialu Netfliksa zagrał ojczyma głównego bohatera. Pojawił się również w "Grace i Frankie".

Asner przez dwie kadencje (w latach 1981-85) był przewodniczącym Gildii Aktorów Ekranowych.

Więcej o: