Tadeusz Rydzyk bohaterem serialu "Ekler"? Inspiracją dla produkcji "ślepy kult wodza"

Mimo że w serialu "Ekler", którego akcja dzieje się w redakcji telewizji "Wytrwamy", nazwisko Tadeusza Rydzyka nie pada, scenariusz został częściowo oparty na prawdziwych wypowiedziach osób, które spotkały się z redemptorystą. - Zbieżności i podobieństwa do osób faktycznych mile widziane i wnioski mile wysnuwane - powiedziała szefowa projektu Beata Harasimowicz.
Zobacz wideo Tak wygląda ''Ucho prezesa'' od kulis. Wszyscy chodzą jak w zegarku

Dziennikarze Onetu wybrali się na plan "pierwszego i ostatniego serialu satyroklerycznego". Produkcja "Ekler" ma być inspirowana działalnością Telewizji Trwam i opowiadać o wypaczeniach polskiego Kościoła katolickiego.

Powstaje serial inspirowany Telewizją Trwam. "Perypetie pracowników redakcji 'Wytrwamy'"

Szefową projektu jest Beata Harasimowicz, która przez ponad 20 lat pracowała w Telewizji Polskiej jako reżyserka i scenarzystka programów kabaretowych. - W 2016 roku odeszłam z TVP z wiadomych względów - mówiła w rozmowie z Wirtualną Polską.

Jak wyjaśnia Onetowi, serial "nie jest o wierze czy religii, ale o wypaczeniach w instytucji Kościoła katolickiego w Polsce". Jego akcja toczy się w redakcji lokalnej telewizji katolickiej "Wytrwamy", której liderem jest Ojciec Przewodnik. "To perypetie i wyimaginowane historie z życia pracowników tej redakcji. Choć czy na pewno aż tak wyimaginowane?" - piszą twórcy na swoim facebookowym profilu.

- Inspiracją dla nas jest ślepy kult wodza i historie hermetycznych organizacji, w rodzaju mafii i Związku Radzieckiego, które działają w sposób niejawny - dodaje współscenarzysta Kamil Kwieciński w rozmowie z portalem.

Tomasz Sekielski odpowiedział Rydzykowi Tomasz Sekielski odpowiedział Rydzykowi. Planuje zrobić o nim film dokumentalny

"Wytrwamy" już w październiku. "Podobieństwa do osób faktycznych mile widziane"

Nazwisko Tadeusza Rydzyka w produkcji nie pada, jednak scenariusz został częściowo oparty na prawdziwych wypowiedziach osób publicznych, które spotkały się z toruńskim redemptorystą. - Zbieżności i podobieństwa do osób faktycznych mile widziane i wnioski mile wysnuwane - powiedziała Harasimowicz serwisowi Wiara Rocka.

W produkcji zobaczymy m.in. Rafała Rutkowskiego, Bartka Kasprzykowskiego, Aleksandrę Szwed, Jerzego Schejbala, Piotra Cyrwusa czy Krzysztofa Skibę. Premiera pierwszego odcinka odbędzie się już 14 października w serwisie YouTube. Jak powiedziała Harasimowicz WP, twórcom zależało na niezależności i wolności artystycznej - stąd decyzja o zamieszczeniu serialu na platformie internetowej. - Jakakolwiek to by była antena telewizyjna, to zawsze jakaś cenzura jest - wyjaśniła. - Nie ocieplamy wizerunku hierarchów, lecz pokazujemy kulisy działania Kościoła. Nasze hasła to: "Stop 'rydzykizacji' kraju" oraz "Serial podwyższonego Rydzyka" - dodała.

'The Good Doctor' Netflix - lista TOP 10 filmów i seriali. Co Polacy oglądali w sierpniu?

Więcej o: