Przyjaciółka Diany i konsultantka serialu "The Crown" odcina się od serialu. Przez "szacunek"

Producentka filmowa Jemima Khan przyjaźniła się z księżną Dianą Spencer i z tego powodu zgodziła się pracować jako konsultantka przy piątym sezonie głośnego serialu "The Crown". Po niemal roku współpracy z Peterem Morganem zdecydowała się jednak odciąć od produkcji i poprosiła, żeby usunąć wszystkie jej poprawki. Nie spodobało jej się to, jak rozwinięte zostały poszczególne wątki z życia przyjaciółki.

W piątym sezonie "The Crown" w Dianę Spencer wcielać będzie się aktorka Elizabeth Debicki, zaś sama fabuła ma obejmować ostatnie lata życia tragicznie zmarłej księżnej. Poruszony zostanie m.in. wątek jej kontrowersyjnego wywiadu z Martinem Bashirem, w którym powiedziała, że chciałaby być "królową ludzkich serca", widzowie będą mieli też okazję dowiedzieć się więcej o związku księżnej z brytyjsko-pakistańskim chirurgiem Hasantem Khanem oraz jej głośnym romansie z egipskim producentem filmowym Dodim Al-Fayedem.

Zobacz wideo Gwiazdy "The Crown" zdradzają kulisy produkcji

Przyjaciółka Diany odcina się od "The Crown"

Bliska przyjaciółka księżnej Diany Jemima Goldsmith, przed rozwodem znana jako Jemima Khan, jest brytyjską scenarzystką oraz producentką filmową, telewizyjną i dokumentalną, pracowała też jako dziennikarka dla brytyjskiego magazynu "The New Statesman" oraz eseistka "Vanity Fair". Prywatnie była od 1995 do 2004 roku żoną Imrana Khana (były krykiecista, który rozpoczął karierę polityczną i od 2018 roku jest premierem Pakistanu) - dalekiego kuzyna Hasnata Khana, w którym zakochana była księżna Diana.

>>> Więcej informacji na stronie głównej Gazeta.pl<<<

W 2019 roku zgodziła się pełnić funkcję współscenarzystki piątego sezonu głośnego serialu o brytyjskiej rodzinie królewskiej "The Crown". Goldsmith udzieliła ostatnio wywiadu dla "The Sunday Times", w którym tłumaczy, dlaczego zdecydowała się zerwać współpracę z Peterem Morganem:

W 2019 roku Peter Morgan poprosił mnie, żebym została współscenarzystką piątego sezonu 'The Crown', zwłaszcza tych odcinków, które będą opowiadać o ostatnich latach przed jej śmiercią. Nigdy wcześniej nie opowiadałam o tym, co wiem o tamtym okresie, więc po głębokim namyśle zdecydowałam się wziąć w tym udział.
Pracowaliśmy razem nad zarysem fabularnym i scenariuszami od września 2020 roku aż do lutego 2021 roku. Bardzo mi zależało na tym, żeby ostatnie lata mojej przyjaciółki zostały pokazane wiernie i ze zrozumieniem, co nie zawsze się działo przez minione lata.  Kiedy jednak nasze porozumienie o współautorstwie nie zostało dotrzymane i zdałam sobie sprawę, że pewien wątek nie zostanie prawdopodobnie ukazany z odpowiednim szacunkiem ani na tyle współczująco, jak bym chciała, poprosiłam, żeby cały mój wkład został usunięty z serialu i żeby mnie nie podpisywano.

Niedługo po tym wywiadzie Netflix wysłał do magazynu "The Times" oświadczenie w tej sprawie. Czytamy w nim: "Jemima Khan była przyjaciółką, fanką i głosem wsparcia dla 'The Crown' od pierwszego sezonu. Od tego czasu była częścią szerokiej i bardzo zróżnicowanej sieci informatorów, którzy naszym scenarzystom i researcherom dostarczyli bogatego zasobu informacji. Nigdy jednak nie podpisała umowy jako scenarzystka serialu".

Piąta seria "The Crown" na platformie Netflix ukaże się dopiero w listopadzie 2022 roku. Będzie to pierwszy sezon z nowym, trzecim już składem aktorskim. Nagrodzoną za swoją kreację w roli księżnej Diany Emmę Corin zastąpiła Elizabeth Debicki, zaś rolę królowej Elżbiety II po Olivi Coleman przejęła Imelda Staunton. W roli księcia Filipa zamiast Tobiasa Menziesa zobaczymy Jonathana Pryce'a, zaś po tym jak z planu ustąpiła Helena Bonham Carter, w księżniczkę Małgorzatę wcieli się Lesley Manville. W nowej serii w księcia Karola wciela się Dominic West, który zastąpił Josha O’Connora.

Więcej o: