Netflix udostępnia listę najpopularniejszych filmów na świecie. Na razie króluje "Czerwona nota"

Netflix stworzył osobną stronę, na której co tydzień pojawiać się będą listy najpopularniejszych tytułów z całego świata i z poszczególnych krajów. Listy Top 10 będą tworzone na podstawie liczby godzin, którą widzowie spędzili na oglądaniu konkretnych filmów i seriali. Do zestawienia mogą trafić wszystkie tytuły, niezależnie od gatunku, a choć strona zaczęła działać dopiero w listopadzie, dane sięgają sporo wstecz.

Od 2020 roku Netflix pokazuje użytkownikom platformy codzienne zestawienia 10 najpopularniejszych tytułów w danym kraju. W ten sposób widzowie mogli się przekonać, co najchętniej oglądają ich rodacy. Teraz platforma poszła krok dalej i stworzyła osobną stronę, na której będzie można sprawdzić, co oglądają ludzie na całym świecie.

Zobacz wideo "Czerwona nota" - zwiastun. Gal Gadot, Ryan Reynolds i The Rock w najdroższym filmie Netflixa

Najpopularniejsze filmy Netfliksa na świecie

W każdy wtorek na stronie Top10.Netflix.com będą publikowane nowe rankingi 10 najpopularniejszych produkcji - zarówno oryginalnych projektów Netfliksa, jak i filmów na licencji - oglądanych globalnie, jak i w poszczególnych państwach. Rankingi zostały podzielone na następujące kategorie: światowe listy Top 10 filmów (w języku angielskim), seriali i programów (w języku angielskim), filmów (w języku innym niż angielski) oraz seriali i programów (w języku innym niż angielski), a także osobne rankingi dla ponad 90 krajów, w których działa codzienne Top10.

Top 10 Netfliksa na świecieTop 10 Netfliksa na świecie top10.netflix.com

Pojawią się także rankingi najpopularniejszych seriali i programów (w języku innym niż angielski) wszech czasów na podstawie łącznej liczby godzin oglądania tytułu w ciągu pierwszych 28 dni od jego premiery w serwisie.

>>> Więcej informacji ze świata filmu nie tylko na stronie głównej Gazeta.pl<<<

Jak to wyglądało w dniach od 8 do 14 listopada? Otóż najpopularniejszym filmem w języku angielskim jest "Czerwona nota"  - amerykańska komedia akcji z tego roku z Gal Gadot, Ryanem Reynoldsem i Dwaynem Johnsonem, którą od jej premiery łącznie oglądano przez 148 720 000 godzin.  Opowiada o agencie Interpolu, który namierza najbardziej poszukiwanego złodzieja dzieł sztuki. Na stronie można też znaleźć informację, że produkcja znajduje się też na szczycie listy w takich krajach jak Argentyna, Brazylia czy Peru. Na drugim miejscu jest komedia "Miłosna pułapka" (58 560 000 h), a na trzecim mamy "Zemstę rewolwerowca" z Idrisem Elbą (33 060 000 h). Następne w kolejce są produkcje: "Armia złodziei" (20 560 000 h), "Święta u Christmasów" (13 780 000 h), "211" (7 900 000), "Armia umarłych" (7 620 000 h), "Pomiędzy" (7 490 000 h), "Transformers: Ostatni rycerz" (6 920 000 h) i "Jumanji: Następny poziom" (6 760 000 h).

W tym samym czasie w Polsce lista Top 10 wyglądała następująco:

  1. "Czerwona nota"
  2. "Jak zostać gwiazdą?"
  3. "Miłosna pułapka"
  4. "Yara"
  5. "Święta u Christmasów"
  6. "Zemsta rewolwerowca"
  7. "Armia złodziei"
  8. "Sonic the Hedgehog"
  9. "Co wiecie o swoich dziadkach?"
  10. "Transformers: Ostatni rycerz"

Top 10 Netfliksa w PolsceTop 10 Netfliksa w Polsce https://top10.netflix.com/poland.html

Jak działa Top10.Netflix.com?

Miejsca na liście przyznawane są w zależności od tego, ile czasu widzowie poświęcili na oglądanie filmu lub serialu - ta informacja jest umieszczona obok tytułu. Pod uwagę są brane wszystkie tytuły dostępne na platformie: są to zarówno filmy, seriale, dokumenty i programy telewizyjne. Do tego każdy sezon serialu jest zliczany osobno, można więc np. zobaczyć na liście drugi i trzeci sezon tego samego serialu takiego jak "Stranger Things" czy "Lupin".

Cotygodniowe raporty zawierają wartości zaokrąglone do 10 000, aby uwzględnić wahania w łączności internetowej na świecie. Dane będą opracowane na podstawie liczby godzin oglądania poszczególnych pozycji w poprzednim tygodniu — od poniedziałku do niedzieli.

Bracia Mariusz i Sławek, terytorialsi z horroru 'W lesie dziś nie zaśnie nikt 2'. Posłowie PiS są oburzeni sposobem, w jaki twórcy filmu przedstawili żołnierzy WOT Posłowie PiS krytykują polski horror Netfliksa. "Plucie na mundur żołnierza"

Netflix jako miernik popularności wybrał zaangażowanie mierzone w formie liczby godzin oglądania poszczególnych tytułów, bo tradycyjne wskaźniki - takie jak dane box office’u albo odsetek odbiorników telewizyjnych odbierających określony program (który powstał, aby pomóc reklamodawcom ocenić skuteczność reklam wyświetlanych w tradycyjnej telewizji) - nie sprawdzają się w przypadku większości serwisów streamingowych. W komunikatach też podkreśla, że ten miernik uwzględnia ponowne oglądanie tych samych tytułów i pozwala prowadzić spójne pomiary w różnych kanałach.

 

Ponieważ jednak ten wskaźnik wyraźnie faworyzuje dłuższe seriale i filmy, raz na jakiś czas publikowane będą listy specjalne - np. najpopularniejszych filmów dokumentalnych albo programów reality show. Netflix zatrudnił także niezależną firmę księgową EY, by ta sprawdziła zebrane dane: w 2022 roku opublikowany zostanie jej raport. Póki co strona dostępna jest w angielskiej i hiszpańskiej wersji językowej, w 2022 roku wprowadzone mają zostać następne języki. Strona wystartowała oficjalnie 16 listopada, ale można pobrać statystyki sięgające do 28 czerwca 2021 roku.

Więcej o: