Marcin Gutowski laureatem Nagrody Radia ZET za reportaż "Don Stanislao". "Sporo ciemności przybyło"

- Próbowano wyłączyć światło w mojej telewizji. To się nie udało. I się nie uda. Pracujemy dalej. Są tematy, których się nie zostawia - podkreślił podczas przemowy Marcin Gutowski. Dziennikarz TVN24 został tegorocznym laureatem Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego.

- Jestem reporterem, mam słuchać i przekazywać to, co usłyszę, moim odbiorcom. Temu służy moja praca. Dlatego jeszcze raz najbardziej dziękuję tym, którzy dzielą się ze mną i moimi kolegami swoimi historiami. To dzięki państwu ta praca ma sens - powiedział odbierając nagrodę Marcin Gutowski. 

Zobacz wideo Apel o. Gużyńskiego do kard. Dziwisza: Powiedz prawdę, przestań kombinować

Przeczytaj więcej podobnych informacji na temat kultury na stronie głównej Gazeta.pl.

Marcin Gutowski: W ostatnim roku dość sporo tej ciemności przybyło w naszym dziennikarskim otoczeniu

Marcin Gutowski został w czwartek laureatem Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego za reportaż telewizyjny "Don Stanislao. Druga twarz kardynała Dziwisza". Ujawnił w nim przypadki tuszowania skandali pedofilskich w Kościele. Reporter skupił się na pokazaniu roli kard. Stanisław Dziwisz, w ukrywaniu przestępstw seksualnych. Reportaż został wyemitowany 9 listopada ubiegłego roku na antenie TVN24 w programie "Czarno na Białym".

- Taka mała koincydencja dziś nastąpiła: musiałem oddać jednej z redaktorek, współpracującej ze mną, ważne nagranie do kolejnej części cyklu dotyczącego nadużyć seksualnych w Kościele. Za kilka tygodni minie 20 lat od rozpoczęcia publikacji słynnego teamu "Spotlight" w Bostonie. W kolejnym reportażu chcemy o tym przypomnieć, dlatego dziś nagrywaliśmy rozmowę z Martinem Baronem, ówczesnym redaktorem naczelnym "Boston Globe", później redaktorem naczelnym "The Washington Post", który stworzył motto tego dziennika: "demokracja umiera w ciemności" - poinformował Marcin Gutowski. 

- Mam poczucie, że w ostatnim roku dość sporo tej ciemności przybyło w naszym dziennikarskim otoczeniu. Wyłączono sporo światła w mediach regionalnych, nie pozwala nam się oświetlać m.in. tego, co dzieje się na wschodniej granicy, co jest skandalem. Próbowano wyłączyć światło w mojej telewizji. To się nie udało. I się nie uda. Pracujemy dalej. Są tematy, których się nie zostawia - dodał. - Być może tym bardziej teraz, kiedy jest trudno, kiedy jest ciemniej, potrzeba naszego światła, które przebija się z większym trudem, ale będziemy to robić - ocenił laureat nagrody. Marcin Gutkowski oprócz statuetki otrzymał nagrodę w wysokości 50 tys. zł netto.

Pozostali nominowani do Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego 2021

Pełna lista nominowanych do nagrody: 

  • Dariusz Faron i Marek Wawrzynowski (SportoweFakty.pl) - "Pamiętaj, że jesteś zerem";
  • Paweł Figurski i Jarosław Sidorowicz ("Gazeta Wyborcza") - "Taśmy Obajtka";
  • Łukasz Grajewski ("Tygodnik Powszechny") - "Prawdziwe koszty szparaga";
  • Jacek Harłukowicz ("Gazeta Wyborcza"), Konrad Szczygieł (Fundacja Reporterów) i Sebastian Klauziński (OKO.press) - "Układzie wrocławskim";
  • Piotr Jacoń (TVN24) - "Wszystko o moim dziecku";
  • Michał Janczura (TOK FM) - "Piecza";
  • Bertold Kittel (TVN24) "Mafijny boss i afera w ministerstwie finansów";
  • Ewa Siedlecka ("Polityka") - artykuły o destrukcji wymiaru sprawiedliwości;
  • Andrzej Stankiewicz (Onet) - "Koronawirusowi szulerzy z rządu. W starciu z zarazą polskie państwo skapitulowało";
  • Janusz Schwertner (Onet) - "Ostry cień mgły";
  • Sebastian Wasilewski (TVN24) - "Najdłuższy proces Kościoła";
  • Edyta Żemła, Marcin Wyrwał (Onet) - "Szokujący raport o karabinku Grot. Jest tak zły, że zagraża żołnierzom".
Więcej o: