Najlepsze seriale i filmy 2021 roku? W TOP 10 AFI wśród seriali aż osiem nowości

Amerykański Instytut Filmowy od lat publikuje listę najlepszych produkcji roku. Wśród seriali jest aż osiem nowości, drugi rok z rzędu na liście utrzymał się tylko "Ted Lasso".

Serial komediowy "Ted Lasso" o trenerze futbolu amerykańskiego, który decyduje się na wyjazd do Wielkiej Brytanii i trenowanie drużyny piłki nożnej (Apple TV+) drugi rok z rzędu jest na liście AFI, a po przerwie wraca na nią "Sukcesja" - dramat o rodzinie Royów, właścicielach koncernu medialnego (HBO). W dziesiątce znalazło się miejsce dla tak różnorodnych seriali jak kryminalny "Mare z Easttown" z Kate Winslet w roli pani detektyw (HBO), musical "Schmigadoon!" (Amazon Prime) czy "Wandavision", którego akcja rozgrywa się w uniwersum Marvela.

Zobacz wideo "Ted Lasso" - zwiastun

Wyboru w każdej kategorii dokonują artyści, recenzenci (m.in. "Los Angeles Times", National Public Radio, "Rolling Stone", "TV Guide" czy "The Washington Post") i studenci.

Więcej informacji serialowych i filmowych znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Najlepsze seriale 2021 według AFI

"Hacks"

"Sprzątaczka"

"Mare z Easttown"

"Reservation Dogs"

"Schmigadoon!"

"Sukcesja"

"Ted Lasso"

"Kolej podziemna"

"Wandavision"

"Biały Lotos"

Jeśli chodzi o filmy, niektóre z nich właśnie w grudniu mają swoje polskie premiery. Są to m.in. "Psie pazury" Jane Campion z Benedictem Cumberbatchem i "Nie patrz w górę" z Leonardo DiCaprio i Jennifer Lawrence (obie można obejrzeć w wybranych kinach, ale trafiają na Netfliksa), jak i musical "West Side Story" Stevena Spielberga. Nie zabrakło wśród tytułów "Diuny", jednej z bardziej (i dłużej) wyczekiwanych premier tego roku.

AFI publikuje listę - to najlepsze filmy roku 

"Coda"

"Nie patrz w górę"

"Diuna"

"Król Ryszard"

"Licorice Pizza"

"Zaułek koszmarów"

"Psie pazury"

"tick, tick… BOOM!"

"The Traghedy of Macbeth"

"West Side Story"

Rozdano także trzy nagrody specjalne. Pierwszą dostał południowokoreański serialowy hit Netfliksa "Squid Game". Wyróżnione zostały także bardzo osobisty film w reżyserii Kenetha Branagha - "Belfast" oraz film dokumentalny "Summer of Soul (...Or, When the Revolution Could Not Be Televised)".

Więcej o: