Książka Witolda Szabłowskiego to - jak zachęca jej wydawca - "mariaż reportażu i książki kucharskiej". Autor przez kilka lat szukał po całym świecie kucharzy, którzy pracowali m.in. dla Fidela Castro, Pol Pota, Saddama Husajna i innych tyranów. Pytał wszystkich, co jedli ich mocodawcy w najważniejszych momentach swoich rządów, a potem notował i wspomnienia, i przepisy. Książkę "Jak nakarmić dyktatora" jeszcze w 2020 roku polecał "The New York Times" na swojej liście najważniejszych tytułów: książka ukazała się na amerykańskim rynku w przekładzie Antonii Lloyd-Jones nakładem wydawnictwa Penguin Books. A teraz na jej podstawie powstanie produkcja filmowa.
Prawa do ekranizacji książki Szabłowskiego kupiła firma "Free Assiociations", która należy do amerykańskiego aktora Channinga Tatuma. "To wymarzona sytuacja, bo wszystkie duże firmy, w stylu Netlixa czy HBO, wolą kupować u ludzi, których znają i którzy już "dowieźli" duże produkcje, a Tatum "dowiózł" i to wiele razy" - pisze zadowolony pisarz i dodaje:
Razem z Maciejem Musiałem jesteśmy koproducentami, a ja dodatkowo - współscenarzystą. Ma powstać serial fabularny na podstawie prawdziwych opowieści z mojej książki. Jaram się niesamowicie! To pierwszy polski reportaż i prawdopodobnie pierwsza polska książka (poprawcie mnie, jeśli się mylę) sprzedana bezpośrednio do Hollywood.
YEEESSSSSSSSS!
Fabuła serialu będzie opowiadać o wyimaginowanym dyktatorze, którego doświadczenia będą zainspirowane tym, co Szabłowski opisał w swoim kulinarnym reportażu. Pisarz w wywiadzie z "Wprost" opowiadał też, że jako pierwsza prawa do książki chciała od niego kupić firma należąca do wdowy po Stevie Jobsie, ale w tej ofercie Szabłowski nie miałby możliwości pracy nad scenariuszem.
>>> Więcej informacji ze świata kultury na stronie głównej Gazeta.pl<<<
"Bardzo chciałem w tym projekcie brać udział, pomyślałem, że szansa, by współtworzyć serial na podstawie własnej książki, może się nie powtórzyć. Przez miesiąc nie spałem, zastanawiałem się, co robić. Ostatecznie oferty nie przyjąłem" - wyjaśnił i dodał, że dzięki temu, iż Maciej Musiał ma w USA swojego agenta i prawnika, całą transakcję udało się sprawnie załatwić i domknąć.
Przypomnijmy, że młody aktor był pierwszym Polakiem, który wyprodukował dla Netfliksa serial (to było głośne "1983", w którym zagrał też główną rolę).Obecnie kompletowana jest ekipa filmowa, producenci szukają także reżysera i głównego scenarzysty.
<<Reklama>> Ebook "Jak nakarmić dyktatora" dostępny jest w Publio.pl >>
"Jak nakarmić dyktatora" została uznana za najlepszą książkę kucharską świata i w 2021 roku otrzymała nagrodę nazywaną "kulinarnym Oscarem" czyli Gourmand Cookbook Award.