Mówią o niej "amerykańskie dobro narodowe". Właśnie kończy 100 lat i wszyscy są zaproszeni

Aktorka Betty White to w USA kobieta instytucja, osoba związana z przemysłem rozrywkowym już od ósmego roku życia i artystka ze stażem artystycznym dłuższym niż nawet nasza Maryla Rodowicz. Często mówi się o niej wręcz jako o amerykańskim dobru narodowym. Aktorka 17 stycznia 2022 roku będzie obchodzić swoje 100. urodziny i chce je uczcić z przytupem. Na ten dzień zaplanowana została specjalna filmowa feta - i wszyscy jesteśmy zaproszeni.

Amerykańscy widzowie (i nie tylko) kochają Betty White miłością szczerą i namiętną za niezwykły urok osobisty oraz niezrównane poczucie humoru, które niewątpliwie mogą być jej sekretem długowieczności. Nie bez powodu w sieci krąży o niej specyficzna ciekawostka: dawno temu ktoś zauważył, że ta charyzmatyczna aktorka jest starsza niż krojony chleb - ona urodziła się w 1922 roku, a fabrycznie pokrojone bochenki zaczęto sprzedawać w USA dopiero w 1928 roku.

Betty White kończy 100 lat i wszyscy są zaproszeni na jej urodziny

Betty White urodziła się dokładnie 17 stycznia 1922 roku, a równo sto lat później do kin trafi jubileuszowy obraz "Betty White: 100 Years Young — A Birthday Celebration". Nakręcili go Steve Boettcher i Mike Trinklein i pokazują w nim jej codzienne życie. Razem z nią zawędrowali na różne plany filmowe, podglądali, jak układa jej się ze współpracownikami, co robi dla rozrywki i jak używa swojej popularności, by walczyć o prawa zwierząt. No i byli też z kamerą na jednej z jej przyjęć urodzinowych.

W produkcji zobaczymy nie tylko kulisy występu Betty w "Saturday Night Life", pojawia się tam bowiem cała plejada gwiazd, która opowiada o tym, za co ją uwielbiają. Wystąpili m.in. Ryan Reynolds, Tina Fey, Robert Redford, Lin Manuel- Miranda, Clint Eastwood, Morgan Freeman, Jay Leno, Carol Burnett, Craig Ferguson, Jimmy Kimmel, Valerie Bertinelli, James Corden, Wendy Malick i Jennifer Love Hewitt.

Zobacz wideo Betty White kończy 100 lat

Przy tej okazji będzie można zobaczyć też fragmenty z jej najbardziej kultowych już występów w najróżniejszych produkcjach: urywki z kultowego sitcomu "Złote dziewczyny", jej kreację Sue Ann z "The Mary Tyler Moore Show" czy słynną reklamę Snickersa wyświetloną w czasie amerykańskiego Super Bowl — impreza słynie z tego, że ma najdroższy blok reklamowy roku i marki od lat prześcigają się w tym, by pokazać tam jak najbardziej kreatywne i warte zapamiętania filmy promocyjne.

>>> Więcej informacji ze świata kultury na Gazeta.pl<<<

Betty White w historii amerykańskiego show-biznesu zapisała się już choćby tym, że była pierwszą kobietą, która wyprodukowała program rozrywkowy o ogólnokrajowym zasięgu oraz tym, że była pierwszą kobietą, która dostała nominację do nagrody Emmy. Pierwsze kroki w przemyśle stawiała już jako ośmiolatka — w 1930 roku wystąpiła w programie radiowym "Empire Builders". Karierę w telewizji zaczęła w roku 1939, kilka miesięcy po ukończeniu liceum. Pracowała jako modelka, a po wybuchu II wojny światowej zrezygnowała z pracy zawodowej, żeby być woluntariuszką w American Women's Voluntary Services — rozwoziła m.in. wojskowe dostawy.

Po wojnie trudno było jej znaleźć pracę w telewizji — odrzucano jej kandydaturę, bo uważano, iż jest "niefotogeniczna". Wtedy też skupiła się na pracy w radiu, gdzie wygląd nie miał żadnego znaczenia: zajmowała się czytaniem reklam, czytaniem dialogów czy naśladowaniem odgłosów tłumów. Na pewnym etapie prowadziła już swój własny program radiowy "The Betty White Show", a od 1949 roku zaczęła też współprowadzić telewizyjne show "Hollywood on Television".

Już w 1952 roku grała główną rolę w serialu komediowym "Life with Elizabeth", za którą dostała w 1952 roku swoją nagrodę Emmy, dwa lata później produkowała swój talk-show "The Betty White Show" dla NBC. W późniejszych latach z sukcesem pojawiała się w kolejnych programach rozrywkowych, na pewnym etapie kariery została określona mianem "Pierwszej Damy Teleturniejów" . W 1983 roku została pierwszą kobietą nagrodzoną nagrodą Emmy w kategorii najwybitniejszy prowadzący teleturnieju. W latach 80. zaczęła się jej przygoda z popularnym sitcomem "Złote dziewczyny" (za rolę Rose też wygrała Emmy, tym razem dla najlepszej aktorki komediowej). Dodajmy też, że Betty White pojawiła się także w słynnej "Modzie na sukces" — ale dopiero w 2006 roku.

Więcej o: