Główna aktorka ze "Sprzątaczki" to prawdziwa córka Andie MacDowell. Serial od 3 miesięcy nie schodzi z TOP 10 Netfliksa

Serial "Sprzątaczka" od 13 tygodni utrzymuje się w pierwszej dziesiątce najczęściej oglądanych na Netfliksie seriali anglojęzycznych. W przedostatnim tygodniu grudnia widzowie spędzili "zaledwie" 8 750 000 godzin z bohaterką produkcji, której scenariusz został oparty na bestsellerowej książce biograficznej. Produkcji autentyczności dodaje też fakt, że serialową córkę i matkę gra prawdziwa rodzina: Margaret Qualley i jej mama Andie McDowell.

"Sprzątaczka" pojawiła się na Netfliksie na początku października 2021 roku i błyskawicznie zyskała zainteresowanie widzów na całym świecie, choć nie jest serialem łatwym do oglądania. Scenariusz produkcji powstał na bazie powieści Stephanie Land pt. "Sprzątaczka. Jak przeżyć w Ameryce, będąc samotną matką pracującą za grosze" z 2019 roku. Netflix zainteresował się książką nie bez powodu: zyskała uznanie krytyków, a co więcej szybko trafiła na trzecie miejsce listy bestsellerów "The New York Timesa". Prace nad ekranizacją zaczęły się jeszcze w listopadzie 2019 roku.

Fenomen serialu "Sprzątaczka"

Główną bohaterką serialu jest Alex, którą poznajemy w trudnym momencie życia. Dziewczyna nie miała łatwego startu: wychowała się w dysfunkcyjnej rodzinie, jej ojciec zafundował jej niemało dziecięcych traum. Za szybko też wzięła ślub i zaszła w ciążę: jej mąż okazał się alkoholikiem, który nie stroni od przemocy domowej. Po kilku latach życia w przemocowym związku decyduje się uciec od partnera-alkoholika razem z dwuletnią córeczką Maddie. Nie ma pracy, nie ma ubrań - zostało jej tylko 18 dolarów w kieszeni. Szuka więc wsparcia u pomocy społecznej. By jakoś związać koniec z końcem, zatrudnia się jako sprzątaczka.

Zobacz wideo "Sprzątaczka". Oficjalny zwiastun

Przez następny rok będzie walczyć nie tylko z biedą, tragicznymi losowymi wypadkami, ale i bezduszną biurokracją. Jak to ktoś podsumował: śledząc jej losy, można zobaczyć siedem przeprowadzek, siedem programów rządowego wsparcia, 348 posprzątanych toalet i noc spędzoną na podłodze terminalu promowego. A do tego przemoc psychiczną, finansową, fochy bogatych i pozbawionych wyobraźni tudzież współczucia bogaczy i bolesną walkę o ludzką godność. 

>>> Więcej wiadomości ze świata filmu na Gazeta.pl<<<

Główną rolę zagrała Margaret Qualley - córka Andie MacDowell i jej pierwszego męża, Paula Qualleya. Dodajmy, że "Sprzątaczka" to pierwsza produkcja, w której obydwie zagrały razem. MacDowell wciela się tutaj w wyzwoloną Paulę, mamę głównej bohaterki. Pokazana przez nie relacja i istotnie przerażający scenariusz zawierający wszystkie możliwe nieszczęścia, tak zafrapowały widzów, że serial przez 13 tygodni od premiery utrzymuje się nieustannie na liście 10 najczęściej oglądanych produkcji anglojęzycznych. Od 20 do 26 grudnia widzowie oglądali go przez 8 750 000 godzin, tydzień wcześniej przez  10 620 000 a jeszcze wcześniej 12 540 000 godzin. 

'Sprzątaczka' przez 13 tygodni w TOP 10 Netfliksa'Sprzątaczka' przez 13 tygodni w TOP 10 Netfliksa https://top10.netflix.com/tv/2021-12-26

Kariera Margaret Qualley

Qualley urodziła się w 1994 roku i ma już na koncie nominację do nagrody Emmy (za rolę w serialu "Fosse/Verdon", gdzie wcieliła się w swoją idolkę, choreografkę Ann Reinking) i Złotego Globu (właśnie za "Sprzątaczkę").

A karierę w świecie filmu zaczęła dość mimochodem. Przez lata trenowała w szkole baletowej, pracowała jako modelka. Pierwszą rolę w filmie dostała przez przypadek - pojechała odwiedzić swojego chłopaka Nata Wolffa ("Gwiazd naszych wina", "Papierowe miasta") na planie filmowym. Tam tak się spodobała, że sama dostała rolę. To był film "Palo Alto" Gii Coppoli. Odnalazła się w tym na tyle dobrze, że już nie przestała grać. Ma na koncie role: w serialu HBO "Pozostawieni", filmie Netfliksa "IO", "DeathNote" czy "Nowicjacie". Zagrała także w "Nice Guys. Równi goście" z Russelem Crowe i Ryanem Goslingiem. Na liście ma też "The Chain" i "My Salinger Year". Widzowie mogą ja też doskonale kojarzyć z "Once Upon a Time in Hollywood" Quentina Tarantino. Tam portretowała szaloną hipiskę z sekty Charlesa Mansona i uwodziła bohatera Brada Pitta. Zdaniem wielu widzów swoim występem przebiła nawet Margot Robbie.

Na ekranie pojawia się niemal cały czas właśnie z nagrodzonym za swoją kreację Bradem Pittem. - Sceny z jej udziałem były tak dobre, że nie były wycinane czy przemontowywane - powiedział Tarantino. To absolutny wyjątek, bo reszta aktorów musiała się pogodzić z tym, że duża część z ich zdjęć została odrzucona w czasie montażu.

<<Reklama>> Ebook "Sprzątaczka" dostępny jest w Publio.pl >>

Więcej o: