Złote Globy w tarapatach. Żadna gwiazda nie chce brać udziału w gali

Kiedyś to były gwiazdy, dzisiaj gwiazd już nie ma... można by powiedzieć o tegorocznej gali Złotych Globów. Wręczenie tatuetek jest zaplanowane na noc z 9 na 10 stycznia polskiego czasu, ale nie dość, że stacja NBC zrezygnowała z transmisji gali, to żadna z zaproszonych gwiazd nie zgodziła się, by prezenować wyróżnione nazwiska i tytuły.

"Nie będzie prezenterów celebrytów, gdy Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej ogłosi tegorocznych zwycięzców Złotych Globów 9 stycznia" - informuje Variety.vom. Dziennikarze mają kopię e-maila wysłanej z agencji talentów Globes do kilku agencji reklamowych z pytaniem o możliwość uczestnictwa ich klientów w imprezie. Jednak źródła Variety podają, że żadne znane twarze nie zgodziły się wziąć udziału w rozdaniu nagród.

Złote Globy mają duży problem

Ma to związek z nadwątlonym wizerunkiem przyznającego nagrody Hollywoodzkiego Stowarzyszenia Prasy Zagranicznej (HFPA). Zaledwie kilkadziesiąt godzin przed rozpoczęciem transmisji zeszłorocznej gali media obiegła informacja, że od 1987 roku stowarzyszenie nie przyjęło ani jednego nowego członka, który nie miałby białego koloru skóry. 

Fakt, że wśród 87 członków brakuje różnorodności rasowo-etnicznej, wywołał środowiskowe oburzenie. W efekcie HFPA ogłosiło jeszcze w marcu, że końca 2021 roku rozszerzy swój skład do 100 członków. Według ich deklaracji 13 proc. miały stanowić osoby czarne, w maju pojawiły się kolejne deklaracje zmian. Te działania jednak nie przekonały wielu osób. NBC nie pokaże gali, prezes Netfliksa Ted Sarandos wysłał list, w którym zawiesił współpracę serwisu z HFPA. Tom Cruise zwrócił trzy statuetki, otrzymane za role w filmach "Urodzony 4 lipca", "Jerry Maguire" i "Magnolia". Aktor poszedł o krok dalej niż Scarlett Johansson czy Mark Ruffalo, którzy wydali oświadczenia wzywające środowisko do odsunięcia się od Globów, dopóki rozdające nagrody Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej nie wprowadzi "koniecznych zmian".

Więcej informacji filmowych i serialowych znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Ten polski serial obejrzano 50 mln razy ca całym świecie. Jest już druga część

Statuetki są przyznawane od 1944 roku. Tytuły produkcji i nazwiska aktorów, którzy powalczą o Złote Globy 2022, poznaliśmy w grudniu zeszłego roku. Wśród tych pierwszych są nie tylko hity ze Stanów Zjednoczonych, ale także "Squid Game" z Korei Południowej i francuski "Lupin". Ogłosili je prezes HFPA Helen Hoehne i - dość zaskakująco - raper Snoop Dogg.

Więcej o: