Czy "Pozłacany wiek" to "Downton Abbey" dla Amerykanów? Twórcy zapewniają: Wręcz przeciwnie

- Chcielibyśmy, żeby widzowie zdali sobie sprawę z tego, że mamy o wiele więcej wspólnego z ludźmi, którzy żyli 150 lat temu, niż się nam wydaje - mówi Gareth Naeme, jeden z producentów wykonawczych serialu HBO "Pozłacany wiek". Twórcy "Downton Abbey" na czele z Julianem Fellowsem postanowili opowiedzieć historię ery wielkich amerykańskich fortun - tych zdobytych i tych utraconych.

Akcja "Pozłacanego wieku" rozpoczyna w 1882 roku, gdy po śmierci ojca młoda Marian Brook (Louisa Jacobson) przeprowadza się z rolniczej Pensylwanii do Nowego Jorku, aby tam zamieszkać z bogatymi ciotkami Agnes van Rhijn (Christine Baranski) oraz Adą Brook (Cynthia Nixon). Marian spędza czas w towarzystwie Peggy Scott (Denée Benton), początkującej pisarki, która szuka pretekstu, aby zacząć wszystko od nowa. Panna Brook w pewnym momencie zostaje przypadkowo uwikłana konflikt między jedną z ciotek, dziedziczką starej fortuny, a jej bogatymi sąsiadami — bezwzględnym potentatem kolejowym George'em Russellem (Morgan Spector) i jego ambitną żoną Berthą (Carrie Coon). Czy w świecie stojącym u progu nowoczesności Marian dostosuje się do obowiązujących reguł społecznych, czy jednak będzie szukać swojej własnej drogi?

Zobacz wideo Popkultura odc. 99

Rozrywka w połączeniu z subtelnymi lekcjami historii. "Pozłacany wiek" to "początek współczesnej Ameryki"

W serialu "Pozłacany wiek" odnajdziemy nie tylko rozrywkę, ale i — jak podkreśla reżyserka Salli Richardson-Whitfield - "subtelne lekcje historii". - Julian [Fellowes] i Sonja [Warfield] znaleźli na to świetny sposób. Sama nauczyłam się wielu rzeczy i miałam z tego frajdę, oglądając serial. Nie ma tutaj wtłaczania nam do głów wiedzy na siłę - zapewnia Richardson-Whitfield. - Myślę, że to było ważne dla Juliana: żeby oddać realia tej epoki, ale nie przesadzić, nie aspirować do tego, żeby być najlepszym serialem w swojej dziedzinie.

Na ekranie możemy więc z jednej strony obserwować elementy dramatyczne czy "komedię manier", z drugiej twórcy dotykają m.in. aktywności kobiet w ramach ruchu sufrażystek. - Często może się nam wydawać, że żyjemy w najbardziej interesującym momencie historii. Nie ma wątpliwości, że ostatnie dwa lata, głównie w związku z pandemią, wywołały ogromne zmiany społeczne. Okres, który prezentujemy w tym serialu, czyli lata 80. XIX wieku, to również czas po niezwykłych przeobrażeniach. Od tamtej pory świat niezwykle przyspieszył — ci ludzie już wtedy osiągali niesamowite rzeczy, dlatego łatwiej nam jest się z nimi w pewien sposób połączyć - mówi Graham Naeme.

- To, co w nas najlepsze i najgorsze, niezmiennie żyje i ciągle ze sobą walczy - dodaje reżyser Michael Engler. - W jednym z odcinków Agnes, grana przez Christine Baranski, mówi, że organizacje charytatywne istnieją z dwóch powodów: po pierwsze po to, żeby pomagać ludziom; po drugie, żeby osoba, która działa charytatywnie, mogła się wspinać po szczeblach drabiny społecznej. Nic się w tej materii nie zmieniło. Do dzisiaj często tak się dzieje, że ludzie pomagają wyłącznie po to, żeby zaspokoić własne ego - podkreśla filmowiec.

Nie da się uniknąć porównań do "Downton Abbey", gdy znacząca część ekipy pracującej nad nową produkcją HBO jest odpowiedzialna za sukces tego serialu. Naeme był jednym z producentów wykonawczych opowieści o perypetiach brytyjskich arystokratów i ich służby. Zapytany o to, co sprawia, że "Pozłacany wiek" nie jest "Downton Abbey" dla Amerykanów, odpowiada:

"Downton Abbey" opowiada o końcu pewnej ery; nie bez powodu fabuła zaczyna się w 1912 roku wraz z zatonięciem Titanica. Właśnie to był przełomowy moment w historii brytyjskiej arystokracji i w ogóle całego imperium. Chcieliśmy więc przedstawić początek upadku siły i kontroli, którą miały tamte postaci. "Pozłacany wiek" to coś zupełnie innego — kiedy widzimy Nowy Jork, nie jest to bynajmniej krajobraz, którego doświadczył wcześniej ktokolwiek z nas. To miasto, które dopiero się tworzy, a wraz z nim rodzi się amerykańska gospodarka, społeczeństwo, wielkie majątki i dominacja USA na świecie. To początek współczesnej Ameryki.

W obsadzie "Pozłacanego wieku" znaleźli się: wspomniana już Christine Baranski, która ma na koncie m.in. "Sprawę idealną" i "Mamma Mia!"; Cynthia Nixon, doskonale znana fanom "Seksu w wielkim mieście" jako Miranda; legenda Broadwayu Audra McDonald czy Louisa Jacobson, córka Meryl Streep. W pozostałych rolach wystąpią: Ben Ahlers, Michael Cerveris, Kelley Curran, Claybourne Elder, Linda Emond, Katie Finneran, Amy Forsyth, Michel Gill, Ward Horton, Bill Irwin, Sullivan Jones, Celia Keenan-Bolger, Nathan Lane, Audra McDonald, Debra Monk, Donna Murphy, Kristine Nielsen, Kelli O’Hara, Patrick Page, Taylor Richardson, Douglas Sills, John Douglas Thompson, Jeanne Tripplehorn, Erin Wilhelmi.

"Pozłacany wiek" zadebiutuje na platformie HBO GO 25 stycznia.

Więcej o: