Młodzi bohaterowie serialu: Jaskółka, Wiktor, Maria i Kogut to osoby, które mierzą się z wieloma trudnościami natury psychicznej. Borykają się z nimi z różnych przyczyn, bez wsparcia od najbliższych i środowiska, w którym żyją. Z ich historiami utożsamiać się może wielu młodych ludzi, którzy często samotnie radzą sobie z własnym cierpieniem i niezrozumieniem otoczenia.
– Temat problemów psychicznych traktowany jest w Polsce po macoszemu. Zwłaszcza w ostatnich latach statystyki mówią o nagłym wzroście problemów psychicznych u młodzieży, ale nie tylko. Jednak zwłaszcza u młodzieży możemy mówić o pladze depresji. Dotychczas nie było żadnego filmu czy serialu, który opowiadałby o tym zjawisku – mówi Kordian Kądziela, reżyser i scenarzysta serialu "Mental".
– Ten serial pod lekkością i poczuciem humoru kryje dużo emocji i prawdy – dodaje Sandra Drzymalska, odtwórczyni roli Marii, bohaterki mierzącej się m.in. z depresją. – Chcieliśmy stworzyć coś, co będzie uświadamiało ludzi i pokazywało, że dyskusja na ten temat jest potrzebna. Każdy z nas może się zderzyć z problemami zdrowia psychicznego.
W produkcji wystąpili m.in.: Janusz Chabior, Michał Czernecki, Martyna Byczkowska, Sandra Drzymalska, Mateusz Górski, Kacper Olszewski, Rozalia Mierzicka, Sara Celler-Jezierska i Robert Płuszka. Za reżyserię i scenariusz, na podstawie produkcji "Mental" należącej do firm IT'S ALIVE FILM oraz YLE, odpowiada Kordian Kądziela. Producentem tytułu jest TFP, a powstał on na zlecenie Telewizji Polsat.
O temacie pogarszającego się zdrowia psychicznego młodzieży, który porusza serial "Mental", jest głośno — problem dodatkowo wzmocniło doświadczenie pandemii. Badania z Polski i świata alarmują o coraz częstszych przypadkach występowania wśród młodych zaburzeń lękowych i depresji. Według światowego raportu UNICEF z października 2021 roku z diagnozą zaburzenia zdrowia psychicznego żyje na świecie 13 proc. młodych ludzi w wieku 10-19 lat – to ponad 160 mln osób. W Polsce to ponad 409 tys. nastolatków (181 tys. dziewcząt i 228 tys. chłopców). Edukacja na temat zdrowia psychicznego i możliwości otrzymania pomocy jest bardzo ważnym elementem wsparcia dorosłych, dzieci i młodzieży, których dotyka ten problem.
Każdy z odcinków serialu "Mental" kończy się planszą z numerami ważnych telefonów zaufania, pod którymi w razie potrzeby zarówno dorośli, jak i dzieci mogą uzyskać niezbędną pomoc. Serial w całości (8 odcinków) jest dostępny od dziś wyłącznie w Polsat Box Go, dla użytkowników pakietu Polsat Box Go Premium.
Jeśli potrzebujesz rozmowy z psychologiem, możesz zwrócić się do Całodobowego Centrum Wsparcia pod numerem 800 70 2222. Pod telefonem, mailem i czatem dyżurują psycholodzy Fundacji ITAKA udzielający porad i kierujący dzwoniące osoby do odpowiedniej placówki pomocowej w ich regionie. Z Centrum skontaktować mogą się także bliscy osób, które wymagają pomocy. Specjaliści doradzą co zrobić, żeby skłonić naszego bliskiego do kontaktu ze specjalistą.
Jeśli natomiast potrzebujesz pomocy, a masz mniej niż 18 lat, codziennie od 12:00 do 2:00 w nocy możesz zadzwonić na Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży, pod bezpłatnym numerem telefonu 116 111. Swój problem możesz też opisać w wiadomości.