Lewo, prawo, lewo… Znaleźć miłość w internecie nie jest łatwo, więc kiedy Cecilie umawia się z przystojnym i bajecznie bogatym playboyem, aż trudno jej uwierzyć, że właśnie spotkała mężczyznę swoich marzeń. Nie słucha jednak głosu rozsądku i znacznie za późno zdaje sobie sprawę, że ten robiący międzynarodowe interesy biznesmen jest kimś zupełnie innym. Wtedy bajka zmienia się w napędzany żądzą zemsty thriller. Cecilie znajduje inne kobiety, które spotkał podobny los, i wspólnie z nimi postanawia rozprawić się z "Oszustem z Tindera".
"Variety" podaje, że jeszcze 2 lutego, czyli w dniu premiery dokumentu "Oszust z Tindera", profil Shimona Hayuta był możliwy do odnalezienia w aplikacji. Na Tinderze mężczyzna podawał się za Simona Levieva, syna izraelskiego biznesmena Leva Levieva, który jest znany jako "król diamentów". "Przeprowadziliśmy wewnętrzne dochodzenie i możemy potwierdzić, że Simon Leviev nie jest już aktywny na Tinderze pod żadnym ze swoich znanych pseudonimów" – napisali przedstawiciele aplikacji w oświadczeniu przekazanym "Variety".
Hayut odsiedział pięć miesięcy (z 15, na które został skazany) w izraelskim więzieniu w 2019 roku. Zarzuca mu się nakłanianie kobiet do przekazywania mu gotówki i kart kredytowych pod pretekstem zagrożenia życia. Trzy z jego ofiar oraz reporterzy norweskiej gazety "VG", którzy przyczynili się do postawienia Hayuta przed sądem, wystąpili w filmie w reżyserii Felicity Morris. Od środy "Oszust z Tindera" wspiął się na szczyt TOP 10 Netfliksa m.in. w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.
Już wkrótce Netflix w podcaście dokumentalnym "You Can’t Make This Up" udostępni miniserial, który zaprezentuje kulisy powstawania "Oszusta (...)". Podcast został wyprodukowany przez RAW, czyli tę samą ekipę, która nakręciła film, i stanowi wnikliwą analizę życia i metod stosowanych przez Hayuta. W każdym odcinku dowiadujemy się o kolejnych kłamstwach oraz ludziach, którzy celowo — lub nieświadomie — mu pomagali.
W odcinku pierwszym poznajemy otaczające Simona osoby, które towarzyszą mu wszędzie, gdzie się pojawia. Kim są ci ludzie? Czy biorą udział w oszustwie? Czy może są ofiarami jego kłamstw tak samo, jak kobiety, które oszukuje? Więcej światła zostaje rzucone na tożsamość ochroniarza Petera oraz Avichaya, domniemanego "wspólnika" i przyjaciela z dzieciństwa. Pojawia się też relacja Jamala, który pracował jako kierowca Simona w Londynie i który wciąż czuje się winny tego, w co zaangażował się trzy lata później.
Odcinek drugi jest poświęcony próbom zrozumienia postępowania oszusta. Ekipa filmowa spotyka się z psychologiem sądowym specjalizującym się w psychologii kłamców. Następnie filmowcy wracają do Finlandii, gdzie w 2015 roku Simon został skazany i odsiedział wyrok. Zamiast nauczyć się czegoś na swoich błędach, mężczyzna wykorzystał je do kolejnych działań.
Zanim rozpoczął podróże po Europie, udając playboya-milionera, Simon był Shimonem, synem ortodoksyjnego rabina z małego miasteczka niedaleko Tel Awiwu. Jego ojciec był szanowanym członkiem społeczności, a przez 15 lat pełnił rolę naczelnego rabina linii lotniczych El Al. Rabin posiadał liczne kontakty w sferach religijnych na całym świecie. W trzecim, ostatnim odcinku Felicity Morris rozmawia z izraelskim policjantem, który śledził Simona od 2011 roku, i opowiada o jego wcześniejszych przekrętach, kiedy jeszcze pracował jako opiekun dziecięcy. A potem poznajemy rabina Badusha z Brooklynu, którego wstrząsająca historia nasuwa myśl, że być może jabłko nie pada daleko od jabłoni.
Pierwsze dwa odcinki podcastu "You Can't Make This Up" będą dostępne 9 lutego; trzeci pojawi się tydzień później.