Netflix pokaże "Bo we mnie jest seks". Kiedy premiera filmu o Kalinie Jędrusik?

Za główną rolę w filmie "Bo we mnie jest seks" aktorka Maria Dębska dostała na poprzednim festiwalu filmowym w Gdyni nagrodę dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej. Wszyscy widzowie, którzy nie mieli okazji zobaczyć filmu poświęconego fenomenowi Kaliny Jędrusik w kinach, pewnie ucieszą się na wiadomość, że polska produkcja pojawi się na Netfliksie. Znamy datę premiery.

Kalina Jędrusik to zdecydowanie jedna z najbardziej charyzmatycznych polskich aktorek XX wieku, nie bez powodu nazywano ją "polską Marylin Monroe". Poza talentem aktorskim, niebanalną osobowością i urodą aktorka miała piękny głos: jej interpretacje piosenek Kabaretu Starszych Panów na stałe zapisały się w historii polskiej popkultury. Jędrusik była osobą nieszablonową, dlatego też reżyserka Katarzyna Klimkiewicz zdecydowała się na stworzenie nietypowego filmu biograficznego.

Zobacz wideo Krzysztof Zalewski o swojej najnowszej płycie i o roli w "Bo we mnie jest seks" [Popkultura Extra]

Netflix pokaże "Bo we mnie jest seks". Premiera już w marcu

"Bo we mnie jest seks" na Netfliksie pojawi się w Dzień Kobiet, czyli 8 marca. Ta informacja bardzo ucieszyła użytkowników platformy, którzy pod wpisem na Facebooku z informacją o premierze filmu piszą: "Mieliście już dawno moje serce, teraz macie i moją duszę", "Wow, ale się cieszę. Nie zdążyłam na to do kina, ekstra prezent na Dzień Kobiet", "Kolejny film, na który czekam z niecierpliwością", "Czatowałam na ten film w kinie, ale już ciężko dorwać... A teraz razem z przyjaciółkami będziemy miały seans domowy", "Byłam w kinie i jestem zachwycona, polecam", "Byłam w kinie, ale z przyjemnością obejrzę jeszcze raz", "Film wspaniały. Aktorka śpiewa sama. Gra bardzo dobrze!!!", "Super! Nie mogę się doczekać".

Podkreślić należy, że produkcja ta nie jest standardową biografią. Zamiast tego reżyserka i scenarzystka postanowiły skupić się na jednym - ale ważnym - epizodzie z życia Kaliny Jędrusik. By pokazać charyzmę aktorki, stworzyły opowieść o tym, jak Jędrusik radziła sobie podczas zagrażającego jej karierze zawodowej konfliktu z dyrektorem TVP.

>>> Więcej wiadomości ze świata popkultry na Gazeta.pl<<<

W tej opowieści otumaniony pożądaniem kierownik telewizji blokuje Jędrusik możliwość występowania przed publicznością: to zemsta za to, że nie zgodziła się z nim mieć romansu. Twórczynie oczywiście podkreślają, że scenariusz jest jedynie ich wyobrażeniem o tym, co mogło się dziać, jednak przy okazji pokazują kolorowy obraz artystycznego środowiska i mody lat 60. W roli męża Kaliny Jędrusik, Stanisława Dygata, wystąpił Leszek Lichota. To ciekawy wyjątek w jego repertuarze - aktor zazwyczaj kojarzy się z rolami policjantów i detektywów.

Na ekranie zobaczymy także inne barwne postaci polskiej kultury: Kazimierza Kutza (Borys Szyc), Tadeusza Konwickiego (Paweł Tomaszewski) czy twórców Kabaretu Starszych Panów − Jeremiego Przyborę (Rafał Rutkowski) i Jerzego Wasowskiego (Dariusz Basiński). Ciekawym smaczkiem jest też rola Krzysztofa Zalewskiego, który gra Lucka - kochanka Jędrusik, który żyje z nią i jej mężem w miłosnym trójkącie. Postać jest fikcyjna, ale wzorowana na prawdziwych ludziach z otoczenia aktorki.

Dzień Kobiet 2022. Maria Dębska w roli Kaliny Jędrusik w filmie 'Bo we mnie jest seks' Dębska o graniu Jędrusik: Kazano mi przytyć, a potem wsadzano w gorset, żeby ścisnąć

Sama Dębska bardzo się przyłożyła do tego, by wiarygodnie zagrać Kalinę Jędrusik. Nie chodzi tylko o to, że przytyła do filmu dziewięć kg, nosiła codziennie gorsety, wysokie obcasy i przeczytała wszystkie możliwe książki na temat swojej bohaterki. W rozmowie z Legalną Kulturą opisała, jak wyglądał ten proces:

Przygotowania do roli Kaliny Jędrusik były długie i złożone. Rozmawiałam z wieloma osobami, które ją znały osobiście, przeczytałam o niej wszystko, co zostało napisane i też obejrzałam wszystkie jej występy. Kiedy to zrobiłam, musiałam się zastanowić, jaka była, kiedy wstawała rano, jaka była prywatnie. Te rzeczy musiałam sobie zabierać z tych opowieści, książek, biografii. Robiłam rozeznanie i, co ciekawe, miałam wrażenie, że każdy opowiada mi o innej osobie.
Aż dostałam mętliku w głowie i uznałam, że muszę się trochę odciąć. Nie mogę słuchać wszystkich, bo to czasem były absolutnie sprzeczne opowieści. Ktoś mi mówił 'ona zawsze tak robiła', a ktoś inny, kto też był z nią blisko, twierdził 'ona nigdy tego nie robiła', albo 'ona nigdy tego nie powiedziała'. Chwilami myślałam, że oszaleję. Ostatecznie zaufałam tylko kilku osobom. Pod koniec zdjęć rozmawiałam już tylko z jedną, dwoma osobami, które dobrze ją znały. Jak miałam jakieś pytania, zawsze mogłam te pytania zadać.

Oprócz tego też przeszła specjalne treningi wokalne, by móc zaśpiewać tak, jak Jędrusik - wiarygodnie i zarazem swobodnie. Wszystkich dziewięć piosenek, które usłyszymy w filmie, wykonała właśnie Maria Dębska.

<<Reklama>> Biografia Kaliny Jędrusik dostępna jest w formie ebooka i audiobooka w Publio.pl >>

Więcej o: