"Kim jest Anna?". Młoda Rosjanka oszukała znajomych na setki tysięcy dolarów. Stworzyła nową siebie

W ostatnich dniach triumfy na Netfliksie święcił film dokumentalny "Oszust z Tindera". Teraz na platformę streamingową trafił serial "Kim jest Anna?", bazujący na prawdziwej historii Anny Sorokin. Podając się za niemiecką dziedziczkę, kobieta przepuściła ok. 275 tys. dol. - oszukiwała hotele, znajomych, a nawet banki. Netflix za prawa do historii życia Sorokin zapłacił jej 320 tys. dol., które przeznaczyła na zadośćuczynienie poszkodowanym.

Serial "Kim jest Anna?" to historia ambitnej dziennikarki badającej sprawę Anny Delvey (w tej roli Julia Garner) — podającej się za spadkobierczynię ogromnej niemieckiej fortuny królowej Instagrama, która bogatym nowojorczykom skradła nie tylko serca, lecz także portfele. Czy jednak Anna to rzeczywiście największa oszustka w historii Nowego Jorku, czy też po prostu współczesne ucieleśnienie wizji amerykańskiego snu? Reporterka Vivian (Anna Chlumsky) nawiązuje z oczekującą na proces Anną słodko-gorzką relację i ściga się z czasem, by odpowiedzieć na pytanie, które stawia sobie cały Nowy Jork: kim tak naprawdę jest Anna Delvey?

Zobacz wideo Popkultura odc. 102

"Kim jest Anna?". Wciągająca historia teraz jako serial na Netfliksie

Scenariusz do serialu "Kim jest Anna?" powstał na podstawie artykułu "How Anna Delvey Tricked New York's Party People" autorstwa Jessiki Pressler, który opublikował magazyn "New York" w 2018 roku. Pressler badała sprawę Anny Sorokin, która w latach 2013-2017 mieszkała w Nowym Jorku i żyła pod przykrywką jako bogata niemiecka dziedziczka.

Nazwiska "Delvey" zaczęła używać , kiedy przeniosła się do Paryża, gdzie pracowała jako stażystka w czasopiśmie modowym "Purple". Służbowy wyjazd na New York Fashion Week okazał się początkiem jej kilkuletniego pobytu w Stanach Zjednoczonych. Sorokin wpadła na pomysł założenia klubu i fundacji artystycznej, który przedstawiła kilku prominentnym biznesmenom. Ponieważ nie udało się jej przekonać do siebie inwestorów, postawiła na inne sposoby zdobycia funduszy. 

Sorokin przedstawiała w bankach sfałszowane dokumenty, na których podstawie miała być w stanie zaciągnąć pożyczkę w wysokości 22 mln dol. Gdy jednak pracownicy City National Bank zdali sobie sprawę z nieścisłości w danych kobiety i postanowili się skontaktować ze szwajcarskim bankiem, w którym Delvey rzekomo zdeponowała 60 mln euro, kobieta szybko anulowała wniosek o kredyt, żeby uniknąć większych problemów. Później oszukała jeszcze kilka hoteli, restauracji, firmę lotniczą i znajomych, których m.in. zabrała na "opłaconą" wycieczkę do Maroka (w końcu jej towarzysze musieli sami zapłacić za pobyt).

W grudniu 2018 roku Anna Sorokin stanęła przed nowojorskim sądem. W trakcie trwającego kilka miesięcy procesu oskarżona potrafiła np. odmówić przybycia na rozprawę, bo nie chciała się pokazywać w więziennym stroju, a jej codzienne ubrania nie były wyprasowane. Linia obrony polegała m.in. na opisywaniu Sorokin jako "przedsiębiorczyni" i wstawianiu się za jej "obrotnością". Ostatecznie kobieta została skazana na karę pozbawienia wolności, którą odsiadywała do lutego 2021 roku. W tej chwili czeka na deportację do Niemiec. 

Serial "Kim jest Anna?", który wyprodukowała m.in. Shonda Rhimes, jest dostępny na Netfliksie od 11 lutego. W obsadzie oprócz Julii Garner i Anny Chlumsky znalazły się m.in. Katie Lowes, Laverne Cox i Alexis Floyd. 

Więcej o: