Kolejny polski film został globalnym hitem Netfliksa. Świat zachwycił "Pod wiatr", Polaków mniej

Romantyczny film dla młodzieży "Pod wiatr" od razu po premierze przebił się do międzynarodowego rankingu oglądalności Netfliksa. Polska produkcja, w której główną rolę zagrała znana ze "Stulecia winnych" czy "Skazanej" Sonia Mietlica, po pierwszym tygodniu wyświetlania trafiła na trzecie miejsce 10 najczęściej oglądanych nieanglojęzycznych filmów. Statystyki i rekordy międzynarodowej oglądalności to jedno, a opinie polskich widzów to drugie.

"Hel, słońce, morze, kitesurfing, wakacje, muzyka i pierwsza miłość, która na zawsze odmieni życie nastoletniej nieśmiałej Ani i szalonego surfera Michała" - brzmi streszczenie filmu "Pod wiatr" w reżyserii Kristoffera Rusa. To kolejny polski film Netfliksa dla młodych widzów. Jego premiera odbyła się 10 lutego i śmiało można powiedzieć, że produkcja zwróciła na siebie uwagę międzynarodowej publiczności.

Zobacz wideo Przegląd filmów, które można będzie obejrzeć na platformie Netflix w 2022

Polski film międzynarodowym hitem Netfliksa

Widzowie z całego świata spędzili łącznie 10 710 000 godzin na oglądaniu miłosnych perypetii nastolatków kąpiących się w chłodnych falach Bałtyku. Dzięki temu produkcja znalazła się na trzecim miejscu listy Top 10 najpopularniejszych nieanglojęzycznych filmów na Netfliksie. Polski film trafił też do lokalnych zestawień Top 10 w 45 różnych krajach takich jak: Argentyna, Bahamy, Brazylia, Chile, Kostaryka, Peru, Wenezuela, Jamajka, Honduras, Gwatemala, Urugwaj, Trynidad i Tobago, Austria, Chorwacja, Grecja, Włochy, Węgry, Litwa, Portugalia, Słowacja, Hiszpania, Rumunia, Rosja, Szwajcaria, Ukraina, Czechy, Kenia, Izrael, Cypr, Malediwy czy Maroko.

Netflix Top 10Netflix Top 10 'Pod wiatr' międzynarodowym przebojem Netfliksa

Opis filmu brzmi typowo wakacyjnie: Ona ukończyła prestiżowe warszawskie liceum i dostała się na medycynę w Londynie. On pracuje jako instruktor kitesurfingu nad morzem, dzięki czemu łączy zarabianie pieniędzy oraz pasję. Poznają się na Helu. Niezwykły urok chłopaka powoduje, że dziewczyna przekracza swoje granice i wkracza w zupełnie nieznany świat kitesurfingu, muzyki i zabawy. Rodzące się między nimi uczucie nie podoba się ani jej rodzinie, ani jego przyjaciołom. Czy związek Ani i Michała jest na tyle silny, że pokona przeciwności i stanie się czymś więcej niż tylko wakacyjną miłością?

 

W roli Ani wystąpiła Sonia Mietielica, z kolei Michała zagrał Jakub Sasak. Poza nimi w obsadzie znaleźli się: Waleria Gorobets, Sebastian Dela, Agnieszka Żulewska, Marcin Perchuć, Sonia Bohosiewicz, Grzegorz Małecki, Marta Ojrzyńska, Ilona Ostrowska, Kornelia Strzelecka, Jakub Kuzia, Jakub Czachor, Włodzimierz Press, Karol Dziuba. W filmie pojawili się zespół Bitamina i Wojciech Gąssowski. Scenariusz napisał Julian Kijowski.

Zach Avery na okładce magazynu Oszust z Tindera na Netfliksie a oszust "na Netfliksa" w więzieniu. Posiedzi 20 lat

Świat ogląda, Polacy mają swoje zdanie

Produkcja może i całkiem przyzwoicie ogląda się na Netfliksie, ale to nie znaczy, że polscy widzowie pozostaną bezkrytyczni. Karolina Korwin Piotrowska przyznała na Filmwebie produkcji cztery gwiazdki na dziesięć i napisała: "Schemat, schemat, banał, przewidywalność do bólu, straszne dialogi i śliczne obrazki oraz urodziwi bohaterowie, nic poza tym". Krytyk niezależny Michał Piepiórka dodał od siebie poglądowe streszczenie produkcji: "Schemat, schemat, WTF?!, ładny widoczek, schemat, ciekawy pomysł, schemat, ładny widoczek, Co? Dopiero połowa filmu?!, schemat, schemat, ładny widoczek, muzyczka".

>>> Więcej wiadomości ze siata popkultury na Gazeta.pl<<<

Użytkowniczka strony mariola3108 uważa z kolei, że twórcom udało się "doskonale oddać prawdę o nadętej, często mocno zakompleksionej 'wyższej strefie' polskiego społeczeństwa". Jej zdaniem "jest parodią o smutnym życiu zadufanych w sobie bogatych lekarzy, prawników, polityków i innych typowych 'wykształciuchów', którzy swoją wartość budują jedynie z wymuszonego schlebiania sobie oraz zadawalania się usługiwaniem 'zwykłych ludzi' oraz z uświadamiania sobie pozornej wyższości nad innymi stworzeniami z tego samego gatunku. Poza tym przesłaniem, przemawiająca jest także parodia o typowych bywalcach Helu, równie smutna". Amarena_A dodaje: "Niby banalna historia, ale elementy i momenty: radość młodych, imprezy, śmiganie na kite'ach, lato, piękne morze, muzyka interesująca i całkiem dobre dialogi, sceny grane naturalnie". Tutaj może dodajmy, że zdjęcia kręcił Michał Pukowiec, a muzykę napisał Łukasz Lach.

Cathlyn dodaje, że film może jest schematyczny, ale jego oglądanie nie krzywdzi widza: "Trochę taki polski 'Dirty Dancing' na Helu, ale przyjemny i nie irytuje tak swoją banalnością. A, no i fajnie, że uwzględnili 'plażowy folklor' w postaci okrzyków: 'gorąca kukurydza, lody popcorn!' - ktoś odrobił zadanie i oddał polskie realia". Wynika z tego, że ten film sprawdzi się np. jako przyjemne tło do prasowania.

Więcej o: