W czwartek 24 lutego o godzinie 3 polskiego czasu nastąpił atak wojsk rosyjskich na Ukrainę. Wojska Władimira Putina uderzyły z różnych stron, zarówno z ziemi, jak i z powietrza. 25 lutego nad ranem Rosjanie rozpoczęli bombardowanie stolicy Ukrainy. Sytuacja zmienia się z minuty na minutę, na stronie głównej Gazeta.pl prowadzimy specjalną relację.
Ukraina 24 to największa stacja informacyjna w kraju. Jej dziennikarze z pierwszej ręki relacjonują przebieg rosyjskiej agresji.
Na facebookowej stronie Player.pl możemy przeczytać, że dostęp do kanału Ukraina 24 został otwarty przede wszystkim "specjalnie dla naszych przyjaciół z Ukrainy". Żeby oglądać stację, nie są wymagane opłaty ani logowanie - wystarczy wejść na stronę pod tym linkiem. "Stacja dostarcza najważniejsze informacje przez 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu. Liderzy opinii, przedstawiciele administracji rządowej i opozycji odpowiadają na najistotniejsze pytania, komentują wydarzenia w kraju i na świecie" - to opis telewizji Ukraina 24.
W komentarzach internauci sugerują, żeby Player postarał się o umożliwienie darmowego oglądania TVN24, która również na bieżąco podaje wiadomości z Ukrainy. W tej chwili dostęp do kanału za pośrednictwem Playera kosztuje 30 zł (w pakiecie z innymi stacjami).
W ciągu ostatnich kilku dni telewizje kablowe w Polsce podjęły decyzję o wyłączeniu nadawców rosyjskich, w tym Russia Today. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podjęła z kolei uchwałę dot. wykreślenia z rejestru programów rozprowadzanych rosyjskich kanałów. To istotna decyzja biznesowa, ale przede wszystkim duży krok w walce z dezinformacją i propagandą Rosji. Instytut Badań Internetu i Mediów Społecznościowych zanotował ogromny wzrost prorosyjskich i antyukraińskich komentarzy. Oprócz fałszywych narracji na temat dramatycznych wydarzeń w Ukrainie obserwujemy też fake newsy dotyczące codziennego życia w Polsce.
Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Gazeta.pl łączy siły z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji pod tym linkiem.