Oscary 2022. Nominowaną do Oscara "Sukienkę" będzie można w końcu obejrzeć w Polsce

94. gala wręczenia Oscarów odbędzie się w nocy z 27 na 28 marca. Wtedy też dowiemy się, czy wyreżyserowana przez Tadeusza Łysiaka "Sukienka" dostanie statuetkę dla najlepszego filmu krótkometrażowego. Nim do tego dojdzie, film będzie można obejrzeć na antenie Canal Plus. Produkcja ma pojawić się także w zasobach platformy HBO Max.

Studio OneFifty, które należy do WarnerMedia, wykupiło prawa do krótkometrażowej "Sukienki" w reżyserii Tadeusza Łysiaka. Film ma już na koncie m. in. Złotego Lwa, dwie statuetki Grand Off, zdobył też nagrodę Best Narrative Short Award na Atlanta Film Festival - to jeden z największych i najstarszych festiwali w Stanach Zjednoczonych.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Zobacz wideo "Sukienka" - polski film krótkometrażowy nominowany do Oscara [ZWIASTUN]

"Sukienka" na HBO Max i w Canal Plus

"Sukienka" opowiada historię pracującej w przydrożnym motelu Julii, której życie zmienia się, gdy poznaje przystojnego kierowcę ciężarówki. Długo przez nią skrywane pragnienia dają o sobie znać. Ale nie jest to tylko historia miłosna kobiety spotykającej mężczyznę. Julia jest fizycznie odmienna od otaczającego ją społeczeństwa, jest niskorosła, przez co w swoim życiu doświadczyła wielu przykrości. To wbrew pozorom uniwersalna opowieść o tęsknocie bez względu na dzielące nas bariery i różnice.

Więcej informacji ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

"Julia jest samotna, nigdy nie miała mężczyzny, nigdy nie doświadczyła fizyczności. Julia cierpi na karłowatość, a całe jej życie podyktowane jest wzrostem – społeczność lokalna nie może zaakceptować jej odmiennego wyglądu. Wszystko się zmienia, gdy jej drogi krzyżują się z przystojnym kierowcą ciężarówki. Ich oczy się spotykają. Serce Julii bije szybciej. Mężczyzna wkrótce staje się przedmiotem jej miłosnej, niemal erotycznej obsesji..." - czytamy w opisie fabuły.

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl

Tadeusz Łysiak w rozmowie z portalem Deadline podkreślał:

Zapominamy, że wszyscy jesteśmy ulepieni z tej samej gliny i wszyscy potrzebujemy miłości. Świat jest pełen samotnych ludzi skazanych na samotność, mimo że na nią nie zasługują. Mam nadzieję, że nasz film zwróci uwagę publiczności na ten problem i pomoże nam przestać patrzeć na siebie tylko w kontekście naszego wyglądu, rysów twarzy, wzrostu, wagi czy innych aspektów fizycznych.

W rolach głównych wystąpili: Anna Dzieduszycka, Dorota Pomykała, Szymon Piotr Warszawski, a także Andrzej Glazer i Lea Oleksiak. Tadeusz Łysiak jest nie tylko reżyserem filmu, ale również autorem scenariusza. Za montaż odpowiada Mariusz Goś, za muzykę Jan Ignacy Królikowski, a autorem zdjęć jest Konrad Bloch - streszcza PISF na swojej stronie.

"Sukienka" ma pojawić się na HBO Max jeszcze w tym miesiącu. 27 marca w wieczór oscarowy będzie można ją obejrzeć w CANAL+ PREMIUM i serwisie CANAL+ online, premiera nastąpi o godzinie 23.15.

Przypomnijmy, że 94. gala wręczenia nagród Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej będzie transmitowana w nocy z 27 na 28 marca na antenie CANAL+ PREMIUM oraz w serwisie CANAL+ online. Będziemy też tej nocy prowadzić na Gazeta.pl relację na żywo - już serdecznie zapraszamy.

Więcej o: