Ruszył proces australijskiej dziennikarki w Chinach. 19 miesięcy w areszcie, nadal nie znamy powodu

W Pekinie ruszył proces australijskiej dziennikarski Cheng Lei, oskarżanej o "ujawnienie tajemnicy państwowej". Po dziś dzień nie wiadomo dokładnie, dlaczego została aresztowana. Do sądu nie został wpuszczony nawet ambasador Australii.

Proces trwa bez obecności mediów i zagranicznych dyplomatów. Pracująca wcześniej dla chińskich rządowych mediów kobieta od 19 miesięcy przebywa w areszcie bez możliwości kontaktu z rodziną i ograniczonym dostępem do pomocy konsularnej.

Anna Michalska Aktor Piotr Z. z zarzutami za zniesławienie i znieważenie Anny Michalskiej

Proces Cheng Lei. Do budynku sądu nie wpuszczono nawet australijskiego ambasadora 

Siedziba sądu, w którym dziś rozpoczął się proces Cheng Lei, została odgrodzona od dziennikarzy i dyplomatów. Do budynku sądu nie wpuszczono nawet australijskiego ambasadora Grahama Fletchera. Chińskie władze tłumaczą, że proces - ze względu na oskarżenia dotyczące tajemnicy państwowej - jest niejawny.

Cheng Lei, będąca wcześniej jedną z twarzy anglojęzycznego kanału chińskiej państwowej telewizji, to obywatelka Australii. Do dziś nie wiadomo, dlaczego została aresztowana. Władze Australii zarzucają Chinom brak transparentności w procesie. Matce dwojga dzieci od ponad półtora roku nie zezwolono na kontakt z rodziną.

Zobacz wideo Czy Rosji uda się obejść sankcje? Ekspert: Kluczowe jest to, co zrobią Chiny

Więcej informacji ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

W chińskim areszcie pozostaje też chińska dziennikarka pracująca dla Agencji Bloomberga Haze Fan, którą oskarżono o stwarzanie zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego. W 2020 roku ze względów bezpieczeństwa Chiny opuściło dwóch ostatnich australijskich dziennikarzy.

Oscary 2022 - Will Smith "Ja bym go pozwał o 200 mln". Will Smith spoliczkował pielęgnowany latami wizerunek

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.  

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR) Tomasz Sajewicz / Pekin /w kj

Więcej o: