TVP dostanie karę za 18 minut nachalnej autopromocji w "Wiadomościach". "Pominięto naprawdę istotne informacje"

KRRiT uznała, że wyemitowane 29 i 31 grudnia 2021 roku wydania "Wiadomości" TVP naruszyły przepisy ustawy o radiofonii i telewizji. Chodzi o to, że ponad połowę programu poświęcono promocji "Sylwestra Marzeń" na antenie TVP2, a do tego program przerywano, żeby pokazać reklamy ze znakiem graficznym PGE Polskiej Grupy Energetycznej. "Doszło tutaj do poważnych naruszeń" - komentuje były członek KRRiT, Krzysztof Luft.

KRRiT nałoży na TVP karę pieniężną za "emisję ukrytego przekazu handlowego", "przerywanie audycji w celu nadania reklamy w programie nadawcy publicznego", "ulokowanie w serwisach informacyjnych znaku graficznego PGE Polskiej Grupy Energetycznej" oraz belki "Audycja zawiera lokowanie produktu" - relacjonuje press.pl.

Zobacz wideo Starcie dziennikarza TVP z Tuskiem na konferencji. "Satysfakcjonuje mnie postępująca irytacja pańskich szefów politycznych"

TVP z karą od KRRiT za autopromocję "Sylwestra Marzeń"

KRRiT rozpoczęła postępowanie w sprawie TVP po tym, jak wpłynęły trzy prywatne skargi na autopromocję dotyczącą "Sylwestra Marzeń" w Wiadomościach. Autorzy z jednego pisma się ujawnili - byli to Juliusz Braun (członek Rady Mediów Narodowych, były przewodniczący KRRiT, były prezes TVP), Jan Dworak (były przewodniczący KRRiT i były prezes TVP), Janusz Daszczyński (członek Rady Programowej TVP, były prezes TVP) i Krzysztof Luft, były członek KRRiT.

 Więcej informacji ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Przypomnijmy, 29 grudnia 2021 roku aż 18 minut w trakcie "Wiadomości" poświęconych było imprezie sylwestrowej w Zakopanem. Całe wydanie zaczęło się od obwieszczenia, że największą gwiazdą wydarzenia organizowanego przez TVP będzie Jason Derulo, co uzupełniono reportażem poświęconym właśnie temu wykonawcy. Pojawiły się też wzmianki o planowanych występach Maryli Rodowicz, Zenka Martyniuka, Sławomira, Piotra Kupichy z zespołu Feel oraz Julio Iglesiasa Juniora. Nie zabrakło też reporterskich wejść dotyczących "Sylwestra Marzeń", a także podsumowania poprzednich edycji imprezy.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina. 

Na dokładkę w segmencie "Gość Wiadomości" Michał Adamczyk rozmawiał z Rafałem Brzozowskim i Zenonem Martyniukiem. Po drodze padały hasła takie jak "Najlepsza impreza sylwestrowa w Europie", "Największe hity i najlepsza zabawa sylwestrowa", "To trzeba zobaczyć", "Zakopane stolicą światowego Sylwestra". To wszystko trwało około 18 minut, czyli ponad połowę całego programu informacyjnego.

Fragment w materiale 'W tyle wizji', gdzie wykorzystano utwór zespołu Boomcyk TVP wykorzystało utwór disco-polo w materiale o Tusku. "Wbrew naszej woli"

A o czym się widzowie "Wiadomości" wtedy nie dowiedzieli? Np. tego, że tego dnia odnotowany został tragiczny rekord zgonów na COVID w czwartej fali epidemii - zmarło 800 osób. Autorzy skargi zwrócili uwagę, że nie poinformowano też o tym, że potrzebne jest świadectwo szczepienia na COVID.

- Nie miałem wątpliwości, że doszło tutaj do poważnych naruszeń przepisów ustawy. Główna audycja informacyjna TVP, zamiast informować o najważniejszych wydarzeniach w kraju i na świecie, większość czasu poświeciła na promocję własnej audycji rozrywkowej, pomijając naprawdę istotne dla społeczeństwa informacje. I bardzo się cieszę, że KRRiT podzieliła tę ocenę

- powiedział portalowi Wirtualnemedia.pl Krzysztof Luft, jeden z autorów skargi.

To nie pierwszy raz, kiedy TVP dostanie karę od KRRiT. W czerwcu 2021 roku Telewizja Publiczna została ukarana grzywną w wysokości 30 tysięcy złotych za to, że w "Wiadomościach" zapowiadano serial "Włoska rodzina", nowe odcinki "Leśniczówki" i prowadzonego przez Rafała Brzozowskiego programu "Jaka to melodia".

Więcej o: