Netflix wszedł do Polski w 2016 roku, a dwa lata później pokazał pierwszy polski serial. Jeszcze w tym i przyszłym roku serwis pokaże przynajmniej 18 nowych filmów i seriali. Znamy pierwsze szczegóły.
Modern romance - tak twórcy określają serial "Dziewczyna i kosmonauta". Akcja sześcioodcinkowej produkcji rozgrywa się w dwóch przestrzeniach czasowych. Dwaj piloci F-16, przyjaciele Nikodem i Bogdan, konkurują o serce pięknej Marty (Vanessa Aleksander) oraz o to, który z nich poleci w kosmos. Kosmiczną rywalizację wygrywa Nico, jednak z powodu niewyjaśnionej awarii powraca z misji dopiero po 30 latach. Pomimo upływu lat na Ziemi, wiek ocalałego kosmonauty zatrzymał się w dniu startu. Podczas gdy Nico myśli tylko o Marcie (tu bohaterkę gra Magdalena Cielecka), świat pragnie poznać tajemnicę jego wiecznej młodości. Scenariusz to dzieło Agaty Malesińskiej, reżyseruje Bartek Prokopowicz. W obsadzie są także: Magdalena Boczarska, Anna Cieślak, Andrzej Chyra, Grzegorz Damięcki, Jędrzej Hycnar, Zofia Jastrzębska, Artem Manuilov, Daria Polunina, Helena Rząsa, Kuba Sasak, Anton Solovey, Agnieszka Wagner oraz Andriei Żurawski. Efekty pracy studia Lulu Production (Bartosz Cerkaski, Olga Cerkaska) poznamy w przyszłym roku.
Więcej informacji o serialach znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Fani twórczości Remigiusza Mroza są ostatnio rozpieszczani kolejnymi informacjami dotyczącymi ekranizacji jego książek. W przyszłym roku Netflix pokaże "Detektywa Forsta". Borys Szyc wcieli się w bohatera, który wkracza do akcji, gdy brutalne morderstwa są dokonywane w Tatrach. Scenariusz to robota Agaty Malesińskiej i Jack Markiewicza, reżyseruje Daniel Jaroszek, a produkuje BOMA FILMS (Marta Barańska i Borys Szyc) i HAKA FILMS (Tomasz Morawski).
Co by się stało, gdyby grupa skonfliktowanych nieznajomych przypadkowo ruszyła w trasę samochodem użytym w ucieczce po napadzie na bank, w którym znajdują dwa miliony złotych? "Pewnego razu na krajowej jedynce" (wygląda na to, że nawiązanie do tytułu filmu Quentina Tarantino może nie być przypadkowe) to dramat komediowy ze scenariuszem Doroty Trzaski, reżyserowany przez Grzegorza Jaroszuka i Jakuba Piątka. Twórcy wymyślili, że nieoczekiwani znalazcy postanawiają zatrzymać pieniądze pomimo tego, że grasujący na wolności przestępca zrobi wszystko, żeby je odzyskać. Jak potoczą się ich losy, będzie można się przekonać jesienią. W obsadzie są: Juliusz Chrząstowski, Łukasz Garlicki, Anna Ilczuk, Mateusz Król, Jaśmina Polak, Michał Sikorski, Maja Wolska. Będzie osiem odcinków, produkcja - Opus TV.
Anna Kazejak, Julia Kolberger, Marek Lechki, Rafał Skalski reżyserują z kolei dziesięcioodcinkowy "Brokat". W połowie lat 70., kiedy komunistyczna Polska otwiera się na Zachód, trzy wyemancypowane i wyrafinowane kobiety świadczą usługi seksualne, aby cieszyć się życiem na swoich warunkach. W serialu zagrają m.in.: Wiktoria Filus, Matylda Giegżno, Jędrzej Hycnar, Bartłomiej Kotschedoff, Magdalena Popławska i Łukasz Simlat. Produkcją zajmuje się Maciej Kubicki (Telemark). Premiera jest planowana na jesień tego roku.
Latem tego roku premierę będą miały "Gry rodzinne". Agnieszka Pilaszewska, aktorka znana m.in. z "Miodowych lat" i autorka scenariuszy ("Przepis na życie", "Ultraviolet") stworzyła teraz scenariusz ośmioodcinkowego dramatu komediowego. Akcja ma rozgrywać się podczas uroczystości ślubnej, ale można spodziewać się powrotu do przeszłości, bowiem w dniu ślubu studentki medycyny z zamożnym chirurgiem plastycznym, rodziny młodej pary zdają sobie sprawę, że jedyne co ich łączy to sekrety i kłamstwa. Tajemnice obu stron zostaną ujawnione podczas uroczystości. W serialu reżyserowanym przez Łukasza Ostalskiego występują: Paweł Deląg, Bartosz Gelner, Marek Kalita, Izabela Kuna, Małgorzata Mikołajczak, Edyta Olszówka, Piotr Pacek, Eliza Rycembel. Za produkcję odpowiada Michał Kwieciński z Akson Studio.
Jesienią z kolei zadebiutuje - także ośmioodcinkowy - "Gang Zielonej Rękawiczki". To czarna komedia, w której trzy szlachetne złodziejki po nieudanym napadzie ukrywają się w cichym domu opieki. Podczas gdy policja depcze im po piętach, gang kontynuuje swoje działania w ośrodku, dając drugą młodość jego starszym mieszkańcom. Reżyserem jest Tadeusz Śliwa, za scenariusz odpowiadają: Joanna Hartwig-Skalska i Anna Novak-Zemplinska, a za produkcję Magdalena Jaworska (Baboo Production). Kto zagra? Między innymi Beata Bandurska, Karolina Rzepa i Mirosław Zbrojewicz.
Netflix zekranizuje także powieść "Informacja zwrotna" Jakuba Żulczyka. Główną rolę zagra Arkadiusz Jakubik, a reżyseruje Leszek Dawid. Adaptacji książki podjął się Kacper Wysocki. O czym opowiada? Uzależniony od alkoholu były muzyk rockowy wyrusza w szaloną podróż w najciemniejsze zakamarki Warszawy i ludzkiej psychiki, aby odnaleźć swojego zaginionego syna. W roli Marcina Kani - Arkadiusz Jakubik. Serial na podstawie książki Jakuba Żulczyka. "Informację zwrotną" produkują Łukasz i Piotr Dzięcioł z Opus TV, a premiera jest zaplanowana na drugi kwartał przyszłego roku.
O "Infamii" (tytuł roboczy) było już głośno, gdy w styczniu tego roku firma Watchout Studio szukała Romów, a także osób mających romskie korzenie lub identyfikujących się z romskim pochodzeniem. Teraz wiemy, że chodziło o dramat, którego główną bohaterką będzie nastolatka. Po latach życia w Wielkiej Brytanii dziewczyna i jej rodzina przeprowadzają się do rodzimej Polski. Po powrocie nastolatka próbuje odnaleźć siebie, balansując między współczesnym światem młodzieży a tradycyjnymi romskimi zasadami. Premiera jest szykowana na drugą połowę przyszłego roku. Reżyserują Kuba Czekaj i Anna Maliszewska - scenariusz jest napisany na podstawie jej pomysłu.
Netflix stawia także na gatunek young adult, czyli produkcję skierowaną przede wszystkim do młodego widza. W 2023 roku premierę ma mieć "Lovzone" - nastolatka w spektrum autyzmu, która patrzy na świat przez obiektyw kamery, jedzie nad polskie morze ze swoim najlepszym przyjacielem. Chcą tam nakręcić film o miłości, który ma im zapewnić miejsce w wymarzonej szkole filmowej. Na horyzoncie pojawia się chłopak z obozu sportowego, którego obecność wystawia przyjaźń dwójki nastolatków na próbę. Produkcję ATM Grupy (Magdalena Zielska) reżyserują Kamila Tarabura, Katarzyna Warzecha. Tarabura razem z Niną Lewandowską napisały scenariusz. Premiera jest planowana na przyszły rok.
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.