Netflix serialowym domem Harlana Cobena. Lokalne akcenty i wielkie emocje w adaptacjach książek pisarza

Netflix jest prawdziwym domem serialowych adaptacji twórczości znanego pisarza Harlana Cobena. - Większość moich książek ma związek z zaginięciem, a nie z zabójstwem. Zabójstwo jest ostateczne. Zaginięcie wciąż daje nadzieję. Nadzieja może być najwspanialszą rzeczą na świecie. Albo potrafi też rozbić serce na kawałki - m.in. tak pisarz zachęca do oglądania adaptacji jego twórczości.

Harlan Coben, uwielbiany przez fanów za swoje pełne napięcia opowieści kryminalne, tworzy światy, które wciągają czytelników bez reszty. Spiętrzone tajemnice, rodzinne sekrety i niespodziewane tragedie budzą dodatkowy dreszcz niepokoju, gdy uświadamiamy sobie ich prawdopodobieństwo zdarzenia się w życiu zwyczajnych ludzi. Bohaterowie wielokrotnie zostają skonfrontowani z sytuacjami, w których muszą podjąć trudne i niejednoznaczne etycznie decyzje. Realistyczny rys opowieści i psychologiczna wiarygodność sprawiają, że historie Cobena dotykają uniwersalnych aspektów codziennego życia. Dzięki ekranizacji dzieł pisarza, postaci i wydarzenia ożywają, stają się bliższe, bardziej realne… i czasem jeszcze bardziej przerażające.

Zobacz wideo POPKultura, odc. 112

Netflix i światowe adaptacje powieści Harlana Cobena

Twórcy serialowych adaptacji Netflix osadzają wydarzenia w kulturze tego kraju, w którym powstała produkcja. Widzowie mogą zatem zobaczyć wiernie odwzorowany obraz Polski lat 90., pokazanej w "W głębi lasu", dobrze oddane spektrum francuskich różnic społecznych w "Bez pożegnania" czy wiele wymiarów brytyjskości w "Zostań przy mnie". Te lokalne akcenty sprawiają, że ekranizacje powieści Cobena stają się jeszcze bliższe sercom widzów. Także w najnowszej produkcji Netflixa, "Zachowaj spokój", twórcy celnie portretują życie zamożnych mieszkańców warszawskiego osiedla i ich sekrety.

To, że ekranizacje powieści Harlana Cobena na Netflix podbijają serca widzów, potwierdzają wyniki oglądalności. Serial "Bez pożegnania" utrzymał się w czołówce światowego rankingu przez dwa tygodnie tuż po premierze (w sierpniu 2021 roku), a "Zostań przy mnie" pojawił się na globalnej liście TOP 10 w kategorii seriale nieanglojęzyczne aż cztery razy. Wszystkie serialowe adaptacje znajdują się w specjalnej kolekcji na Netflix. Oto lista seriali Netfliksa na podstawie książek Harlana Cobena:

  •  "Safe": Rok po śmierci żony Tom samotnie wychowuje dwie córki na pięknym strzeżonym osiedlu, w otoczeniu przyjaciół. Nawiązuje również znajomość, która może przerodzić się w coś poważniejszego. Jednak kiedy jego starsza córka znika w tajemniczych okolicznościach, Tom odkrywa, że tak naprawdę niewiele wie o najbliższych mu osobach, które skrywają mroczne sekrety. Partnerzy, dzieci, kochankowie, rodzice, przyjaciele – czy ktokolwiek z nas może powiedzieć, że w pełni zna osoby, które kocha? A na ile inni znają Toma?
  • "The Stranger": Gdy nieznajoma zdradza mu szokującą informację na temat jego żony, ojciec rodziny Adam Price zaczyna szukać odpowiedzi i wplątuje się w skomplikowaną intrygę.
  • "W głębi lasu": Rozgrywająca się w Polsce fabuła obejmuje dwa wymiary czasowe: rok 1994 oraz 2019. Opowieść przedstawia losy warszawskiego prokuratora, który mimo upływu lat nie potrafi otrząsnąć się po stracie ukochanej siostry, zaginionej w niewyjaśnionych okolicznościach podczas obozu letniego. Odnalezienie ciała mężczyzny, którego śmierć zdaje się być powiązana ze zniknięciem dziewczyny, może doprowadzić do przełomu w śledztwie. Nadzieję na rozwiązanie sprawy przyćmiewają jednak głęboko skrywane rodzinne tajemnice.
  • "Niewinny": Pewnego wieczoru Mat chciał przerwać bójkę, ale przez przypadek zabił człowieka. Teraz po dziewięciu latach próbuje zacząć życie na nowo u boku swojej żony, Olivii. Wszystko idzie dobrze, aż do czasu, gdy Mat otrzymuje niepokojące połączenie z telefonu przebywającej w podróży służbowej Olivii i rozpoczyna szaleńczy wyścig z czasem. Poszukiwań prawdy nie ułatwia mu fakt, że jego niewinność po raz kolejny zostaje zakwestionowana – tym razem przez Lorenę, policjantkę badającą sprawę zaskakującego samobójstwa.
  • "Bez pożegnania": Guillaume Lucchesi jest po trzydziestce i sądzi, że największą tragedię swojego życia ma już za sobą. Stracił dwie osoby, które kochał najmocniej na świecie: Sonię, czyli swoją pierwszą miłość, oraz Freda, swojego brata. Jednak dziesięć lat później Judith, dzięki której odzyskał wolę życia, nagle znika podczas pogrzebu jego matki. Aby odnaleźć ukochaną, Guillaume musi zmierzyć się z całą prawdą, jaką ukrywali przed nim krewni i przyjaciele, oraz faktami, które od dawna ignorował – co miało pewne plusy, ale jednak znacznie więcej minusów.
  • "Zostań przy mnie": Dreszcz emocji, trzymająca w napięciu historia i tajemnice minionych zbrodni, które właśnie zaczynają wychodzić na jaw. Serial „Zostań przy mnie" próbuje odpowiedzieć na pytanie, jak dobrze można znać drugą osobę. Każdy z czterech głównych bohaterów – Megan, pracująca matka trójki dzieci, Ray, niegdyś obiecujący fotoreporter, Broome – detektyw, który nie jest w stanie zapomnieć o nierozwiązanej sprawie zaginięcia sprzed wielu lat, i Lorraine, dawna przyjaciółka Megan – skrywa przed swoimi najbliższymi mroczne sekrety. Przeszłość powraca, by ich prześladować, grożąc zrujnowaniem życia nie tylko ich samych, ale również bliskich im osób. Jaki będzie ich następny ruch?
  • "Zachowaj spokój": Zamożne osiedle, gdzie pozostająca w bliskich relacjach lokalna społeczność wiedzie spokojne życie. Wszystko zmienia się, gdy osiemnastoletni Adam znika bez śladu. Niebezpieczeństwo szybko eskaluje, a zaniepokojeni rodzice robią wszystko, by chronić swoje dzieci, które u progu dorosłości postanowiły wziąć sprawy w swoje ręce.

<<Reklama>> Ebooki i audiobooki Harlana Cobena dostępne są w Publio.pl >>

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl >>.

Więcej o: