"Doktor Who". Wiemy, kto zastąpi Jodie Whitaker w głównej roli. To gwiazdor "Sex Education"

Nadeszła pora na kolejną wymianę w świecie "Doktora Who". Jodie Whitaker, która była pierwszą kobietą odgrywającą tę legendarną postać, wraz z kolejnym sezonem zostanie zastąpiona przez Ncutiego Gatwę. Widzowie najlepiej znają 29-letniego aktora z roli Erica Effionga w serialu "Sex Education".

Tytułowy Doktor, który jest Władcą Czasu, po śmierci regeneruje się w nowym ciele. Pierwszym Doktorem w latach 1963-1966 był William Hartnell; później w postać ekscentrycznego podróżnika przez wymiary wcielali się m.in. Colin Baker, Christopher Eccleston, Matt Smith i David Tennant. Przełomowa okazała się rola Jodie Whitaker, która była pierwszą kobietą-Doktorem. Premierowy odcinek z udziałem aktorki wyemitowano 25 grudnia 2017 roku; jesienią zaś dowiemy się, jak będzie wyglądać jej ostatni występ. 

Zobacz wideo POPKultura, odc. 113

Czternasty Doktor wkracza do gry. Z serialem "Doktor Who" żegna się Jodie Whitaker

BBC w niedzielę ogłosiło, że Czternastym Doktorem został Ncuti Gatwa. Jako showrunner do "Doktora Who" powróci Russell T. Davies, który zawiadywał produkcją w latach 2005-2009, po dziesięcioletniej przerwie. W oświadczeniu zamieszczonym na oficjalnej stronie "Doktora Who" Gatwa napisał:

Nie ma odpowiednich słów, żeby wyrazić, jak się czuję. To mieszanka wielkiego zaszczytu, ekscytacji i oczywiście odrobiny strachu. Ta rola i serial znaczą tak wiele dla tak wielu ludzi na całym świecie, w tym dla mnie, a każdy z moich niesamowicie utalentowanych poprzedników z najwyższą starannością poradził sobie z tak wyjątkową odpowiedzialnością i przywilejem. Dołożę wszelkich starań, aby zrobić to samo. Russell T. Davies jest niemal tak samo kultowy jak sam Doktor, a możliwość współpracy z nim to spełnienie marzeń.

Gatwa stwierdził, że sposób pisania Daviesa jest "dynamiczny, ekscytujący, niesamowicie inteligentny i pełen niebezpieczeństw". Wychwalony przez nowego Doktora showrunner mówi z kolei, że przyszłość jest tutaj i jest nią właśnie Ncuti Gatwa. "Czasami ktoś utalentowany ledwie przekroczy próg i jest tak odważny i genialny, że sam po prostu cofam się z podziwem i kłaniam się moim szczęśliwym gwiazdom. Ncuti olśnił nas, od razu wyczuł Doktora i w kilka sekund zdobył klucze do TARDIS-u. To zaszczyt z nim pracować - nie mogę się doczekać, kiedy zacznę" - zapewnia Davies.

Jesienna emisja ostatniego odcinka "Doktora Who" z udziałem Jodie Whitaker zbiegnie się z obchodami setnej rocznicy powstania BBC. "Guardian" przypomina, że obsadzenie w roli Doktora kobiety z jednej strony przyniosło niezwykły wzrost oglądalności, ale i sporo kontrowersji. Niektórzy fani do dziś są zdania, że Doktora zawsze powinien odgrywać mężczyzna; jeden z reprezentantów Partii Konserwatywnej w brytyjskim parlamencie uznał nawet, że żeńska odsłona Doktora "pozbawiła chłopców wzoru do naśladowania i przyczyniła się do tego, że zwrócili się ku przestępczości".

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl >>.

Więcej o: