Latami paparazzi rejestrowali każdą minutę życia Diany. Film, który powstał z tych nagrań, pokazuje inny kontekst historii

Księżna Diana niewątpliwie odmieniała wizerunek brytyjskiej rodziny królewskiej. Przez lata media rozpisywały się, że "była najlepszą rzeczą, która przytrafiła się monarchii od stuleci". Ludzie ją kochali, a paparazzi śledzili każdy krok, nawet po rozwodzie z księciem Karolem. Wystarczy przypomnieć, że księżna zginęła w wypadku, do którego doszło podczas ucieczki przed fotografami. Nominowany do Oscara Ed Perkins stworzył nowy film dokumentalny o Dianie Spencer, wykorzystując do tego wyłącznie materiały nagrane właśnie przez paparazzi.

"The Princess" zostało zmontowane z archiwalnych nagrań i pokazuje, jak wyglądała medialna obsesja na punkcie rodziny królewskiej i samej księżnej Diany. Produkcją zajął się nominowany do Oscara reżyser Ed Perkins, który połączył siły z producentem nagrodzonego Oscarem filmu "Sugarman", Simonem Chinnem.

Film dokumentalny o Dianie tylko z materiałów paparazzi

Produkcja śledzi to jak media opisywały księżną Dianę na różnych etapach jej życia: kiedy pojawiły się pierwsze informacje, że może zostać narzeczoną następcy tronu, kiedy ogłoszono ich zaręczyny, podczas ślubu, wspólnych występów publicznych, z dziećmi czy w trakcie i po rozwodzie. Montażyści Jinx Godfrey i Daniel Lapir uzupełnili to nagranymi przed laty wypowiedziami wielbicieli księżniczki - w zwiastunie słyszymy m.in., że media powinny zostawić ją w spokoju.

Zobacz wideo Jak zabijaliśmy Dianę? Nowy film dokumentalny

"Zdaję sobie sprawę z tego, że jej historia była już omawiana wiele razy i na wiele różnych sposobów" - przyznaje reżyser Ed Perkins, który tworząc swój dokument, chciał pokazać życie księżnej Diany z odmiennej perspektywy. "Najbardziej zastanawiało mnie, co ta opowieść mówi o nas samych. Jaki jest nasz związek nie tylko z monarchią, ale też z celebrytami? Jaka była nasza rola w tej tragicznej historii" - tłumaczył w wywiadzie dla IndieWire podczas festiwalu filmowego Sundance, gdzie dokument miał w tym roku premierę.

Więcej informacji ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.  

"Chcemy też dać widzom przestrzeń na własne przemyślenia na temat tej historii. Bardzo się staraliśmy nie umieszczać tam momentów, które widzieliśmy wiele razy na przestrzeni długich lat" - podkreśla reżyser. Dokument "The Princess" ma wejść do brytyjskich kin już 30 czerwca tego roku.

Więcej o: