Josef Abrham nie żyje. Popularny czeski aktor był gwiazdą "Szpitalu na peryferiach"

Josef Abrham nie żyje. Popularny czeski aktor zmarł w wieku 82 lat. Znany był m.in. z roli Blażeja w serialu "Szpital na peryferiach" czy oszusta Vrany z filmu "Kelner, płacić!". Według nieoficjalnych informacji w ostatnich latach miał cierpieć na problemy sercowo-naczyniowe.

Josef Abrham nie żyje - przekazały we wtorek czeskie media. Popularny aktor filmowy i teatralny zyskał popularność dzięki wcielaniu się w bohaterów z charakterem - m.in. uwodzicieli czy przestępców. Grał zarówno w komediach, jak i poważniejszych produkcjach filmowych.

Czechy. Nie żyje słynny aktor Josef Abrham

Czeski aktor Josef Abrham zmarł w wieku 82 lat. Czesi kochają go za rolę w filmie "Kelner, płacić!" z 1981 roku, w którym zagrał fałszywego kelnera, który chodzi po restauracjach i przyjmuje od klientów należności za spożyte posiłki. W Polsce stał się popularny za sprawą serialu "Szpital na peryferiach". Wystąpił również w komedii przygodowej Janusza Majewskiego "C.K. Dezerterzy".

Zobacz wideo Nowy film dokumentalny o księżnej Dianie. Przygotował go twórca nominowany do Oscara [ZWIASTUN]

O śmierci Josefa Abrhama poinformowało m.in. czeskie Ministerstwo Kultury. "Zmarł Josef Abrham, jeden z najpopularniejszych czeskich aktorów filmowych, telewizyjnych i teatralnych. Jego kariera teatralna była związana głównie z Klubem Dramatycznym; film dał mu możliwość stworzenia wielu legendarnych ról. Zdobył Czeskiego Lwa i Nagrodę Thalia" - czytamy na Twitterze ministerstwa.

W sieci pojawiło się również wiele kondolencji i wpisów w hołdzie Josefowi Abrhamowi. "Josef Abrham był moim absolutnym faworytem wśród czeskich aktorów. Oryginalny styl aktorski, silna osobowość, zero tabloidowej ekspozycji. Będzie nam go brakowało" - napisał na Twitterze czeski minister spraw wewnętrznych Vit Rakusan.

Josef Abrham - kim był?

Czeski aktor Josef Abrham urodził się w grudniu 1939 roku w Zlinie. Po dwóch semestrach w Akademii Sztuk Scenicznych w Bratysławie przeniósł się do praskiego DAMU, a następnie grał w Teatrze Vinohrady w Pradze - podaje portal expats.cz.

Zadebiutował w studenckim filmie Very Chytilovej "Strop" z 1961 roku. Łącznie wystąpił w ponad 50 filmach. Był również wielokrotnie nagradzany. Za rolę policjanta w "Szakali leta" Jana Hrebjka) z 1993 roku otrzymał Czeskiego Lwa. Jego ostatnią ważną rolą filmową był bajkowy św. Józef  w filmie "Anioł Pański 2". W 2020 roku otrzymał nagrodę Thalia za całokształt twórczości dramatycznej.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Ożenił się z Libuse Safrankovą i wraz z nią występował w wielu produkcjach. Rozłączyła ich śmierć aktorki, która odeszła w czerwcu 2021 roku. Jak podaje portal, pojawiały się spekulacje, że Josef Abrham podupadł na zdrowiu po śmierci ukochanej i zmagał się z problemami sercowo-naczyniowymi.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: