"Nawalny". Film dokumentalny o zagorzałym przeciwniku Putina z premierą w HBO Max 26 maja

Film dokumentalny "Nawalny" przedstawia sylwetkę aktywisty i działacza rosyjskiej opozycji Aleksieja Nawalnego, który przez lata walczył z korupcją i bezwzględnym systemem. Za produkcję filmu odpowiadają CNN Films i HBO Max. Premiera dokumentu odbędzie się 26 maja w HBO Max.

W dokumencie "Nawalny" reżyser Daniel Roher przygląda się życiu i działalności przywódcy rosyjskiej opozycji Aleksieja Nawalnego, który po latach prowadzenia kampanii przeciwko korupcji przysporzył sobie potężnych wrogów – w tym prezydenta Władimira Putina.

Zobacz wideo Miedwiediew: Nawalny może postrzegać siebie jako kogoś w typie Mandeli czy Havla

"Nawalny". Historia wielkiego wroga Władimira Putina jeszcze w maju w HBO Max

W sierpniu 2020 r., w szokująco zuchwałej próbie zamachu na jego życie, Nawalny został potajemnie otruty bojowym środkiem chemicznym, atakującym układ nerwowy. Był hospitalizowany w Omsku na Syberii, ale już dwa dni potem, na prośbę rodziny, został przewieziony do Niemiec, gdzie uzyskał pomoc medyczną. Tam powracający do zdrowia Nawalny rozpoczął ścisłą współpracę z międzynarodowym kolektywem dziennikarzy śledczych Bellingcat oraz CNN. Razem podjęli się dokładnego zbadania szczegółów zamachu, ostatecznie łącząc truciznę z rosyjskimi służbami bezpieczeństwa. Kreml wszystkiemu zaprzeczył.

"Nawalny" to odkrywczy i szokujący dokument, który przedstawia sylwetkę polityka i aktywisty. Film stanowi zapis odważnych działań Nawalnego przeciwko rządowi, który próbował go uciszyć na zawsze i nieustającą walkę o demokrację. Reżyserem jest Daniel Roher. Obowiązki producentów pełnią Odessa Rae, Diane Becker, Melanie Miller oraz Shane Boris. Producentami wykonawczymi filmu są Amy Entelis, Courtney Sexton, Maria Pevchikh.

Film "Nawalny" to koprodukcja CNN Films i HBO Max. Obraz prezentowany był na wielu festiwalach filmowych, zdobywając szereg wyróżnień, w tym Nagrodę Publiczności na tegorocznym festiwalu w Sundance, na którym odbyła się jego światowa premiera. W Polsce prezentowany jest właśnie na Festiwalu Filmowym Millennium Docs Against Gravity. W HBO Max film będzie można oglądać od 26 maja.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl >>.

Więcej o: