Netflix: seriale na podstawie powieści Cobena. Czy znasz je wszystkie?

W swojej ofercie Netflix ma seriale na podstawie powieści Cobena. Jak to się stało, że powieści tegoż właśnie pisarza trafiły na srebrny ekran i jakie tytuły ma w swojej ofercie platforma VOD?

Harlan Coben i Netflix: seriale dla wielbicieli gatunku

Jako że za jednego z poczytniejszych autorów powieści kryminalnych i thrillerów uważany jest Harlan Coben, Netflix seriale dla wielbicieli gatunku postanowił oprzeć na powieściach tegoż właśnie pisarza. Tym bardziej, że współpraca z autorem zdaje się być gwarancją sukcesu: konsultowane przez Harlana Cobena francuskie produkcje telewizyjne cieszyły się dużym uznaniem widzów, zaś adaptacje powieści pisarza niosą ze sobą duży potencjał. Skłoniło to giganta VOD do sformalizowania współpracy z pisarzem. W 2018 roku Harlan Coben podpisał więc z Netfliksem umowę, której przedmiotem jest adaptacja jego powieści. Umowa obowiązuje do 2023 roku i zakłada przeniesienie na srebrny ekran czternastu tytułów stworzonych przez Harlana Cobena (choć sam pisarz nie wyklucza przedłużenia współpracy). Adaptacje powieści mają powstawać jako produkcje międzynarodowe, a autor ma pełnić funkcję producenta wykonawczego podczas prac nad każdym z tytułów. Dzięki temu np. serial "Niewinny" stworzyła ekipa hiszpańska pod wodzą reżysera i scenarzysty Oriola Paulo, serial "Zostań przy mnie" to produkcja brytyjska w reżyserii Daniela O'Hary i Lindy Heymann, zaś serial "Bez pożegnania" powstał we Francji, a wyreżyserował go Juan Carlos Medina.

Seriale: Harlan Coben jako współtwórca

Zanim Netflix zaczął wspólnie z pisarzem produkować seriale, Harlan Coben doczekał się ekranizacji swojej powieści "Jedyna szansa". Francuska produkcja z 2015 roku, "Une chance de trop", za którą odpowiadał Sydney Gallonde, przez pewien czas gościła w ofercie platformy Netflix. W 2016 roku powstała brytyjska adaptacja powieści Harlana Cobena "The Five" ("Porzucony"), stworzona przez samego autora, we współpracy z Dannym Brocklehurstem. I ona była częścią oferty Netfliksa, zniknęła z niej jednak z uwagi na ograniczony czas licencji. Ten sam duet autorski stworzył w 2018 roku wspólny serial Netfliksa i Canal+ "Safe". Francusko-brytyjska produkcja wyjątkowo nie jest ekranizacją powieści Harlana Cobena.

Obok serialu "Safe" na platformie Netflix można oglądać następujące seriale, powstałe w ramach współpracy Netfliksa i Harlana Cobena, będące adaptacjami jego powieści:

  • "Niewinny" ("El inocente", 2021 r.), reż. Oriol Paulo (produkcja hiszpańska),
  • "The Stranger" (2020 r.), reż. Daniel O'Hara, Hannah Quinn (produkcja brytyjska, ekranizacja powieści "Nieznajomy"),
  • "Zostań przy mnie" ("Stay Close" 2021 r.), reż. Daniel O'Hara, Lindy Heymann (produkcja brytyjska),
  • "Bez pożegnania" ("Disparu à jamais" 2021 r.), reż. Juan Carlos Medina (produkcja francuska),

a także dwie produkcje polskie: "W głębi lasu" i "Zachowaj spokój".

Zobacz wideo Popkultura odc. 116

"W głębi lasu": Netflix przenosi prozę Cobena do Polski

Pierwszą polską produkcją w ramach współpracy Harlana Cobena z Netfliksem był sześcioodcinkowy serial "W głębi lasu". Netflix odpowiedzialność za reżyserię tego serialu powierzył Leszkowi Dawidowi i Bartoszowi Konopce. "W głębi lasu" miał swoją premierę w czerwcu 2020 roku, a popularność zyskał nie tylko w Polsce. Fabuła serialu obejmuje dwa plany czasowe: rok 1994, kiedy to podczas wakacyjnego obozu dochodzi do zaginięcia czwórki nastolatków (ciała dwojga z nich zostają odnalezione) oraz rok 2019, gdy prokurator Paweł Kopiński (w tej roli Grzegorz Damięcki) pracuje nad sprawą zabójstwa, które wydaje się być powiązane z wydarzeniami sprzed lat. Co istotne, Kopiński był jednym z opiekunów feralnego obozu (tu gra go Hubert Miłkowski), a jedną z zaginionych bez śladu wówczas osób była jego siostra, Kamila. Do ważnych postaci serialu należy także Laura Goldsztajn (Agnieszka Grochowska, Wiktoria Filus), córka dyrektora szkoły, w której w latach 90. zakochuje się główny bohater. Zdjęcia do serialu kręcono m.in. w Warszawie, Skierniewicach, Żyrardowie, Lesie Kabackim czy na cmentarzu w pruszkowskich Tworkach.

"Zachowaj spokój": Netflix po raz drugi zaufał polskim twórcom

Druga polska adaptacja powieści Harlana Cobena nosi tytuł "Zachowaj spokój". Netflix szóstą ekranizację powieści Cobena w ramach podpisanej z nim umowy, powierzył ponownie polskiej ekipie. "Zachowaj spokój" jest adaptacją powieści "Hold Tight" i stanowi połączenie historii obyczajowej, kryminału i thrillera. Serial wyreżyserowali Michał Gazda i Bartosz Konopka. Zdjęcia kręcone były w Warszawie, akcja serialu rozgrywa się na zamożnym osiedlu, gdzie lokalna społeczność, pozostająca w pozornie bliskich relacjach, wiedzie spokojne życie. Główni bohaterowie serialu to członkowie rodziny Barczyków. Michał (Leszek Lichota) i Anna (Magdalena Boczarska) mają dwoje dzieci: syna, niemal pełnoletniego Adama (Krzysztof Oleksyn) i córkę, Olę (Dominika Krzemińska). Adam z chwilą tragicznej śmierci swojego najlepszego przyjaciela bardzo się zmienia, jest zbuntowany, a rodzice mają do niego coraz mniejsze zaufanie, co sprawia, że instalują w jego telefonie szpiegowskie urządzenie. Zniknięcie nastolatka przysparza problemów nie tylko jego opiekunom. Nieoczekiwanie na jaw wychodzą liczne tajemnice mieszkańców prestiżowego warszawskiego osiedla... Co ciekawe, w serialu pojawiają się postacie Pawła Kopińskiego i Laury Goldsztajn, kreując drugoplanowe role, których wpływ na główny wątek jest jednak znikomy.

<<Reklama>> Ebooki i audiobooki Harlana Cobena dostępne są w Publio.pl >>

Zobacz też: ''Virgin River'' sezon 4: kiedy i gdzie będzie go można obejrzeć?

Więcej o: