Birmingham, rok 1919. Najstarsi z braci Shelby - Thomas (Cillian Murphy) i Arthur (Paul Anderson) są weteranami wojennymi i po powrocie z frontu prowadzą niezbyt spokojne życie. Wraz z ciotką Polly (Helen McCrory) zajmują się szemranymi interesami, których bazą są haracze i nielegalne zakłady bukmacherskie. W ich dzielnicy Small Heath gromadzą się zarówno komuniści, jak i członkowie IRA, a w obawie przed zamieszkami Winston Churchill wysłał do miasta swojego człowieka - Chestera Campbella (Sam Neill), nieugiętego komisarza policji, który ma zaprowadzić porządek. Tak rozpoczyna się historia "Peaky Blinders". W pozostałych rolach możemy zobaczyć m.in. Toma Hardy’ego wraz z małżonką - Charlotte Riley, Aidana Gillena czy Adriena Brody'ego. Co ten serial w sobie ma?
Oglądając sceny z międzywojennego Birmingham, ciężko nie ulec wrażeniu, że wchodzimy w samo jego centrum, prawie czując zapach dymu i alkoholu. Idealnie odtworzone kostiumy i sceneria tworzą klimat, którego ze świecą szukać. Przy wyborze ścieżki dźwiękowej twórcy postawili na współczesne mocne rockowe brzmienia, idealnie komponujące się z brudną, ale niekiedy i luksusową rzeczywistością serialu. Podczas oglądania możemy usłyszeć utwory takich artystów jak Arctic Monkeys, Black Sabbath, Jack White, Radiohead, David Bowie, PJ Harvey, Joy Division czy Royal Blood. Przysłowiowe pierwsze skrzypce należą jednak do Nicka Cave’a.
Australijski muzyk wraz ze swoim zespołem, Nick Cave and The Bad Seeds, nagrał w 1994 roku utwór "Red Right Hand", który został wykorzystany jako czołówka serialu i jego główny motyw. Singiel pojawia się także w wersjach zaproponowanych przez Arctic Monkeys i PJ Harvey. Tekst nawiązuje do poematu Johna Miltona "Raj Utracony" z połowy XVII wieku. Tytuł zaczerpnięty jest z fragmentu, gdy demon Belial zwraca się do Boga, aby ten zemścił się na diable swoją czerwoną prawą dłonią. W wywiadzie na New York Post Mick Harvey, współzałożyciel The Bad Seeds wspomina, że napisał tekst wspólnie z Cave'em i perkusistą Thomasem Wydlerem, ale nie wie, jakie jest rzeczywiste znaczenie tekstu i dlaczego odnosi się akurat do Miltona. - Wciąż uważam to wszystko za tajemnicze. Nie znam szczegółów i nigdy nie zapytam Nicka (...) Czasami lepiej myśleć, "o co do cholery w tym wszystkim chodzi?". Lepiej, kiedy to jest niepoznane i upiorne. Piosenka żyje swoim życiem - stwierdził Harvey.
Nawet jeśli twórcy serialu nie wiedzieli o inspiracji muzyków, wykorzystali tekst akurat tego utworu do opisania postaci Tommy'ego, który ma niejeden powód do zemsty. Poza tym, o kim innym jak nie o nim mogłyby mówić wersy utworu:
Z nadciągającą burzą zbliża się wysoki, przystojny mężczyzna / w zakurzonym czarnym płaszczu z czerwoną prawą dłonią...
"Red Right Hand" to nie tylko Milton i Nick Cave. To także symbol prowincji Ulster, leżącej w północnej części Irlandii oraz znak wykorzystywany przez terrorystyczno-paramilitarne ugrupowanie protestantów tamtego regionu - Ulsterskie Siły Ochotnicze (ang. Ulster Volunteer Force, w skrócie UVF), którzy również pojawiają się epizodycznie w serialu.
Pod koniec 2019 roku na rynek trafił dwupłytowy album zawierający kompletną ścieżkę dźwiękową z pięciu sezonów serialu. Na płytach można usłyszeć oczywiście utwory wspomnianych wcześniej brytyjskich artystów, ale również muzykę ilustracyjną. W każdym z sezonów za jej skomponowanie odpowiadał inny muzyk - byli to odpowiednio: Martin Phipps, Paul Hartnoll, Dickon Hinchliffe, Anthony Genn i Martin Slattery oraz Anna Calvi. "Każdy utwór, który pojawia się w serialu, został starannie wyselekcjonowany tak, by idealnie korespondować z klimatem 'Peaky Blinders' – przemocą, brudem oraz glamourem" - wyjaśnia wytwórnia Universal Music.
W związku z premierą finałowego sezonu Thom Yorke, wokalista Radiohead, wydał dwa utwory - "5.17" i "That’s How Horses Are", które pojawią się na oficjalnej ścieżce dźwiękowej produkcji. To nie wszystko jeśli chodzi o wkład artysty w "Peaky Blinders" - Yorke wraz z Jonnym Greenwoodem, gitarzystą Radiohead i kompozytorem muzyki filmowej, odpowiadają za soundtrack do szóstego sezonu. Greenwood ma na koncie m.in. muzykę do większości filmów Paula Thomasa Andersona; zdecydowanie nie można też zapomnieć o elektryzujących brzmieniach z "Nigdy cię tu nie było" w reżyserii Lynne Ramsay.
- Muzyka Nicka Cave’a była w serialu od samego początku. Zdefiniowała "Peaky Blinders" pod względem dźwiękowym i atmosferycznym - mówił w jednym z wywiadów Cillian Murphy. - Kiedy Otto Bathurst, reżyser pierwszych trzech odcinków, zestawił muzykę Nicka Cave’a z dramatem epoki międzywojennego Birmingham, to wszystko się odblokowało. To działa niesamowicie dobrze. Nie pytajcie mnie, o co chodzi z Nickiem Cave’em, bo nie wiem. Ale dla mnie to jeden z największych żyjących artystów, jakich mamy. Teraz wszystko musi pasować do palety dźwiękowej stworzonej przez Nicka Cave’a.
Szósty i tym samym ostatni sezon serialu miał brytyjską premierę 27 lutego na stacji BBC One. Polscy widzowie musieli poczekać na powrót do Small Heath aż do czerwca, kiedy finał udostępnił Netflix. Nie będzie to jednak ostateczne pożegnanie z klanem Shelbych, ponieważ scenarzysta serialu Steven Knight zapowiedział powstanie pełnometrażowego filmu. - To zawsze była Wielka Brytania między wojnami – to, jak lekcja z jednej wojny nie została wyciągnięta i jak historia zatoczyła koło. To także koniec imperium – wkraczamy w II wojnę światową, a pod jej koniec nie ma już tak naprawdę żadnego imperium. Ale zrewidowałem zakres, film będzie sięgać do II wojny światowej i poza nią - wspominał Knight. Zdjęcia do filmu mają ruszyć w 2023 roku. Na jesień tego roku zaplanowana jest z kolei premiera spektaklu muzycznego "Peaky Blinders: The Redemption of Thomas Shelby", który będzie wystawiony w teatrze Hippodrome, oczywiście w samym Birmingham. W produkcję zaangażowany jest Steven Knight, a spektakl ma opowiadać o początkach relacji Tommy'ego i Grace.
Szósty sezon "Peaky Blinders" jest dostępny na Netfliksie od 10 czerwca.
<<Reklama>> Ebooki o serialu "Peaky Blinders" dostępne są w Publio.pl >>
***
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.
Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl >>.