Zaczynali tam Kylie Minogue, Margot Robbie czy bracia Hemsworth. Najdłuższy australijski serial właśnie się skończył

Po 37 latach i 8843 odcinkach z ekranów znikną "Sąsiedzi" - najdłużej nadawany australijski serial, w którym zagrało więcej osób, niż pewnie radiowa Trójka ma teraz słuchaczy. Ta opera mydlana była trampoliną do sławy m.in. dla Kylie Minogue i Margot Robbie. Zagrali w niej też wszyscy trzej bracia Hemsworth (Chris, Luke i Liam) i Guy Pearce - przewinął się tam nawet Russell Crowe. Produkcja ponoć należała do ulubionych programów księżnej Diany i Królowej Matki, które miały prosić BBC o nagrania odcinków, które przegapiły przez monarsze obowiązki. Australijska telewizja zamyka właśnie gigantyczny rozdział swojej historii.

Pierwszy odcinek "Sąsiadów" trwał 22 minuty i wyemitowany został 18 marca 1985 roku na kanale Seven Network. Jego akcja skupiała się na trzech rodzinach: Ramsayach, Robinsonach i Clarkesach, które mieszkają i pracują w Erinsborough (czyli fikcyjnym przedmieściu Melbourne) przy ulicy Ramsay Street. Widzowie śledzili potyczki i rywalizację członków tych telewizyjnych klanów przez całe pokolenia - powstało 38 sezonów produkcji, która szybko stała się rozpoznawalna w różnych zakątkach świata. Prawa do emisji wykupiło 60 różnych państw - "Sąsiedzi" do dziś są jednym z najpopularniejszych produktów eksportowych australijskiego przemysłu rozrywkowego.

Zobacz wideo Kylie Minogue zaczynała jako aktorka w "Neighbours"

Najdłuższy serial w historii australijskiej telewizji dobiega końca

Opera mydlana szczególnie popularna była w Wielkiej Brytanii, gdzie wyświetlano ją już od 1986 roku. Jak relacjonuje "The Gaurdian", grający nikczemnego Paula Robinsona aktor Stefan Dennis utrzymuje, że "Sąsiedzi" należeli do ulubionych produkcji księżnej Diany i Królowej Matki. Ponoć kiedy z powodu wypełniania oficjalnych obowiązków nie mogły obejrzeć poszczególnych odcinków, miały się zwracać do BBC z prośbą o przysłanie kaset z nagraniami, żeby nadrobić zaległości. Nawet jeśli to tylko anegdota, której bohaterki nie mają szansy potwierdzić, to faktem jest, że w 1988 roku cała obsada serialu wystąpiła w dobroczynnym programie "Royal Variety Performance" przed Królową Elżbietą.

Statystyki oglądalności nie zostawiają żadnych wątpliwości - Brytyjczycy naprawdę uwielbiali ten serial. Kiedy w 1988 roku miało dojść do ślubu Scotta Robinsona i Charlene Mitchell, w samym Zjednoczonym Królestwie przed ekranami zasiadło 20 mln widzów. To po prostu był jeden z najważniejszych telewizyjnych momentów dekady!

Dodajmy, że postaci te odgrywali Jason Donovan i Kylie Minogue - w latach 80. tworzyli jedną z najpopularniejszych "power couples" telewizji. Nagrali razem nawet piosenkę "Especially For You", która wydana została na święta w 1988 roku. Już 1 stycznia 1989 roku singiel miał w Wielkiej Brytanii pierwsze miejsce na listach przebojów i tylko tam sprzedał się milion kopii. Minogue z serialu odeszła jeszcze w '88, Donovan w jej ślady poszedł rok później. Oboje jednak zgodzili się wrócić po ponad 30 latach, by wziąć udział w nagraniach do finałowego odcinka.

 

Nie tylko Kylie Minogue. Kto jeszcze zaczynał w "Sąsiadach"? 

Oprócz nich swój udział potwierdził także Guy Pearce, który jeszcze jako nastolatek także zaczynał karierę w "Sąsiadach" jako Mike Young. W tej roli występował od 1986 do 1989 roku - a w ostatnich latach mogliśmy go zobaczyć w takich produkcjach jak "The Hurt Locker" "Iron Man 3" czy "Memento" Christophera Nolana. W latach 80. przez plan przewinął się również Russell Crowe - na przestrzeni czterech odcinków odgrywał Kenny'ego Larkina - kumpla z celi Henry'ego Ramsaya. Z kolei w latach 90. na planie "Sąsiadów" medialny szlif i obycie z kamerą zdobywała Natalie Imbruglia, która od 1992 do 1994 roku wcielała się w uprzejmą Beth.

Więcej informacji ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Jej bohaterka pracowała na budowie i także miała stanąć na ślubnym kobiercu, jednakże zerwała z narzeczonym w dniu ślubu, bo odkryła, iż ten ją zdradzał. Imburgilia podobnie jak Kylie Minogue postawiła potem na karierę muzyczną. W 1997 roku wydała przebojowy utwór "Torn", który wspiął się na pierwsze miejsce listy Billboard Airplay i okupywał to miejsce przez 14 tygodni. Dzięki temu debiutancki album wokalistki okazał się gigantycznym sukcesem, a ona przez następnych 20 lat nagrała jeszcze pięć innych płyt. Zdobyła m.in. osiem nagród ARIA, dwie nagrody Briti wiele innych.

 

"Sąsiedzi" byli też ważnym zawodowym etapem w karierze Margot Robbie, która przez cztery lata wystąpiła w ponad 300 odcinkach jako Donna Freedman. Początkowo jej rola miała być tylko występem gościnnym, szybko jednak znalazła się wśród członków stałej obsady. Jej Donna za swojego serialowego życia zdążyła wyjść za mąż, nawiązać romans i zaliczyć pocałunek z drugą kobietą - Sunny Lee. Jej przygoda z tym tytułem zaczęła się w 2008 roku i skończyła w 2011. Co ciekawe, podobno do dziś wielu ludzi pamięta ją właśnie jako Donnę.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina. 

Chwilę przed nią w serialu zagrali bracia Luke i Chris Hemsworth, którzy są teraz przecież ulubieńcami Hollywood. Luke w "Sąsiadach" gościł od 2001 do 2002 roku (grał piłkarza na sterydach), a potem wrócił w 2008 roku jako sprzedawca samochodów. Chris Hemsworth pojawił się tylko w jednym odcinku ponad 20 lat temu - pracował w garażu. Ich młodszy brat Liam z kolei wystąpił w 24 odcinkach, które wyświetlane były w 2007 i 2008 roku. Wcielał się w sparaliżowanego sportowca, który umawiał się z Bridget Parker po tym, jak ta doznała paraliżu w wyniku wypadku samochodowego.

Jak widać, pomysłowość scenarzystów nigdy nie była problemem. Rekordowo długi serial zakończono z bardzo przyziemnego powodu - brytyjski Channel 5 zrezygnował z finansowania produkcji. Ekipa niedawno podzieliła się pożegnalnym zdjęciem obsady produkcji - ostatni odcinek został nagrany jeszcze na początku czerwca 2022 roku, a wyświetlony ma zostać 1 sierpnia.

Więcej o: