Polskie seriale zostaną sprawdzone przez KRRiT? "Religia, rozwody i życie intymne" [LISTA]

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji chce sprawdzić "relacje rodzinne" bohaterów polskich seriali i filmów. Nie wiadomo jeszcze, ile taki monitoring mógłby kosztować, jednak już teraz pojawiła się lista produkcji, które mogą być objęte kontrolą. Na niej znajduje się np. "Na Wspólnej" czy "Stulecie Winnych".

Jak podaje portal wirtualnemedia.pl, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji planuje sprawdzić relacje rodzinne, które pojawiają się w polskich serialach i filmach. Jakie informacje mają trafić do rady?

Zobacz wideo "Po miłość / Pour l'amour" - zwiastun

KRRiT chce sprawdzić polskie seriale i filmy. Będzie analizowała "relacje rodzinne" i "życie intymne"

Z pierwszych ustaleń wynika, że KRRiT zależy na określeniu częstotliwości występowania pewnych wątków w produkcjach. Dotyczy to m.in. kwestii związanych z pracą zawodową, wypoczynkiem czy aktywnością sportową - ale nie tylko. Kontrola ma objąć także częstotliwość pojawiania się obrazów dotyczących "kultywowania tradycji rodzinnych, uczestnictwa w życiu religijnym, relacji z technologią, działalności społecznej czy zakupów". 

Poza tym rada przyjrzy się "modelom rodzin", które są pokazywane w polskich produkcjach - czy są to rodziny pełne, bezdzietne, a może patchworkowe? W związku z tym seriale zostaną "prześwietlone" także pod kątem życia intymnego i uczuciowego bohaterów.

Przeczytaj więcej informacji o kulturze na stronie głównej Gazeta.pl.

KRRiT ciekawią też nałogi czy umiejętność radzenia sobie z trudnymi sytuacjami. W zakresie zainteresowań znajduje się także ilość czasu, w którym wypowiadają się postaci męskie, kobiece i dzieci - by sprawdzić, czy postaci nie są pokazywane stereotypowo. Zakres na razie jest przykładowy, a KRRiT szacuje, jak drogo wyniosłyby takie badania. 

Jakie seriale mogą zostać sprawdzone przez KRRiT? Chodzi o produkcje nie tylko Polsatu czy TVN, ale też Telewizji Polskiej. Są to: "Leśniczówka", "Stulecie Winnych", "Na dobre i na złe", "Na Wspólnej", "Skazana", "Kowalscy kontra Kowalscy" czy "Komisarz Mama". Z filmów są to natomiast: "Tylko mnie kochaj" czy "Miłość nie słucha".

Więcej o: