Peaky Blinders żegnają szefową i głowę rodziny. Ale Polly Gray nie znika z szóstego sezonu kultowego serialu

Helen McCrory zmarła w kwietniu 2021 roku, zostawiając w żałobie rodzinę, przyjaciół, współpracowników ze świata filmu i teatru, wreszcie - fanów "Peaky Blinders". Postać Polly Gray, wykreowana przez McCrory, wydaje się konieczna do prowadzenia ciemnych interesów gangu z Birmingham i tego, by rodzina Shelbych trzymała się razem, względnie - nie pozabijała się nawzajem. Dlatego w szóstym, finałowym sezonie "Peaky Blinders" ciotka Polly nie znika.

Uwaga, spoilery z szóstej serii "Peaky Blinders"

- Dojdzie do wojny i jeden z was zginie. Ale nie potrafię powiedzieć, który - to jedna z ostatnich kwestii wypowiedziana przez Helen McCrory na planie kultowego serialu. Polly Gray przestrzega Thomasa Shelby'ego przed nieuchronnym losem. Jest Cyganką, podobnie jak cała rodzina, ona nigdy o tym nie zapomina i pielęgnuje korzenie, które mocno trzymają ją przy ziemi.

Zobacz wideo Popkultura odc. 119

Polly mówi coś, co Tommy czuje - trafił na godnego siebie przeciwnika. Zginie on albo syn Polly, Michael. Oglądając scenę, nie wiemy jeszcze, że najpierw zobaczymy pożegnanie samej Polly.

"Oparcie" rodziny Shelbych usunięte

Nieudany zamach na Oswalda Mosleya, lidera brytyjskich faszystów, w finale piątego sezonu "Peaky Blinders" to najmniejsze zmartwienie rodziny. Jak duże ponieśli straty w ataku, widzimy w pierwszych scenach szóstego sezonu. Thomas Shelby rozcina przed swoją posiadłością białe prześcieradła, w które owinięto ciała trzech zabitych ludzi. Jego ludzi. Chwilę wcześniej słyszy w słuchawce telefonu, że "wprowadzono zmiany do struktury jego organizacji".

Odkąd rozpoczął pan budowę swojego imperium, miał pan pewne oparcie. Usunęliśmy to oparcie. Teraz to na nas będzie się pan opierał. Proszę pamiętać, że śmierć pana ludzi to wyłącznie pana odpowiedzialność, ponieważ nie potrafi pan zrozumieć własnych ograniczeń

- wyjaśnia Thomasowi Laura McKee, czołowa działaczka Irlandzkiej Armii Republikańskiej.

Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Twórca świata międzywojennego Birmigham, w którym zgadza się absolutnie wszystko, Steven Knight nie zdecydował się na inne rozwiązanie fabularne, które tłumaczyłoby nieobecność postaci Helen McCrory. Początkowo rozważał jej wyjazd do Stanów Zjednoczonych, do syna, ale przyznał, że czułby się źle, gdyby w finale zabrakło Polly Gray.

Śmierć Polly to cios. Tommy pochylony nad ciałem płacze, odwraca wzrok, wie, że został sam, bo głos w słuchawce telefonu miał rację - Polly była jego oparciem, bo - tak, Tommy Shelby go potrzebował. Nie była nim ukochana Grace, zabita przedwcześnie, z pewnością nie jest nim obecna żona Lizzie ani młodsza siostra Ada, która dopiero włącza się do prowadzenia rodzinnych, szemranych biznesów. Tommy nie może i nie chce liczyć na mężczyzn. Bracia, kuzyni, członkowie klanu, mieszkańcy Birmingham - gangiem się kieruje i dowodzi się nim. Przy ustawianiu wyścigów konnych, szmuglowaniu towaru zamglonymi rzekami Anglii aż do doków w Liverpoolu, wybierając się do obozu wroga, by szukać zemsty żyletką wszytą w kaszkiet i zabić "z rozkazu Peaky Blinders".

Pogrzeb Polly Grey to pożegnanie Helen McCrory, której hołd składają nie tylko rodzina Shelbych, ale Cillian Murphy, Paul Anderson, Sophie Rundle, Natasha O'Keeffe, Finn Cole, Harry Kirton, Ned Dennehy, Ian Peck, Benjamin Zephaniah, Anya Taylor-Joy i wszyscy twórcy serialu BBC.

To również powrót do przeszłości, przypomnienie tego, w którym momencie zawiązuje się historia prowadzona przez sześć sezonów. Dochowane zostają wszystkie rytuały. Ogień pod cygański wóz, w którym spoczywa ciało, podkłada syn Polly, Michael. Ogień rozprzestrzenia się, a on przysięga zemstę.

Mamo... Ambicje i strategie jednego człowieka są tego przyczyną. Przysięgam na Boga Wszechmogącego, bez względu na to, co będę musiał zrobić i ile powiedzieć kłamstw zemszczę się na Tommym Shelbym

- mówi. Thomas i Arthur również planują odwet na tych, którzy odebrali im Polly na zawsze. Oni cel osiągną, Michael - nie.

Zemsta spełniona

W gęstniejącej atmosferze 1933 roku, gdy Adolf Hitler dochodzi do władzy i ustanawia III Rzeszę, poseł Thomas Shelby angażuje się w sprawę najważniejszą - zmianę porządku świata. Wplątuje się w polityczny trójkąt, deklaruje to, co chcą od niego usłyszeć faszyści. W swoim domu kilkadziesiąt godzin po pożegnaniu innej członkini rodziny, której śmierć spada równie nagle i niespodziewanie co odejście Polly, boli jednak zupełnie inaczej, robi to, co musi. Powtarza za faszystami ich pozdrowienie.

Jednak nawet największa polityka i interesy, które wykraczają poza Wielką Brytanią i Europę, sięgając Stanów Zjednoczonych i Kanady, nie przesłaniają prawdziwego celu jego podróży przez ocean. Sześć odcinków szóstej serii "Peaky Blinders" prowadzi do ostatecznego rozstrzygnięcia, kto przejmie po Polly Gray przywództwo w rodzinie.

Klamrą finałowego sezonu serialu Stevena Knighta są sceny w Nowej Fundlandii, na wyspie Miquelon w miejscowym hotelu Robert. Jedyne dwa spotkania Thomasa i Michaela. Pierwsze - cztery lata po śmierci Polly, drugie - ich ostatnie. W obu górą jest Thomas, bezkompromisowy, idealnie wybierając moment, by pogrążyć przeciwnika. Michael ma w końcu szansę powiedzieć mu w twarz, że to on zabił jego matkę, wypominając, że to nie był jej wybór, bo nikt z otoczenia Shelby'ego nie dokonuje wyboru bez jego opinii.

Polly była mi bliska. Nadal odwiedza mnie we śnie. Teraz już mnie nie odwiedzi

- tylko tyle musi odpowiedzieć Tommy Michaelowi. Sobie udowadnia, że nie ma żadnych ograniczeń. To jak bardzo Thomas Shelby jest szczery i jak prawdziwe jest to, że nie ogranicza go nic, tym bardziej śmierć, widzimy w finałowych scenach serialu "Peaky Blinders".

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: