Wrzucił do sieci fanowską grafikę "Gambitu królowej". Kupił ją od niego Netflix i zrobił z tego grubszy projekt

Fani popularnych serii Netfliksa, którzy są jednocześnie artystami, chętnie dzielą się w sieci pracami związanymi z ulubionymi bohaterami. Zdarza się, że doceniają ich sami twórcy. Dan Eder, autor kreskówkowej wersji Beth z "Gambitu Królowej", miał jeszcze więcej szczęścia. Platforma kupiła jego pracę i stworzyła z niej plakat.

Więcej ciekawych tekstów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Artyści, publikujący swoje prace na Twitterze i Instagramie, często stają się inspiracją dla korporacji. Nie zawsze są jednak wynagradzani za włożony wysiłek. Portale społecznościowe są pełne historii, w których firmy, nie zwracając uwagi na prawa autorskie, wykorzystują grafiki młodych projektantów. Dan Eder, jako doświadczony grafik, miał więcej szczęścia. Przedstawiciele Netfliksa sami zwrócili się do niego z niecodzienną propozycją. Kreskówkowa wersja Beth, bohaterki "Gambitu Królowej", autorstwa Edera znalazła się na oficjalnym plakacie. Nie chodzi jednak o kolejny sezon. Grafika Edera promuje grę na bazie serialu. Nie bez znaczenia jest fakt, że artysta jest powiązany właśnie z branżą gier. 

Zachowano charakterystyczny styl artysty

Choć w projekcie Edera zaszły drobne zmiany, Netflix postanowił zachować w finalnej wersji charakterystyczny styl oryginału. Portret Beth bazuje na kadrze z serialu i został wykonany w programie ZBrush, a wyrenderowany w Arnoldzie już w 2020 roku. Autor podzielił się filmem, w którym pokazuje, jak powstawała jego praca. Można go znaleźć na kanale Memoria Project.

 

Grafiki 3D to specjalność artysty. Nawiązuje do nich już sama nazwa profilu: @3DanEder. Pracuje kreując postacie dla MultiVersus i Memoria Project, inspirowane grą Final Fantasy IX. Zaprojektowana przez niego bohaterka słynnej serii o szachach nie tylko nawiązuje stylem do jego portfolio, ale też jednocześnie dobrze naśladuje rysy aktorki Anny Taylor-Joy. Eder wykonał jeszcze jedną grafikę próbującą uchwycić to podobieństwo.

Porównanie bohaterki 'Gambitu Królowej' i grafiki Dana EderaPorównanie bohaterki 'Gambitu Królowej' i grafiki Dana Edera Dan Eder

Artysta pochwalił się swoim sukcesem na Twitterze

O sprawie zrobiło się głośno dzięki wpisowi, który Dan Eder zamieścił na swoim profilu na Twitterze. "Ten moment, kiedy twój fanowski obrazek podoba się Netfliksowi tak bardzo, że kupuje go od ciebie i zmienia w oficjalną grę!" - napisał. Załączył również porównanie oryginalnej pracy i finalnego plakatu. Tweeta udostępniono już prawie 25 tys. razy, a polubiło go prawie pół miliona użytkowników. Reakcje są w większości pozytywne. Fani podkreślają głównie uczciwość platformy, która uszanowała prawa autorskie do grafiki Edera.

Gra inspirowana "Gambitem Królowej" - czy to wyłącznie szachy?

Grafika nie promuje serialu "Gambit Królowej". Przygotowano ją na potrzeby gry. Nie są to zwyczajne szachowe rozgrywki - gra umożliwia rozegranie partii w pomieszczeniach znanych fanom serii, m.in. w Hotelu Mariposa i domu głównej bohaterki, Beth Harmon. Dostępny jest także tryb multiplayer pozwalający na konkurowanie ze znajomymi i rozwiązywanie pobocznych łamigłówek.

 

"The Queen's Gambit Chess" będzie dostępne tylko dla subskrybentów Netfliksa. Nie wymaga za to żadnych opłat dodatkowych i nie zawiera reklam.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Zobacz wideo
Więcej o: