Decydująca bitwa w 5. sezonie "Opowieści podręcznej". June nadal pragnie zemsty [WIDEO]

- Chcę, żeby wiedziała, że to ja - tymi słowami June Osborne rozpoczyna się 70-sekundowy teaser 5. sezonu "Opowieści podręcznej". Nie pozostawia żadnych wątpliwości, że główna bitwa w wojnie między Gilead i resztą świata rozegra się między kobietami.

Finał czwartej serii "Opowieści podręcznej" kończy się w momencie, kiedy ofiary wymierzają sprawiedliwość oprawcy. Komandor Fred Waterford, jeden z najbardziej prominentnych dowódców Republiki Gilead, ginie w przygranicznym lesie. Mordują go podręczne, które przedostały się do Kanady, odzyskują imiona, pozbywają się czerwonych habitów i pałają żądzą zemsty.

Więcej aktualnych informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Popkultura odc. 120

Grupie kobiet przewodniczy June, więziona i wielokrotnie gwałcona przez Waterforda. Piąty sezon rozpocznie się w momencie, gdy June wraca do kanadyjskiego domu męża, do córki, jej i Nicka, ze świadomością tego, co wydarzy się za chwilę.

"Chcę, żeby wiedziała, że to byłam ja"

Jest gotowa odpowiedzieć za zabójstwo Waterforda. Jednak najważniejsze dla niej będzie to, żeby Serena dowiedziała się o tym, co dokładnie spotkało jej męża i kto tego dokonał.

Chcę, żeby wiedziała, że to byłam ja. Pogrążona w żałobie żona, wie, że świat patrzy, obserwują ją, widzi ją

- słyszymy sączące się słowa June. Zemsta nie dokonała się w pełni. Teraz musi cierpieć ciężarna Serena, więziona w kanadyjskim więzieniu. Ona również musi ponieść odpowiedzialność za to, co w Gilead spotykało podręczne. Kasta żon w tej republice nie jest bez winy - kobiety pozwalały na gwałcenie, wykorzystywanie, okaleczanie, torturowanie i zabijanie innych kobiet.

 

Serena bierze udział w tej wojnie i sama planuje odwet i to, jak wykorzystać pozycję zrozpaczonej wdowy. Dąży do konfrontacji z byłą służebnicą i prowokuje ją.

Chcesz walczyć? Walczmy

- podejmuje June i wyzywa Serenę. Teaser kończy się migawką ze spotkania kobiet i zapowiada pełen napięcia sezon. To, czy przyniesie rozstrzygnięcie bitwy między najważniejszymi postaciami "Opowieści podręcznej", przekonamy się 14 września. Wtedy Hulu udostępni pierwsze dwa odcinki piątej serii w Stanach Zjednoczonych. Kolejne będą pojawiać się co tydzień. W Polsce produkcję pokazuje HBO Max.

Od premiery w 2017 roku serial Bruce'a Millera zdobył 75 nominacji do nagród Emmy, które zmieniły się w 15 statuetek. Nagrody dostali między innymi Elisabeth Moss (June Osborne)  Ann Dowd (ciotka Lidia) i Alexis Bledel (Emily Malek), której już nie zobaczymy w najnowszym sezonie. Aktorka poinformowała, że "po długim namyśle poczułam, że muszę odejść [...] w tym czasie. Jestem na zawsze wdzięczna Bruce'owi Millerowi za napisanie tak prawdziwych i rezonujących scen dla Emily oraz Hulu, MGM, obsadzie i ekipie za ich wsparcie" - czytamy w oświadczeniu, które przytacza m.in. IndieWire.

Margaret Atwood o teokratycznych rządach rodem z XVII-wiecznej Anglii

"Opowieść podręcznej" zadebiutowała na ekranach w 2017 r. Inspiracją dla wstrząsającego, opresyjnego świata teokratycznej republiki, która nastała na terenie Stanów Zjednoczonych, była wydana w 1985 roku powieść Margaret Atwood.

"Jest połowa 2022 roku i właśnie pokazano nam wyciek opinii Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych, który obali prawo ustalone 50 lat temu. [...] Czytamy, że aborcja nie jest wymieniona w Konstytucji i nie jest 'głęboko zakorzeniona' w naszej 'historii i tradycji'. To prawda. Konstytucja nie ma nic do powiedzenia na temat zdrowia reprodukcyjnego kobiet. Ale oryginalny dokument w ogóle nie wspomina o kobietach" - pisała 13 maja br. autorka "Opowieści podręcznej" na łamach "The Atlantinc"

Pod koniec czerwca Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych większością 5 do 3 uchylił wyrok w sprawie Roe vs. Wade, który niemal pół wieku temu zalegalizował aborcję. Gubernatorzy konserwatywnych stanów ogłosili wprowadzenie zakazu aborcji ze skutkiem natychmiastowym. 

"Wynalazłam Gilead. Sąd Najwyższy czyni to realnym" - to tytuł majowego felietonu Atwood.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: