Hiszpański serial "Alba" nieoczekiwanym numerem 1 Netfliksa. Polacy oglądali jego pierwowzór w TVP

"Alba" to opowieść o dziewczynie, która została zgwałcona przez bogatych kolegów swojego chłopaka. Hiszpański serial pokazuje, jak główna bohaterka walczy o sprawiedliwość i próbuje doprowadzić do ukarania sprawców. Produkcja cieszy się tak dużym zainteresowaniem polskich widzów, że trafiła na szczyt listy najpopularniejszych tytułów. Co ciekawe, "Alba" to przeróbka tureckiej telenoweli, która kilka lat temu cieszyła się dużą oglądalnością w TVP.

Główna bohaterka serialu "Alba" pochodzi z nadmorskiej miejscowości, ale dopiero kiedy przeprowadza się do Madrytu, pomiędzy nią a pochodzącym z tego samego miasta Brunem rozkwita uczucie. Jadą do rodzinnego miasteczka, by oficjalnie ogłosić, że są w związku - jednak nie wszyscy reagują na tę informację pozytywnie. Alba zostaje odurzona podczas imprezy w klubie, a rano budzi się porzucona na plaży. Przez narkotyki nie pamięta wydarzeń minionej nocy, ale na ciele widzi wyraźne ślady zbiorowego gwałtu.

Hiszpański serial "Alba" nieoczekiwanym numerem 1 Netfliksa

Alba i jej partner wracają do Madrytu i próbują żyć dalej, ale odkrywają, że sprawcami brutalnego gwałtu są pochodzący z zamożnych rodzin koledzy Bruna. Dziewczyna walczy o sprawiedliwość i próbuje doprowadzić do skazania gwałcicieli, ale na jej drodze stają ludzie gotowi wykorzystać pieniądze i wpływy, żeby ją przed tym powstrzymać. Nie cofną się nawet przed szantażem.

Zobacz wideo "Alba" - hiszpański serial hitem Netfliksa

Hiszpański serial miał na Netfliksie premierę 15 lipca i błyskawicznie zyskał popularność wśród widzów z całego świata. Produkcja nie tylko w Polsce trafiła na pierwsze miejsce zestawienia najpopularniejszych seriali. Poza naszym krajem udało się to jeszcze w takich państwach, takich jak: Argentyna, Brazylia, Chile, Jamajka, Meksyk, Paragwaj, Dominikana, Wenezuela, Malta, Holandia, Hiszpania, Rumunia i Izrael. Ostatecznie "Alba" trafiła na czwarte miejsce globalnej listy najczęściej oglądanych na Netfliksie seriali nieanglojęzycznych. W premierowym tygodniu wyświetlania użytkownicy platformy spędzili 19 920 000 godzin na oglądaniu wszystkich 13 odcinków.

Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Serial powstał na zlecenie hiszpańskiej telewizji Antena 3, a wyprodukowały go firmy Atresmedia i Boomerang TV. W głównej roli wystąpiła Elena Rivera - polscy widzowie mogli wcześniej zobaczyć ją w emitowanym na TVP serialu kostiumowym "Ines, pani mej duszy". Na Netfliksie można obejrzeć jeszcze jedną kostiumową produkcję z jej udziałem - mowa o "Dziedzicach ziemii". Poza nią w obsadzie "Alby" znalaleźli się także znany ze "Szkoły dla elity" Álvaro Rico, a także Eric Masip. W pozostałych rolach wystąpili: Adriana Ozores, Pol Hermoso, Jason Fernández, Beatriz Segura, Miquel Fernández, Jorge Silvestre, Tito Valverde, Pepa Gracia, Caterina Mengs, Candela Cruz, Antonio Gil, Jordi Ballester, Luis Iglesias, Franky Martin oraz Mario Santos.

Polacy pierwowzór "Alby" oglądali wcześniej na TVP

Warto podkreślić, że "Alba" jest hiszpańskim remakiem tureckiej telenoweli "Grzech Fatmagul", która z kolei jest adaptacją książki Vedata Türkali. Produkcja w Turcji wyświetlana była od 2010 do 2012 roku, a TVP wykupiła prawa do emisji kilka lat później. W tureckim pierwowzorze tytułowa bohaterka po gwałcie dokonanym przez trzech zamożnych mężczyzn zostaje uznana przez lokalną społeczność za pohańbioną. Narzeczony ją porzuca - czuje się wściekły i chce się zemścić na sprawcach.

 

Dziewczyna tymczasem zostaje zmuszona do ślubu z jednym z rzekomych sprawców, Kermiem. On tak naprawdę nie brał udziału w gwałcie, ale chce chronić znajomych przed zarzutami. W międzyczasie Fatmagul się w nim zakochuje, a on zaczyna wspierać żonę w walce z gwałcicielami. Polscy widzowie mogli zapoznać się z dramatyczną historią od 20 kwietnia 2016 roku do 1 marca 2017 roku na antenie TVP1. Co więcej, "Grzech Fatmagul" dostępny jest też online na platformie Canal Plus Online.

Warto dodać, że choć w 1986 roku powstał na podstawie tej samej książki film fabularny, to właśnie emisja serialu była w Turcji wydarzeniem przełomowym. Produkcja zdobyła ogromną popularność także za granicą - szczególnie spodobała się widzom z Iranu, Afganistanu, Pakistanu, Indii, Kosowa, Hiszpanii czy Bangladeszu. Serial przyczynił się wręcz do turystycznego boomu, zwłaszcza wśród widowni z krajów arabskich. Po emisji "Grzechu Fatmagul" odnotowano zdecydowany wzrost wycieczek do Stambułu - wielbiciele zwłaszcza chętnie odwiedzali miejsca znane z serialu, choćby restaurację, w której pracowała główna bohaterka. Nie bez powodu hiszpańscy filmowcy wzięli się za stworzenie własnej wersji tej opowieści: "Fatmagul" do dziś pozostaje jednym z najpopularniejszych seriali stacji Nova, ze średnią oglądalnością 774 tys. widzów na odcinek od premiery.

Czy będzie drugi sezon "Alby"?


Fabuła serialu została nieco zmieniona względem pierwowzoru, by dopasować ją do hiszpańskich realiów. Całość składa się z 13 trwających od 50 minut do godziny odcinków, w ramach których historia została zamknięta. Trudno więc spodziewać się bezpośredniej kontynuacji przedstawionych tu wątków. Niemniej biorąc pod uwagę dużą popularność produkcji i dotychczasową gotowość Netfliksa do odpowiadania na zapotrzebowania widzów, można podejrzewać, że twórcy być może znajdą jakiś pomysł, jak wykorzystać wypracowany już potencjał.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.  

Więcej o: