Polskie seriale kryminalne: sprawdzamy, co i gdzie warto obejrzeć

Polskie seriale kryminalne mają tyluż zwolenników co przeciwników. Historie kryminalne opowiedziane przez polskich twórców przez jednych są krytykowane, inni natomiast się nimi zachwycają. Sprawdzamy, na jakie produkcje warto zwrócić uwagę i gdzie można je obejrzeć.

Najlepsze polskie seriale kryminalne

Próbując wskazać najlepsze polskie seriale kryminalne nie sposób pominąć klasyki czasów PRL-u, ''07 zgłoś się'', czy jednej z ciekawszych produkcji okresu transformacji (''Ekstradycja''). Uznaniem widzów cieszą się też takie tytuły, jak ''Rojst'', ''Ślepnąc od świateł'', ''Wataha'' czy ''Belfer''.

''07 zgłoś się'' (1976 – 1987), reż. Krzysztof Szmagier

Jeden z najpopularniejszych polskich seriali kryminalnych, poświęcony działalności funkcjonariuszy Komendy Stołecznej Milicji Obywatelskiej, którego scenariusz nawiązuje do serii opowiadań kryminalnych ''Ewa wzywa 07''. Każdy z 21 odcinków to osobne śledztwo prowadzone przez głównego bohatera, porucznika Sławomira Borewicza (Bronisław Cieślak).

''Ekstradycja'' (1995), reż. Wojciech Wójcik

Jeden z najważniejszych seriali kryminalnych powstałych w okresie transformacji, ukazujący pracę policjantów w nowej rzeczywistości, ich walkę z handlem narkotykami, rosyjską mafią i korupcją wśród urzędników państwowych. Głównym bohaterem jest nadkomisarz Olgierd Halski (Marek Kondrat), policjant nieszablonowy, ale skuteczny, prywatnie rozwiedziony alkoholik, którego córkę, Basię, wychowuje siostra, Sabina Borkowska (Małgorzata Pieczyńska). Początkowo powstało 5 odcinków, ale z uwagi na ogromną popularność serialu powstały kolejne serie, liczące odpowiednio 9 i 10 odcinków.

''Rojst'' (2018), reż. Jan Holoubek

Serial wyprodukowany przez Showmax oraz Studio Filmowe ''Kadr''. Pierwsza seria, licząca 5 odcinków, rozgrywa się w 1984 roku. Dziennikarze: Witold Wanycz (Andrzej Seweryn) i Piotr Zarzycki (Dawid Ogrodnik) badają sprawę samobójstwa nastolatków oraz podwójnego morderstwa – młodej prostytutki i komunistycznego działacza.

Seriale kryminalne: Netflix

Gdzie oglądać seriale kryminalne? Netflix ma ich kilka w swojej ofercie. Trafiły tu produkcje znane z Telewizji Polskiej: ''Prokurator'' czy ''Paradoks'', ale oglądać też można produkcję Showmaxa ''Rojst'', a także seriale Netflixa: ''Rojst 97'' czy ''W głębi lasu''.

''Rojst 97'' (2021), reż. Jan Holoubek

Powódź stulecia w 1997 roku przerywa w mieście wał przeciwpowodziowy, przez co woda zalewa część miasta i las na Grontach, a odsłania zakopane w lesie ludzkie szczątki oraz ciało nastoletniego Daniela Gwitta. Śledztwo w sprawie śmierci chłopca prowadzi sierżant Anna Jass z Warszawy (Magdalena Różczka) oraz miejscowy policjant Adam Mika (Łukasz Simlat). Tymczasem Piotr Zarzycki powraca do miasta, gdzie czeka na niego posada redaktora naczelnego lokalnej gazety.

''W głębi lasu'' (2020), reż. Leszek Dawid, Bartosz Konopka

Oparty na powieści Harlana Cobena, choć przeniesiony w polskie realia, serial ukazuje dwa wymiary czasowe. Gdy w 2019 roku zostają znalezione zwłoki mężczyzny, policja przypuszcza, że to ciało chłopca, który podczas obozu letniego w 1994 roku zaginął bez śladu wraz z siostrą prokuratora Pawła Kopińskiego (Grzegorz Damięcki). Aby odkryć prawdę, będzie trzeba rozwikłać głęboko skrywane tajemnice rodzinne.

''Paradoks'' (2012), reż. Grzegorz Zgliński, Borys Lankosz

W zespole inspektora Komendy Głównej Policji, Marka Kaszowskiego (Bogusław Linda), pojawia się podkomisarz Joanna Majewska (Anna Grycewicz). Jej zadaniem jest przeprowadzenie, przy okazji badania innych spraw, śledztwa w sprawie inspektora.

''Prokurator'' (2015), reż. Jacek Filipiak, Maciej Pieprzyca

Serial przedstawia śledztwa prowadzone przez prokuratora Kazimierza Procha (Jacek Koman) i komisarza Witolda Kielaka (Wojciech Zieliński). Bezpośrednią przełożoną tytułowego bohatera jest prokurator Janina Chorko (Dorota Kolak), zaś w śledztwach pomaga patolog Ewa Siedlecka (Magdalena Cielecka).

Zobacz wideo Popkultura odc. 120

Seriale kryminalne: HBO Max

Nie tylko Netflix ma w swojej ofercie dobre seriale kryminalne. HBO Max to kolejna platforma, która kusi swoją ofertą sympatyków serii traktujących o przestępcach. Dużą popularnością cieszą się produkcje własne HBO: ''Ślepnąc od świateł'', ''Wataha'', ''Pakt'' i ''Odwilż''.

''Ślepnąc od świateł'' (2018), reż. Krzysztof Skonieczny, Jakub Żulczyk

Serial na motywach powieści Jakuba Żulczyka z 2014 roku. Przedstawia 7 dni z życia Kuby Niteckiego (Kamil Nożyński), warszawskiego dilera kokainy. Gdy z więzienia wychodzi Dario (Jan Frycz), poukładane życie Kuby wywraca się do góry nogami.

''Wataha'' (2014), reż. Michał Gazda, Kasia Adamik, Jan P. Matuszyński

Akcja serialu rozgrywa się na pograniczu polsko-ukraińskim w Bieszczadach. W zamachu bombowym giną niemal wszyscy oficerowie jednostki straży granicznej. Cudem unika śmierci jedynie Wiktor Rebrow (Leszek Lichota). Serial doczekał się już trzech sezonów.

''Pakt'' (2015 – 2016), reż. Marek Lechki, Leszek Dawid

Piotr Grodecki (Marcin Dorociński), dziennikarz śledczy, wpada na trop afery finansowej i mimo sprzeciwu redakcji publikuje artykuł ujawniający kulisy afery. W drugiej serii odkrywa natomiast skandal seksualny z udziałem jednego z ministrów.

''Odwilż'' (2022), reż. Xawery Żuławski

Na brzegu Odry znalezione zostaje ciało młodej kobiety. Śledztwo w tej sprawie prowadzi Katarzyna Zawieja (Katarzyna Wajda). Okazuje się, że przed śmiercią ofiara urodziła dziecko.

Seriale kryminalne: Player

Jakie jeszcze platformy oferują swoim widzom seriale kryminalne? Player ma w swojej ofercie zarówno wspomniane produkcje HBO, jak i filmy wyprodukowane przez Canal +, TVN i Player Original.

''Belfer'' (2016 – 2017), reż. Łukasz Palkowski, Krzysztof Łukaszewicz, Maciej Bochniak

Społecznością Dobrowic wstrząsa śmierć siedemnastolatki, Joanny Walewskiej (Katarzyna Sawczuk). Tymczasem do miasteczka przybywa nowy polonista, Paweł Zawadzki (Maciej Stuhr). Próbuje wyjaśnić okoliczności zdarzenia niezależnie od śledztwa prowadzonego przez policję. Drugi sezon przenosi Pawła Zawadzkiego do liceum we Wrocławiu.

''Klangor'' (2021), reż. Łukasz Kośmicki

Córka psychologa więziennego, Rafała Wejmana (Arkadiusz Jakubik), znika bez śladu. Ojciec próbuje ją odnaleźć na własną rękę.

''Kruk'' (2018, 2021), reż. Maciej Pieprzyca

Bohaterem obu serii (''Kruk. Szepty słychać po zmroku'' i ''Kruk. Czorny woron nie śpi'') jest inspektor Adam Kruk (Michał Żurawski), który zostaje oddelegowany z Łodzi do Białegostoku.

''Chyłka'' (2018 – 2022), reż. Łukasz Palkowski, Marek Wróbel

Serial liczący pięć sezonów, inspirowany powieściami Remigiusza Mroza o prawniczce Joannie Chyłce. W rolę tytułową wcieliła się Magdalena Cielecka.

Dobre seriale kryminalne: bo dobra historia to podstawa

Dobre seriale kryminalne często inspirowane są literaturą. Tak jest chociażby w przypadku ''Ślepnąc od świateł'', ''W głębi lasu'', cyklu ''Chyłka'' czy ''07 zgłoś się''. Swoje literackie pierwowzory mają też dostępne na platformie Player seriale ''Behawiorysta'', ''Szadź'' czy ''Skazana''.

''Behawiorysta'' (2022), reż. Łukasz Palkowski

Kolejny serial na podstawie powieści Remigiusza Mroza. Specjalista od mowy ciała, Gerard Edling (Robert Więckiewicz) próbuje rozgryźć psychopatycznego mordercę, Horsta Zeigera (Krystian Pesta).

''Szadź'' (2020 – 2022), reż. Sławomir Fabicki, Maciej Bochniak, Anna Kazejak

Serial oparty na powieści Igora Brejdyganta. Komisarz Agnieszka Polkowska (Aleksandra Popławska) prowadzi śledztwo w sprawie seryjnego mordercy. Podejrzanym o okrutne zbrodnie jest religioznawca, Piotr Wolnicki (Maciej Stuhr). W przygotowaniu jest trzeci sezon serialu.

''Skazana'' (2021), reż. Bartosz Konopka

Sędzia Alicja Mazur zostaje oskarżona o zabójstwo, którego nie popełniła. W więzieniu musi przetrwać wśród kobiet, które wcześniej sama skazała. Widzowie serialu na podstawie książki Ewy Ornackiej oczekują właśnie na jego drugi sezon.

Zobacz też: Filmy o górach: nie tylko dla miłośników wspinaczki. Sprawdź najlepsze propozycje na wieczór

Więcej o: