Nichelle Nichols nie żyje. Jej rola w "Star Treku" była przełomowa

Aktorka i piosenkarka Nichelle Nichols nie żyje. Zmarła w wieku 89 lat. O jej śmierci poinformował syn Kyle Johnson.

Nichelle Nichols zapisała się w historii popkultury dzięki roli w serialu "Star Trek". Wcieliła się w porucznik Nyotę Uhurę. Syn aktorki napisał w oświadczeniu:

Ostatniej nocy moja matka, Nichelle Nichols, zmarła z przyczyn naturalnych. Jednak jej światło, podobnie jak starożytnych galaktyk, które są teraz widziane po raz pierwszy, pozostanie dla nas i przyszłych pokoleń, aby cieszyć, uczyć i dawać inspirację.

Podkreślił, że jego matka miała dobre życie i była wzorem dla wielu.

Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Stadion PGE Narodowy "Nawet najlepsze głośniki włożone do wiadra będą brzmieć jak z wiadra"

Nichelle Nichols nie żyje. Historyczna rola, przełomowy pocałunek

Kiedy "Star Trek" pojawił się w telewizji w 1966 roku, czarna kobieta w ważnej roli w serialu telewizyjnym, emitowanym w czasie największej oglądalności, to był przełom. Do tej pory czarne aktorki dostawały małe role, zazwyczaj służących. Tymczasem, Uhura Nichols była integralną częścią wielokulturowej załogi USS Enterprise. Pastor Martin Luther King Jr. nazwał jej aktorską kreację "pierwszą niestereotypową czarną rolą w historii telewizji".

Zobacz wideo Piosenki, wiersze, książki. Piękne utwory, które powstały po stracie bliskich

Aktorka zapisała się również w historii dzięki jednej ze scen serialu. Gdy Uhura pocałowała Jamesa T. Kirka (w tej roli występował biały William Shatner), był to pierwszy międzyrasowy pocałunek w amerykańskiej telewizji. Jak wpominała potem Nichelle Nichols, zmienił na zawsze telewizję, ale także sposób, w jaki ludzie na siebie patrzyli.

Po trzech sezonach w "Star Treku" aktorka skupiła się na współpracy z NASA, by zawalczyć o różnorodność wśród pracowników związanych z programem lotów w kosmos.

Koncert Stinga. Maciej Stuhr tłumaczy słowa artysty Sting zaprosił na scenę Macieja Stuhra. "Demokracja została zaatakowana"

Nichols była również piosenkarką. Miała czterooktawowy głos, była m.in. w trasie z Dukiem Ellingtonem.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: