Szczegółowe raporty dotyczące obecności polityków na antenach Telewizji Polskiej od lat udostępniane były na stronie internetowej publicznego nadawcy. Wyliczenia są o tyle istotne, że pokazują w sposób niezaprzeczalny, ile czasu antenowego w rzeczywistości otrzymuje partia rządząca, a ile przypada opozycji.
Jeszcze niedawno ostatni opublikowany raport dotyczył IV kwartału ubiegłego roku (pojawił się na stronie TVP w styczniu). A potem zapadła cisza. Również strona web.archive.gov potwierdza, że (według stanu na 2 lipca) ostatnie dane obejmowały ubiegły rok. Wcześniej raporty publikowane były kilkanaście dni po zakończeniu danego kwartału.
Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>
11 lipca zwróciliśmy się do Telewizji Polskiej z wnioskiem o udostępnienie danych za I i II kwartał. Telewizja Polska na nasz wniosek nie odpowiedziała, choć według ustawy o dostępie do informacji publicznej powinna zareagować na nasze pismo w ciągu maksymalnie dwóch tygodni.
W czwartek 4 sierpnia ponowiliśmy więc naszą prośbę. Dzień później wicedyrektor biura spraw korporacyjnych Telewizji Polskiej Robert Sołek przekazał nam po godz. 15, że na wniosek udostępniane są jedynie te informacje, których nie można znaleźć na stronach TVP.
Sprawdziliśmy - okazało się, że dane dotyczące obecności polityków za I i II kwartał 2022 r. pojawiły się na stronie Telewizji Polskiej. Oba dokumenty zostały utworzone w piątek 5 sierpnia ok. 13.50, ok. dwóch godzin przed tym, gdy Robert Sołek przesłał nam swoją odpowiedź.
Co wynika z danych za I kwartał? W styczniu, lutym i marcu tego roku PiS (wliczając m.in. przedstawicieli rządu, kancelarii premiera i kancelarii prezydenta) był obecny na antenach TVP odpowiednio przez ponad 40 godzin, 38 godzin i blisko 5,5 godziny (marzec to pierwsze dni wojny w Ukrainie). Do tego dochodzi - liczona osobno - Solidarna Polska (prawie 9 godzin, ponad 9 godzin i niecałe 8).
Dla porównania, Platforma Obywatelska (włączając marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego), czyli największe ugrupowanie opozycyjne w Sejmie, w tych samych miesiącach była pokazywana przez ponad 10 godzin, blisko 8 godzin i niemal 6 godzin.
Co ciekawe, Porozumienie, które popadło w konflikt z PiS, w styczniu było pokazywane przez 14 sekund, w lutym wcale, a w marcu przez niecałe 8 minut.
Zerkamy na II kwartał. W kwietniu, maju i czerwcu PiS pokazywano przez 51 godzin, 50 godzin i niemal 67 godzin. Solidarna Polska to dodatkowe niemal 7 godzin, prawie 11 godzin i 12 godzin.
W tym samym czasie wypowiedzi polityków PO emitowano przez odpowiednio niemal 8 godzin, 10 godzin i 9 godzin.
Pełne dane za I i II kwartał można znaleźć pod tym adresem.