Rusza Sopot Festival 2022. To nie będą tylko koncerty największych gwiazd. Kto wystąpi?

16 sierpnia rozpocznie się kolejna edycja Top of the Top Sopot Festival, która potrwa aż do 19 sierpnia. Całe wydarzenie potrwa cztery dni, z czego trzy zarezerwowane są na koncerty najpopularniejszych polskich wykonawców ostatnich lat. Poza tym stacja TVN będzie świętować swoje 25-lecie, a całość zwieńczy wieczór komediowy. Wszystkie występy będzie można zobaczyć na antenie TVN.

Festiwal w Sopocie zaczyna się 16 sierpnia od koncertu pod hasłem "You Are The Champions". Jak zapowiada organizator "będzie to muzyczna opowieść o miłości, przyjaźni, empatii, pomocy potrzebującym". Pierwszego dnia wystąpią dla widzów m.in. Kayah, Lady Pank, Mrozu, Wilki, LemON, Krzysztof Cugowski, Kuba Badach, Kwiat Jabłoni, Fisz Emade Tworzywo, Mitch & Mitch, Grzegorz Hyży, Patrycja Markowska, Mery Spolsky, Smolasty, Kasia Wilk, Mezo, Julia Pietrucha, Łukasz Zagrobelny, Jary Oddział Zamknięty, Cornelia Jakobs, a także Teatr Muzyczny w Poznaniu.

Zobacz wideo Top of the Top Sopot Festival 2021

TOP OF THE TOP Sopot Festival 2022. Kto zagra i wystąpi?

Drugi dzień festiwalu to koncert z serii #iDANCE, podczas którego zabrzmią największe polskie przeboje. Zaggrają m.in. m.in. Agnieszka Chylińska, Ewa Farna, Margaret, Cleo, Ralph Kaminski, Feel, Natalia Nykiel, Blue Café, Enej, Mirosław Kalisiewicz & Dekokt, Nocny Kochanek, Kombi i Storo.

17 sierpnia rozegra się także walka o statuetkę Bursztynowego Słowika. O jej zdobycie będą się starać autorzy przebojów z minionego roku, a także ci, którzy zaprezentują swoje przeboje premierowo właśnie tego wieczoru. Do konkursu staną: Natalia Przybysz, Wiktor Dyduła, Natasza Urbańska, Martin Lange, Ania Karwan, BeMy i Michał Szpak.

Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Trzeci dzień festiwalu w Sopocie poświęcony będzie świętowaniu 25-lecia TVN. Stacja chce złożyć widzom muzyczne podziękowania za wspólne spędzone lata. Koncert zostanie podzielony na dwie części - "Jestem sobą" i "To jest Wasz czas". Na jego okoliczność artyści przygotowali nowe aranżacje swoich znanych przebojów. Z akompaniamentem orkiestry wystąpią m.in. Nosowska, Kayah, Agnieszka Chylińska, Ewa Bem, Andrzej Piaseczny, Grzegorz Markowski, Michał Szpak, Jan Borysewicz, Natalia Przybysz, Ørganek, Patrycja Markowska, Grubson, Ralph Kaminski, Igo, Mrozu, Kuba Badach, Margaret, Pectus, Mery Spolsky, Bovska, Loren Allred, Nick Sinckler, Mateusz Ziółko, Gooral, Zespół Pieśni i Tańca Śląsk im. Stanisława Hadyny.

19 sierpnia to będzie dzień kabaretowy. Podczas Comedy Fest odbędzie się najpierw jubileusz "Szkła kontaktowego". Na scenie widzowie będą mogli zobaczyć Artura Andrusa, Krzysztofa Daukszewicza, Marka Przybylika, Henryka Sawkę, Tomasza i Szymona Jachimków, Michała Kempę, Katarzynę Kwiatkowską i Wojciecha Fiedorczuka. Prowadzącymi będą Wojceich Zimiński i Tomasz Sianecki, zaś za oprawę muzyczna odpowiedzialna będzie Grupa MoCarta.

Druga część wieczoru kabaretowego będzie nosić nazwę Klub Mistrzów. Wystąpią gwizdy polskiej komedii oraz artyści, którzy przez 25 lat zaznaczyli swoją obecność na polskiej scenie w różny sposób. Wśród nich znaleźli się m.in. Andrzej Grabowski, Jerzy Kryszak, Marcin Daniec, Zbigniew Zamachowski, Katarzyna Pakosińska i Robert Motyka. Jubileuszowym akcentem będzie występ stand-upera Tomka Kołeckiego, który jest rówieśnikiem TVN-u.

Historia festiwalu w Sopocie

Festiwal w Sopocie organizowany jest z drobnymi przerwami i zmianami nazwy już od 1961 roku. Jego pomysłodawcą był słynny kompozytor Władysław Szpilman, o którym Roman Polański nakręcił nagrodzony Oscarem film "Pianista". Co ciekawe, pierwsze trzy edycje konkursu organizowane były w hali Stoczni Gdańskiej, dopiero potem festiwal przeniósł się już na stałe do Opery Leśnej w Sopocie. Od 1977 do 1980 roku nasz festiwal miał być realną alternatywą dla Eurowizji, dlatego też w tym czasie nosił nazwę Międzynarodowego Festiwalu Interwizji.

Do historii przeszedł zwłaszcza rok 1979, kiedy to wystąpiła grupa Boney M. i zaśpiewała kontrowersyjną piosenkę "Rasputin" - tę TVP w imię dobrych stosunków z ZSRR wycięła z nagrania koncertu, które zostało wyemitowane dzień później, niż pierwotnie planowano. Podczas tej edycji Andrzej Rosiewicz latał przebrany za pszczołę nad Operą Leśną, a Demis Roussos tańczył z Ireną Dziedzic na scenie. Potem przyszły kryzysowe lata i impreza zniknęła z kalendarza na trzy lata. Powróciła jako Międzynarodowy Festiwal Piosenki.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.  

Co ciekawe, w 1988 roku zaistniało ryzyko, że więcej się nie odbędzie, bo Urząd Wojewódzki nie miał na to środków. Wtedy też padł pomysł, by festiwal został sprywatyzowany i przekazany w ręce Wojciecha Korzeniewskiego z Biura Usług Promocyjnych UP w Sopocie. Był to pierwszy taki przypadek w Europie Wschodniej i ten model utrzymał się do 1994 roku. Przez następnych 10 lat pieczę nad imprezą piastowała znowu TVP, ale po 10 latach festiwal przejęła stacja TVN. Jej gospodynią na następne lata została Magda Mołek.

Dodajmy, że w 2010 i 2011 roku remontowano Operę Leśną, więc festiwal zawieszono. Od 2012 do 2015 roku organizacją wydarzenia zajmowała się telewizja Polsat. W 2016 roku nie udało się znaleźć partnera telewizyjnego, a od 2017 roku pieczę nam festiwalem w Sopocie znowu sprawuje TVN, który powrócił do międzynarodowej formuły konkursu.

Więcej o: